Co oglądamy (filmoteka i serialoteka)

Coś dla fanów szachowych. Dodatkowo akcent polski, postaci drugoplanowej Marcina Dorocińskiego.
Gambit Królowej

Serial “Barbarzyńcy” z 2020
Ponad 2 tysiące lat temu w Lesie Teutoburskim zmierzyły się ze sobą zjednoczone plemiona germańskie i rzymskie legiony. Armia Cesarstwa Rzymskiego okupowała ich ziemie, dopóki plemiona nie zdołały zawrzeć sojuszu przeciwko wspólnego wrogowi. Brutalna bitwa zapoczątkowała siedmioletnią wojnę, której efektem było ustanowienie granicy na Renie na następne cztery stulecia aż do upadku cesarstwa. Do mobilizacji plemion germańskich nie doszłoby, gdyby nie wcześniejsza ambitna kampania Rzymian, którzy zapuścili się na tereny Cherusków i Tempterów.

6 dni - dość ciekawy film o odbiciu przez SAS Irańskiej ambasady w UK, a wszystko dzieje się w latach 1980 roku.

Świetny film. Dzięki za przypomnienie. Obejrzę sobie dziś jeszcze raz.

Once – uliczny, dubliński grajek poznaje imigrantkę z Czech. Oboje reprezentują dwa różne światy, ale łączy ich pasja do muzyki. Miła kameralna produkcja ze świetną muzyką. Jeden z utworów:

2 polubienia

Spokojny Amerykanin (The Quiet American) [2002]. Ciekawa historia, dziejąca się w (jeszcze) francuskim Wietnamie, na początku lat 50. Jak większość ciekawych historii, opowiedziana niespiesznie, choć dramatycznie. W głównej roli Michael Caine. Narzuca się skojarzenie z Rokiem niebezpiecznego życia.

2:22 [2017]. Interesująco wizualnie skręcone i wciągające. Zakończenie obrzydliwie szczęśliwe, ale reszta ciekawa.

Prestiż (The Prestige) [2006]. Zaciekła rywalizacja dwóch magików, w otoczeniu realnych postaci i nierealnych wydarzeń. Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson :slight_smile: i David Bowie w epizodycznej, ale rzucającej się w oczy roli (jednej z ostatnich jego ról filmowych).

Seder-Masochism autorstwa Niny Paley – trudno jednoznacznie określić ten twór. Według Wikipedii to biblijny komediodramat. Moim zdaniem jest to bardziej animowany biblijny musical z elementami komedii i dramatu opowiadający historię Exodusu oraz walki patriarchalnego systemu z kultem Bogini Matki. Jest to też eksperyment wizualny – szczególnie zachwyciła mnie scena, w której do animacji wykorzystano haft, istny majstersztyk. Na uwagę zasługują liczne odniesienia do kultury – szczególnie miłośnicy malarstwa powinni być zachwyceni – a także komentarze do teraźniejszości.

Polecam książkę, na której podstawie był film. Genialnie napisana, już nawet nie chodzi o historię, ale o styl. Smakowałem każde zdanie. A adaptacja całkiem udana, aczkolwiek dla części fabuły książkowej w filmie nie znalazło się miejsca. Tak mi się szczęśliwie złożyło, że książkę przeczytałem zanim powstała filmowa adaptacja.

Akcja „Romulusa” została umiejscowiona w VIII wieku p.n.e., więc serial miał być zdecydowanie bardziej autentyczny. Dlatego wszystkie dialogi nagrano w archaicznej łacinie (!), ekipa scenograficzna spróbowała odtworzyć antyczne miasto Alba Longa, a za inspirację do kostiumów posłużyły malowidła naścienne z czasów Etrusków.
Mit założycielski Rzymu związany z braćmi Remusem i Romulusem oraz Wilczycą został już wcześniej przedstawiony przez reżysera Matteo Rovere’a w filmie „Pierwszy król” z 2019 roku. Twórcy zależało jednak na dodaniu do tej opowieści serialowego spin-offa i jednocześnie prequela. Do jego pełnego zrozumienia znajomość wcześniejszej produkcji nie jest potrzebna, ale warto mimo wszystko przekazać widzom tę informację, bo część z nich będzie zapewne zaskoczona takim obrotem sprawy.

Zupełnie niedawno, kilka tygodni temu, zmarł Thomas Sean Connery. Zdarzają się ludzie, których nigdy nie spotkaliśmy osobiście, ale gdy znikają nam z pola widzenia, to odczuwamy stratę. Osobistą i fizyczną. Tak właśnie poczułem się, gdy usłyszałem o śmierci Connery’iego - wielki smutek i ból. Żegnaj przyjacielu, mój przyjacielu:

Doktor No (Dr. No) [1962]

Goldfinger [1964]

Marnie [1964]

Diamenty są wieczne (Diamonds Are Forever) [1971]

Morderstwo w Orient Expressie (Murder on the Orient Express) [1974]

Powrót Robin Hooda (Robin and Marian) [1976]

O jeden most za daleko (A Bridge Too Far) [1977]

Wielki napad na pociąg (The First Great Train Robbery) [1978]

Bandyci czasu (Time Bandits) [1981]

Nieśmiertelny (Highlander) [1986]

Imię róży (Der Name der Rose) [1986]

Nietykalni (The Untouchables) [1987]

Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade) [1989]

Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October) [1990]

Wschodzące słońce (Rising Sun) [1993]

Twierdza (The Rock) [1996]

Ostatni smok (DragonHeart) [1996]
jako fantastyczny głos smoka

Rewolwer i melonik (The Avengers) [1998]

Liga niezwykłych dżentelmenów (The League of Extraordinary Gentlemen) [2003]

  1. Utopia to thriller spiskowy przedstawiający losy młodych fanów trudnego do zdobycia komiksu o tym samym tytule. Zawarty w nim spisek okazuje się istnieć naprawdę, a przepowiadana zagłada oraz koniec świata, jaki znamy, zmusza grupkę nerdów do rozpoczęcia pełnej zwrotów akcji gry o wysoką stawkę. Poznane informacje wykorzystują, by ratować siebie, przyjaciół, a ostatecznie naszą cywilizację.
    Utopia serial
    Nawet są ciekawe napisy na początku filmu. “Serial nie nawiązuje do obecnej pandemi” - ale da się zauważyć, że tak właśnie jest. Jestem na E07 -choć pierwszy epizod przeleciałem po łebkach, pozostałe epizody już nie. Należy serial oglądać z rozwagą.
  2. serial Barbarzyńcy
    Przebieg Bitwy w Lesie Teutoburskim spełnia wszystkie wymogi podobnych mitów. Oto grupka germańskich wojowników trzy dni i dwie noce walczyła z o wiele liczniejszymi legionami rzymskimi. Ich zwycięstwo dało początek siedmioletniej wojnie, dzięki której granica Cesarstwa na kolejne cztery stulecia zatrzymała się na Renie.

Dziewczyna z perłą (Girl With a Pearl Earring) [2003]

W końcu obejrzałem! Spokój i narastające napięcie w wykonaniu Scarlett Johansson i Colin’a Firth’a. Perełka (zarówno film, jak i obraz).

1 polubienie

Wierna kopia (Zapiski z Toskanii, Copie conforme) [2010]
Interesujące, kameralne i nie pozwalające wyjść po kawę do kuchni. Najlepszy jest punkt zwrotny (kto oglądał, ten wie; ci którzy będą oglądać, zorientują się) - niby od początku wiadomo, że coś wisi w powietrzu, a po drodze pojawiają się tropy, ale i tak w tym momencie radość pojawia się wielka :slight_smile: No i brak szczęśliwego zakończenia jest, z mojego punku widzenia, atutem. Film jest zdecydowanie europejski w swoim charakterze.

1 polubienie

Podwodne życie ze Stevem Zissou (The Life Aquatic with Steve Zissou) [2004]
Dziwaczna rzecz. Trochę komedia, trochę przygoda, odrobina obyczaju, parodia B klasy, ukłon w kierunku Jacques’a Cousteau (szczery?), wyśmienita obsada. Jeżeli, to jest komedia, to nad wyraz intelektualna. Dziwna rzecz, ale cieszę się, że ją obejrzałem i - o dziwo - dobrze się bawiłem.

część 1

część 2

1 polubienie
1 polubienie