Conky działa niewłaściwie - błędne wskazania RAM

Jakieś parę dni temu, wrzuciłem wątek “conky się zepsuł”, gdzie robson75 wspomniał o tym że nowy conky źle wyświetla zużycie RAMu. Polecił conky 1.11.3 lua z AUR, co też zainstalowałem, ale ten też nie pokazuje jej należycie


czy to ja coś źle ustawiłem, czy może jeden monitor pokazuje w mebabitach a drugi w megabitach? u was conky też nie pokazuje realnych wartości?

@Adziu1996
To raczej gnome-system-monitor źle pokazuje zużycie RAM-u, a conky jak najbardziej prawidłowo.

To raczej jest tak, jak @Tomek pisze: wszystko zależy od tego w jaki sposób mierzysz, w jakich jednostkach, jakie elementy uwzględniasz. Nie ma złej i dobrej metody, są tylko różne.

różnice są dlatego że jak porównywałem conky pokazuje cały RAM

 lingruby at arch-bspwm  ~  free -m                                                                                                                                        ✔  137  01:04:51
              razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       15938        4347        9443        1358        2147        9795

a wszelkiego typu gui pokazywacze pokazują nie cały RAM tylko użyty ( brak dzielone czy buf/cache )

i u mnie free-m i conky pokazują poprawnie :wink:

Chciałem poinformować że najnowsze conky z AUR tj. conky-lua-nv jako jedyne z dostępnych działa prawidłowo, tzn. poprawnie wyświetla zużycie RAM.
A to za sprawą dodanego do PKGBUILD-u patcha mem.

@robson75
osobiście najdokładniej działa wersja:

┌─┤lingruby at arch-bspwm├─╼ ~
└╼ »  pak -Qi conky                                                                                                                   ┤0├  ┤585├  ┤19 lut 2020 19:28:59├
Nazwa                 : conky-git
Wersja                : 1.11.5.r24.g5651cf15-1
Opis                  : Lightweight system monitor for X
Architektura          : x86_64
Adres url             : https://github.com/brndnmtthws/conky
Licencje              : BSD  GPL
Grupy                 : Brak
Dostarcza             : conky
Zależy od             : glib2  lua  wireless_tools  libxdamage  libxinerama  libxft  imlib2  libxml2  libpulse  libxnvctrl
Opcjonalne zależności : Brak
Wymagany przez        : Brak
Opcjonalny dla        : Brak
Konfliktuje z         : conky
Zastępuje             : Brak
Rozmiar po instalacji : 4,79 MiB
Autor pakietu         : Pedro Henrique Lara Campos <root@pedrohlc.com>
Data zbudowania       : czw, 6 lut 2020, 00:09:14
Data zainstalowania   : śro, 19 lut 2020, 17:55:10
Powód zainstalowania  : Ręczny
Skrypt instalacyjny   : Nie
Potwierdzone przez    : Podpis

┌─┤lingruby at arch-bspwm├─╼ ~
└╼ »                                                                                                                                  ┤0├  ┤586├  ┤19 lut 2020 19:30:02├

różnica 1% to prawie żadna różnica bo na wszystkich innych różnica dochodziła do 6-10% a to już trochę dużo :wink:
teraz w polybar pokazuje 35% a conky 34% jak dla mnie do przyjęcia :wink:

Instalowałem conky-git z repa chaotic-aur i niestety ale zużycie RAM -u jest zawyżone o jakieś 300 MB. Tak więc poprosiłem Pedra z chaotic-aur aby dodał conky-lua-nv do swojego repa.

EDIT.
No może trochę przesadziłem z tymi 300 MB, ale ponad 200 MB.

conky-git

conky-lua-nv

Nareszcie, naprawili conky, dzisiaj po update conky-lua-nv do wersji 1.12 wszystko działa idealnie, zastanawia mnie tylko jedno, czy potrzeba było dokładać do jego configu aż 45 MB. Ponieważ wcześniejsza wersja ważyła niecałe 5 MB, a obecna aż 50 MB.
Ale nieważne, najważniejsze że działa.

Dziwna sprawa, conky-lua-nv po instalacji zajmuje 50 MB, a conky-git niecałe 5 MB.