Dokładny monitor zasobów

Chciałem zobaczyć ile zajmuję pamięci ram i zużycie procesora w środowisku Xfce i Gnome, żeby je porównać. No i napotkałem mały dylemat, mianowicie korzystałem z komendy htop, neofetch i wbudowanego monitora systemu no i… napotkałem różne odczyty :stuck_out_tongue:
Który sposób sprawdzania jest najdokładniejszy? Jak najlepiej sprawdzać zużycie ramu i procesora?

Jeżeli używasz Xfce to możesz sobie doinstalować xfce4-taskmanager, ja osobiście od sprawdzania RAM-u oraz zużycie procesora używam conky.

Co do pamięci to polecam konsolowe narzędzie GitHub - pixelb/ps_mem: A utility to accurately report the in core memory usage for a program
Jest paczka w repo.

Różnice mogą wynikać z:

  1. stosowania różnych jednostek. Ma znaczenie czy to będzie Mb (megabit) czy Mib (mebibit)
  2. różnych sposobów obliczania zajętej pamięci. Jeden program pokaże tylko RAM używaną, a inny doda do tego np. pamięć bufora lub cache. Do sprawdzenia różnic w tym aspekcie przyda się komenda free oraz man free

Zużycie RAM-u zmienia się w czasie, dużo zależy od uruchomionych programów i chyba zawsze będzie jakaś różnica. Najlepiej wybrać jeden program i się go trzymać, a który to już nie ma większego znaczenia (przynajmniej taka jest moja opinia).

Stosując to same narzędzie w obu systemach/środowiskach, np. htop, otrzymasz wiarygodny wynik porównawczy.

Dzięki za odpowiedzi, temat do zamknięcia.
Tak btw, jestem tu nowy, w jaki sposób wklejać tutaj screeny i obrazki? ;p

Klikając na obrazek z obrazkiem.

trochę masło maślane, ale domyślam się że chodziło o to


a od siebie dodam że dobrą opcją jest też przeniesienie ( skopiowanie ) obrazka z np. ( jakiegoś menadżera do postu którego piszemy ) ja właśnie tak zrobiłem :wink:

Nie:
To byłoby masło maślane, gdybym popełnił błąd - nie jest, ponieważ text jest świadomym zabiegiem, więc chroni mnie pierwsza poprawka: licentia poetica.

Tak:
Ten obrazek z obrazkiem miałem na myśli :slight_smile:

to raczej ikona nie obrazek a to różnica i to kolosalna
jakbyś napisał klikając ikonę ( obrazek ) to miało by sens :smiley:

Teraz, to wszystko trzeba ludziom tłumaczyć bezpośrednio, dosłownie i zdaniami pojedynczymi, bez śladów złożoności i treści międzywierszowych:

  • chodziło o grę słów, lekki dowcip;
  • za Wikipedią:
    Ikona (informatyka): element interfejsu graficznego, niewielki piktogram;
    Piktogram: przedstawienie pojęcia za pomocą obrazka.

Nie kontynuujmy kolejnej, jałowej wymiany zdań.