Co oglądamy (filmoteka i serialoteka)

Zdarzenie (The Happening) [2008] - ludzie padają ofiarą Natury, sprowokowanej ludzkimi działaniami. Trochę horror, trochę dreszczowiec, trochę … wizja przyszłości? W sumie, ciekawy pomysł, z racjonalną podbudową.

1 polubienie

La La Land [2016] - light’owy musical (nie przytłacza ilością muzyki), z sentymentalną historią i świetną muzą. Obejrzeć koniecznie, uprzejmie proszę. Gdy po raz pierwszy usłyszałem, że Ryan Gosling ma zagrać (zaśpiewać i zatańczyć również) w musical’u, to byłem … zaskoczony?, zaintrygowany? Spisał się doskonale. Keaton’owska kamienna twarz dobrze wypada również w tym gatunku filmowym - niesamowite.

Wszystkie pieniądze świata (All the Money in the World) [2017] - historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, ale to nie znaczy, że prawdziwa. Jednak i tak napięcie podnosi świadomość, że film opowiada o prawdziwych ludziach. Dobrze było spotkać Michelle Williams, a Christopher Plummer (zaangażowany alarmowo na chwilę przed premierą) doskonały.

Szkoła życia (Bad Words) [2013] - doskonała komedia, zabawna, inteligentna, ze świetnymi dialogami. Czasem ociera się o zakłopotanie, ale tak bywa w trakcie dobrej zabawy. Świetni - Jason Bateman i Kathryn Hahn. Rohan Chand - miszczu po prostu, dzieciak wymiata.
Całe mnóstwo scen wartych zapamiętania, ale chyba nigdy nie zapomnę tej z sex’em dwójki bohaterów, w magazynku hotelowym, zaimprowizowanym na pokój gościnny.

Dziś późną porą będę oglądał, bo lubię ten film.

1 polubienie

Film blisko 40-letni, ale cały czas doskonale się go ogląda i raz na jakiś czas warto go odświerzyć w pamięci.

Czworo do pary (The One I Love) [2014] - początkowo, gdy zorientowałem się co się kroi, to czekałem na wyjaśnienie przyczyny takiego stanu, a gdy ta nie pojawiła się, to przeszkadzało mi to. Ostatecznie jednak, doszedłem do wniosku, że jest to zaletą - zamiast brnąć w magię czy fantastykę, powstała dowcipna i kameralna opowieść o relacjach międzyludzkich.

Ósma strona (Page Eight) [2011] - nie ma wybuchających samochodów i widowiskowych pościgów, a i tak napięcie nie pozwala spokojnie zjeść kolacji. Brytolski film o brytolskim wywiadzie z brytolskim klimatem. Rachel Weisz, jak zwykle, gra dobrze i miło widzieć ją na ekranie; Bill Nighy, z kolei, rozbija bank - jak to ma we zwyczaju, pojawiając się choćby na chwilę. Kocham grę tego Gościa. Polecam.

Mulan [2020] – film o kobiecie, która przebiera się za mężczyznę, aby służyć w cesarskiej armii. Jak na chińskie patrzydło przystało mamy bieganie po ścianach, magię, bardzo dobre kostiumy i przyzwoite efekty specjalne. Kino zdecydowanie nie wybitne, ale przyjemne w oglądaniu.

Jupiter: Intronizacja (2015)
Autopsja Jane Doe / The Autopsy of Jane Doe (2016) Lektor PL
Elizjum 2013 Lektor PL
Nowy początek / Arrival (2016) / Lektor PL

1 polubienie

Like za Elizjum (Elysium) i, przede wszystkim, Nowy początek (Arrival) - świetna rzecz.

Jak mamy Elysium no to nie może zabraknąć Equilibrium

1 polubienie

Equilibrium, to świetna pozycja. Oprócz pytań natury egzystencjalnej - dotyczącej sensu życia i kierunku rozwoju cywilizacji - jakie pojawiają się w filmie, na które warto zwrócić uwagę, to polecam przyjrzeć się i cieszyć oko fantastycznym pomysłem, w postaci sztuki walki, będącej połączeniem technik walk wręcz, władaniem bronią białą i palną.

Skojarzenia z 451 stopni Fahrenheita (Fahrenheit 451) [1966] jak najbardziej uzasadnione.

Dawno tego filmu nie oglądałem, ale może obejrzę jeszcze raz i zwrócę uwagę na te sztuki walki. A tak przy okazji przypomniało mi się o jeszcze dwóch pozycja wartych obejrzenia. Oni żyją - They Live 1988 PL i absolutny hit dla mnie Monty Python i Swiety Graal. Film który oglądałem chyba z “milion razy”.

2 polubienia

O tak! Monty Python, to podpora naszej cywilizacji! Chwała brytolskim świrom :slight_smile:

1 polubienie

Muminki, najlepsza bajka mojego dzieciństwa. Przyznać się kogo przerażała Buka :smiley:

4 polubienia

To prawda, Buka była straszna. Do tej pory się jej boję :wink:

1 polubienie

Ja też się jej bałem. Do czasu aż poznałem jej historię. Wtedy z najbardziej przerażającej stała się jedną z ulubionych postaci :wink:

1 polubienie

Battlestar galactica, Babylon 5 oraz najlepszy najgorszy serial SF Firefly. Lubię takie starocie. Babylon 5 choć się nieco zestarzał ma naprawdę fajną fabułę i wszystko trzyma się kupy. Wątki nie znikają, mam wrażenie, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Trzeba się tylko przyzwyczaić do scenografii i efektów specjalnych - robionych na Amidze z VideoToasterem. Ale naprawdę warto.

Nie bałem się Buki, choć czułem respekt - stała na pierwszym miejscu podium dla postaci, którymi byłem najbardziej zafascynowany. Pozostałe dwie, to Mała Mi i Włóczykij :slight_smile:

2 polubienia