Brak karty wifi w lenovo miix 310

Uruchom jeszcze raz Manjaro Live, wydaj komendę:

inxi -SMix

i wklej tutaj.

PS. Popraw post - wyrównaj obrazki, bo nieciekawie to wygląda i KDE a nie Kdf

Post poprawiony :wink: a tutaj dodaje zdiecie z uruchomienia live :

Widzialo wifi jak mialem wczesniej zainstalowany windows , teraz jak uruchamiam live to nie widzi … nawet jak teraz uruchomilem inna dystrybucje linux live co wczesniej widziala karte wifi

Podsumujmy. Widziało ci wifi, zanim nie usunąłeś Windowsa i nie zastąpiłeś go Manjaro. Dobrze rozumiem? Lenovo oficjalnie wpiera tylko Windowsa, na Linuxa patrzy niechętnym okiem (przynajmniej odnoszę takie wrażenie), ale nie ma niczego czego nie dałoby się zrobić :wink:

  1. Zdarza się, że Lenovo brzydko blokuje wifi sprzętowo, aby sprawdzić, czy ciebie to dotyczy, wystarczy wpisać polecenie rfkill list. Jeśli okaże się, że tak to testowo wpisz sudo rmmod ideapad_laptop. Jak to zadziała, to zapisz to na stałe:
echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee /etc/modprobe.d/ideapad_laptop.conf

Aczkolwiek, skoro nie wykrywa u ciebie żadnej karty to wątpię żeby to było to – mimo wszystko sprawdzić nie zaszkodzi.

  1. Jak powyższe nie zadziała to podaj logi kernela. Najlepiej otwórz KSystemLog (jest w menu) > Dziennik jądra z parametrami jak na screenie. Jak coś pokaże to skopiuj to na forum/do pliku (CTRL+A CTRL+C i w Kate CTRL+V, na screenie nic nie będzie widać). Jak coś pokaże to pomyślimy co z tym zrobić.

  2. Jak nie będzie żadnych logów to być może coś jest nie tak w BIOSie. Zajrzyj, może jest tam jakiś przełącznik wifi. Ewentualnie może wyszła jakaś aktualizacja BIOSu, która rozwiąże ten problem – tutaj kieruję na stronę pomocy technicznej Lenovo.

Co do punktu 1. Nic sie nie ukazalo po wpisaniu rfkill list a po komendzie sudo rmmod ideapad_laptop wyskaczyl blad , wstawiam zdiecie

to co wyszlo w tym KSystemLog

Nie wrzucamy tak długich logów na forum tylko na jakiś serwer pastebin o czym mówi pkt. 4 regulaminu.

Poszukaj po prostu w dokumentacji lapka jaka jest tam karta WIFI jeśli żaden Linux nie chce jej zobaczyć. Potem będziemy myśleć nad sterownikiem.

1 polubienie

To są dzienniki journald, a nie jądra. Dobrym pomysłem jest, jak sugeruje @aquila, poszukanie w specyfikacji twojego laptopa, z jakiej karty korzysta.

W starym laptopie HP miałem taki myk, że po wyłączeniu WiFi i/lub Bluetooth z poziomu jakiegoś narzędzia ładowanego przez HP do Windows (to był jeszcze XP) włączanie i wyłączanie ich w BIOS niczego nie zmieniało choć opcja wł/wył istniała. Skapowałem się właśnie po zainstalowaniu GNU/Linuksa gdzie nie miałem dostępu do WiFi. Musiałem znów wrzucić dysk z Windą ,włączyć WiFi i BT i już było OK. Potem dało się włączać/wyłączać już z pod poziomu Linucha i BIOS. Może tutaj też jest podobna sytuacja?

Taki sterownik jest pod windows

U mnie nie chodzi że jest karta wifi wyłączona , tylko jest brak zainstalowanego sterownika.
Jak nie znajdzie się rozwiązanie , to w przyszłym tygodniu jak wrócę do domu to zainstaluje specjalnie windows i potem uruchonie Live Manjaro i tak jak wcześniej Aquila podal komendę to sprawdzę co pokazuje wtedy Linux i pokaze tutaj.

No to jeszcze parę komend dla pewności i zabawy:

lspci -v | grep Network

lub

lspci -v | grep Qualcomm

i

hwinfo --network
sudo dmesg | grep wlan
cat /proc/net/dev
nmcli device
ls /sys/class/net

oto wynik tych komend :

Zobacz ten blog https://vincent-ventures.com/2018/12/arch-linux-on-lenovo-ideapad-miix-320/

Starting the installation

On older kernel versions the Miix 320 would need a few kernel parameters to start the installation ISO. With the Arch ISO (01/11/2018) too I had to set acpi_backlight=vendor and acpi_osi=Linux at the Grub2 prompt because of a problem with a backlight pwm module.

( w tym przypadku nie ma problemów z pwm, ale może wpisy pomogą )

Tutaj https://forum.manjaro.org/t/network-problem-lenovo-miix-310/86709/18 zalecają aktualizację bios.

Jeśli chodzi o bios to mam zaktualizowany do najnowszego jaki jest , czyli do tego jaki polecają w tym punkcie 2 . Zanim tutaj napisałem to na tym forum czytałem tamto i wykonywałem tamte komendy i nie pomogło , a ze nie znam za dobrze angielskiego to napisałem tutaj na forum :wink: w końcu ojczysty język to ojczysty :slight_smile:

Jeżeli problemem jest karta, która nie jest obsługiwana lub system ma jakieś problemy z jej obsługą, to rozwiązaniem może być jej wymiana (w większości notebook’ów wykonalne).


@siarak230 -> jeżeli masz wyniki działania polecenia z konsoli, to wrzucaj je w postaci text’owej (plus odpowiednie formatowanie, czyli przycisk </>), a nie obrazka, bo trudno przetwarza się informacje w takiej formie.

Witam.
Zainstalowalem windowsa i uruchomilem manjaro live, i po wykonaniu komendy
hwinfo --network mam taki wynik:

Hardware Class: network interface
Model: “WLAN network interface”
Driver: “rtl8723bs”
Device File: wlan0
Link detected: yes
Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #10 (Network controller)

Ale jak zainstalowalm nawet na dysku twardym manjaro to nagle nie widzial karty wifi, co dla mnie jest dziwne , bo nie usuwalem danych z widnowsa

Popróbuj może zainstalować inną dystrybucję np. Linux Mint lub wybierz któregoś z Linux Ubuntu
Czasem niektóre rodzaje sprzętu nie tolerują takiej czy innej dystro Linux - więc należy wypróbować inną Linuxową odmianę.

Witaj. Tak probowalem , na ta chwile najbardziej przypasowal mi manjaro , i dlatego tyle czasu staram sie rozwiazac ten probem.
w poniedzialek zainstalowalm windowsa , potem odpalilem linuxa , obojetnie czy to ubuntu czy to manjaro czy debian ( wszystkie dystro live) i wifi bylo … Jak zainstalowalem nawet obok windowsa manjaro czy ubuntu nie bylo widocznej karty wifi…a wczesniej myslalem ze to dlatego ze wszystkie dane usuwam … A i ciekawostka , w momencie instalacji jakiejolwiek dystrybucji linux i mozlwiosci odpaleniu windowsa albo linuxa , nagle pod live linuxem nie widzi karty wifi… Teraz zainstalalem spowrotem windowsa i pisze z manjaro live bo wifi jest … ale wolalbym typowo opalac linuxa z dysku a nie z pena…

Skoro na Live pokazuje:

to spróbuj zainstalować a właściwie zbudować i zainstalować. któryś pakiet z AUR

[aquilapl@mabox ~]$ yaourt rtl8723bs
1 aur/8723bs-git 4.4.1.18.86c1796-1 (2) (0,00)
    RTL8723BS WIFI driver working on baytrail tablets. This driver uses an older 
    codebase. kernel 4.12+ will include a newer version
2 aur/8723bs-git-dkms 9ea0240-1 (1) (0,00)
    RTL8723BS WIFI driver working on baytrail tablets DKMS version
3 aur/linux-baytrail49 4.9.124.149.65776a0d5-1 (2) (0,00)
    The Linux-baytrail49 with baytrail freeze fixes and integrated RTL8723BS WIFI driver 
    + kernel and modules
4 aur/rtl8723bs-bluetooth-firmware-git r12.09eb91f-4 (1) (0,00)
    Bluetooth Firmware for RTL8723bs
==> Podaj numer pakietów do zainstalowania (np. 1 2 3 lub 1-3)

Tylko chyba Ty masz taki sprzęt, tutaj, więc musisz próbować. Oczywiście możesz go budować przez pamac -a. Chyba tylko jeszcze ja używam yaourt. :slight_smile:

@siarak230 czy wersja live i zainstalowana na dysku pracują na dokładnie tej samej wersji jądra?


Chyba już czas uronić łzę, walnąć kielicha i pożegnać yaourt :slight_smile:
W repozytoriach systemowych i AUR już go nie ma - zapewne martwy kod, chyba że ktoś go weźmie i pociągnie dalej.