Co oglądamy (filmoteka i serialoteka)

Jak ktoś się nudzi a chce się powzruszać lekko to oglądałem wczoraj z żoną Clara (2018) - Filmweb i bardzo jej się podobało pomimo lekkiego nalotu sci-fi (a mi właśnie dla tego). Na znanym portalu film jest pod oryginalną nazwą lub “Obsesja” (no chyba że ktoś ma Cinemax ale do tego trzeba mieć telewizor)

Teoria zera (The Zero Theorem) [2013], albo Teoria wszystkiego. Kawałek niezłej jazdy. Przypomniało mi się Pi [1998].
Terry Gilliam (reżyseria), który przyciągnął mnie do tego tytułu, nie zawiódł. Podobnie jak Christoph Waltz w głównej roli.

Mnie ostatnio wzięło na serial Z Archiwum X :smiley: dopiero 1 sezon zacząłem oglądać :stuck_out_tongue:

właśnie oglądam KURIER

Więzy miłości (Jude) [1996] - dziewiętnastowieczna historia chłopaka z marzeniami, weryfikowanymi przez życie. Ogląda się dobrze, aż do kulminacyjnej sceny filmu, która rozwala na całego, wręcz kroi człowiekowi mózg żywcem. Zostaje w pamięci, szczególnie, że stawiane tam pytania nadal, są aktualne; nadal bez satysfakcjonujących odpowiedzi.

Dobra robota Kate Winslet i Christopher’a Eccleston’a. Warto również zauważyć drugoplanową rolę ciekawej australijskiej aktorki Rachel Griffiths, która wystąpiła również …

… w Pięknej Kate (Beautiful Kate) [2009]. Także przejmującym dramacie. Tym razem współczesnym i nie tak spektakularnym, ale z ciekawą, trochę mroczną historią rodzinną dziejącą się na australijskim zadupiu. Tutaj pochwały dla Ben’a Mendelsohn’a i Bryan’a Brown’a.

A Rachel, która zagrała siostrę głównego bohatera, najbardziej chyba znana jest z …

… serialu Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under) [2001-2005]. Kto widział ten zgodzi się zapewne ze mną, że to jeden z lepszych seriali w historii telewizji. Kto nie widział, niech szuka, bo to trzeba obejrzeć.

Światło między oceanami (The Light Between Oceansm) [2016]. W jakiejś recenzji, ktoś napisał, że to film o złych decyzjach, w innej - że melodramat. Moim zdaniem, film jest o konsekwencjach naszych decyzji, o ich nieprzewidywalności i przeważającej roli zbiegu okoliczności, na które nie mamy wpływu. Dobra robota Alicji Vikander i Rachel Weisz oraz doskonały Michael Fassbender.


EDIT-20191002-1145 … ha, ciekawe - właśnie doczytałem, że Alicia i Michael poznali się na planie tego filmu i rok później pobrali.

Droga do szczęścia (Revolutionary Road) [2008]. Pierwszy kwadrans przegapiłem (choć wiem, że było napięcie, które doprowadziło do zwrotu) i trafiłem od razu na sielankę, taką pastelową z katalogu, z lat 50. Z czasem jednak pastele szarzeją, by ostatecznie zamienić się w przygnębiającą czerń. Przygnębiają i interesującą, bo do końca nie znamy zamiarów bohaterki (nie możemy tego jednoznacznie wywieść z konsekwencji). Fantastyyyczna ostatnia scena !
Zasłużone pochwały dla Kate Winslet i Leonardo DiCaprio.

Ludzkie dzieci – oglądałem wieki temu, ale niesamowicie zapadł mi w pamięć. Ponura wizja niedalekiej przyszłości. Ludzie utracili zdolność rozmnażania się, ginie najmłodszy człowiek na Ziemi i ogólnie atmosfera jest dość przygnębiająca. No i Clive Owen w roli głównego bohatera jest bezapelacyjnie najlepszy. Do obejrzenia dzisiaj o 21 w TVN 7.

Bardzo dobry film. Z Clive Owenem oglądałem też Ostatni Rycerze a także Valerian i miasto tysiąca planet
Dwa dni temu oglądałem Uśmiech Etruska
Rory MacNeil to zgorzkniały, stary Szkot. Pewnego dnia problemy zdrowotne zmuszają do wyjazdu do San Francisco. Na miejscu odnawia kontakty z synem i poznaje jedynego wnuka. To wszystko sprawia, że jego życie nabiera nowego sensu. Poznanie atrakcyjnej kobiety wprowadza jego życie na zupełnie nowe tory.

K-PAX

W ramach relaksu i wolnej nocki :slight_smile:

2 polubienia

@ewa tytuł kilka razy obił mi się o uszy, ale zawsze byłem przekonany, że to jest nazwa jakiegoś zespołu blackmetalowego, więc omijałem szerokim łukiem. A tu się okazuje, że to film – po opisie fabuły widzę, że może być ciekawy :wink:

@Tomek, film z całego serca polecam.
Cięższą muzę również :wink:

K-PAX jest nad wyraz godny polecenia: dobrze zrobiony, dobrze zagrany, wieloznaczny, z wciągającą fabułą i intrygującą zagadką, zachęcający do refleksji.

Kenau: Wojowniczka z Haarlemu z 2014 roku
Rok 1572, wojna osiemdziesięcioletnia. Holenderskie miasto Haarlem zostaje zaatakowane przez armię króla Filipa II. Kenau Simonsdochter Hasselaer decyduje się stawić czoło Hiszpanom. Formuje żeńską brygadę, która rozpoczyna heroiczną walkę o wolność miasta.
Zrzut%20ekranu%20z%202019-10-15%2015-39-54

Joker – aktualnie leci w kinach. Historia o tym, jak narodził się największy zbrodniarz Gotham. Kawał dobrego kina psychologicznego i świetna analiza umysłu zbrodniarza. Momentami aż ciarki przechodzą. I wcale nie trzeba mieć pojęcia o uniwersum Batmana.

Herezja / The Convent (2018)
Młoda kobieta – Persefona (Hannah Arterton) zostaje fałszywie oskarżona o czary i skazana na śmierć. Przed egzekucją ratuje ją interwencja tajemniczej Matki Wielebnej. Samozwańcza przywódczyni religijna oferuje Persefonie pomoc. Warunkiem jest wstąpienie do zakonu i zamieszkanie w murach odosobnionego klasztoru, gdzie pokutę za grzechy odbywa już niewielka grupa upadłych kobiet. Po przybyciu na miejsce dziewczyna nękana jest przerażającymi wizjami i wkrótce uświadamia sobie, że ponury klasztor – tak naprawdę – jest siedliskiem zła, które wykracza daleko poza ludzkie pojmowanie.
Zrzut%20ekranu%20z%202019-10-20%2015-45-31
Zrzut%20ekranu%20z%202019-10-20%2015-44-31

Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1 (2014)

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss, mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

Blade Runner 2049 (2017)

Mroczne, postapokaliptyczne klimaty z ‘pierwszej’ części zostały zachowane i dobrze oddane. Nie ma zbyt wielu fajerwerków, za to napięcie jest cały czas obecne. Dokładniej rzecz biorąc, przez połowę filmu, może trochę więcej - potem ‘akcja siada’, tak jakby reżyser oddał stery swojemu uczniowi, aby ten zrobił zaliczenie semestralne. Podobnie jest z grą Ryan’a Gosling’a, któremu pasują role kamiennotwarzowców i spisuje się doskonale … aż do wspomnianego załamania akcji; czy Harrison’a Ford’a, którego gra jest dość nierówna, miejscami świetna, miejscami ledwie akceptowalna. Muszę się równiez przyczepić do Jared’a Leto, który cholernie przynudza, w roli nawiedzonego prezesa korporacji (czasy przyszłe, prezesi jakby wyjęci z dzisiejszości - są sprawy, które nie ulegają zmianie). Dla równowagi, pochwały dla Sylvi Hoeks, zimnego i intrygującego ‘sztuczniaka’ - aż do załamania, rzecz jasna …

Jednak wieczór uznaję za dobrze spędzony, bo generalnie film jest dobry i warty obejrzenia. Z powodu paru ciekawych bohaterów, ciekawej atmosfery (w większej części filmu), obecności ciszy, malowniczych ujęć krajobrazów, nawiązań do poprzednika (również personalnych) i sentymentu oczywiście.

1 polubienie

Mnie BR2049 zawiódł. Tak samo jak nowe odcinki SW są do kitu bo śmieszą ale nie bawią tak ta produkcja nuży i usypia. Brakuje tego czegoś dla czego warto poznawać historię do końca.
Ostatnio dobrych filmów SF brakuje, dla mnie już lepsze od BR2049 UFO z Gillian Anderson. Przynajmniej jest o czymś.