Brak aktualizacji w Manjaro

Nie bardzo wiem, co to się dzieje z systemem u syna. U mojej żony są aktualizacje, a u syna zawsze wszystko jest aktualne. Dzisiaj aktualizacja FF wyrzuciła komunikat, że transakcja zakończona błędem. Czy to się da jakoś naprawić, czy trzeba robić reinstalację systemu?

Jaki konkretnie komunikat błędu ci pokazuje? Brak miejsca na dysku? Wyczyść pamięć podręczną. Odświeżałeś listę mirrorów?

sudo pacman-mirrors -g

A jeśli komunikat jest o złych kluczach to:

sudo pacman -S archlinux-keyring manjaro-keyring
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro 
sudo pacman-key --refresh

Może to jest powiązane, a może nie, ale mam podobny problem z laptopem siostry, ale póki co nie sprawdzałem dokładniej o co chodzi (nie będę jej zabierał lapka sprzed nosa). W każdym razie sprawa jest poważniejsza, bo odświeżenie mirrorów i kluczy nie pomaga.

Czy na wszystkich maszynach jest ta sama wersja systemu:

  • 32/64 bit
  • stable, testing …

EDIT-20190919-1929 … aktualizowałem dzisiaj Firefox’a - nie było problemów.

Na obu kompach jest stable 64 bit, a co najciekawsze, to że dotychczas z aktualizacjami nie było problemu. Pojawił się on stosunkowo niedawno.
Brak miejsca na dysku nie wchodzi w grę, bo dysk ma 1TB, a syn nie gromadzi na nim dużych plików.
Co do komunikatu, to nie ma nic. Pacman nie pobiera informacji z serwerów, tylko przebiega repozytoria jako aktualne i na tym się kończy.

Punkt 3:

OK.
Zrobię to najpewniej jutro albo w sobotę, bo teraz idę spać.
Wstaję przed piątą, bo idę do pracy.
Dzięki za pomoc.

Zrobiłem pacman-mirrors -g i było bez błędów. Następnie pacman -Syyuu i prawidłowo wszystko poszło, jednak żadnych aktualizacji systemu nie było.
Nie mogę siedzieć długo przy kompie syna, bo on chce z niego korzystać. Dłubać w systemie, to mogę u siebie. :wink:

podam na swoim przykładzie co do Arch’a mam na stałe ustawiony serwer z Canady

Server = https://mirror.sergal.org/archlinux/$repo/os/$arch

i nigdy żadnych problemów…

sądzę że jakby ustawić to samo w Manjaro + ich jakiś serwer jeden głównych to problemów by nie było…
i aktualizacje przechodziły by bez problemów…


pamiętam że raz jak jeden z serwerów z automatu z Polski się dodał to miałem spóźnione paczki o jeden dzień
( wszystko przez rozchodzenie się paczek po wszystkich serwerach ) i odnoszę wrażenie że są główne i te mniej… ( nie wiem od czego to zależy nie wnikałem nigdy ) ale jak ustawiłem ten jw. to od tamtej pory zero problemów…

ot tyle w temacie…

A ja od pół roku jadę tylko i wyłącznie na tym serwerze
Server = http://arch.midov.pl/arch/$repo/os/$arch
Zero problemów, bardzo rzadko używam narzędzia fetchmirrors, praktycznie wcale.

@LinGruby, @robson75 podane przez was serwery mają zastosowanie tylko w Archu, Manjaro ma własne serwery (dla ciekawych tu ich pełna lista wraz z aktualnym stanem).

Co do mojego problemu z laptopem siostry to donoszę, że dzisiaj po odświeżeniu kluczy wszystko magicznie się naprawiło. Nie wiem dlaczego, ale mam 3 tropy: restart komputera, odświeżenie bazy danych i usunięcie wszystkich kluczy przy ostatnim grzebaniu.

Ja zawsze, w trakcie aktualizacji systemu, odświeżam mirror’y i bazę. Zawsze. Co do mirror’ów, to nie jest zachowanie polecane, jako optymalne (nie znam uzasadnienia), ale ja robię tak, aby za każdym razem ściągać z mirror’a o najmniejszym czasie dostępu.

A ja mam wszystkie mirrory ustawione od najszybszego do najwolniejszego i nie mam pojęcia, który to jest. Aktualizacje przychodzą bez opóźnień i wszystko gra!

@NoRobot, jaki jest status sprawy - rozwiązałeś problem, czy nadal bez zmian i męczymy temat dalej?

A twój syn nie ma przypadkiem ustawionych automatycznych aktualizacji w pamac’u ustawione? Mógł nie zauważyć aktualizacji, Sprawdź w historii u ciebie co się ostatnio aktualizowało, wybierz jakiś przykładowy pakiet i sprawdź wersję na kompie syna.

Ta opcja tylko pobierze aktualizacje, do ich instalacji nadal jest potrzebne ręczne działanie. No i ikonka cały czas informuje o aktualizacji póki tego nie zrobisz

1 polubienie

No tak. W takim razie ciężko coś powiedzieć, bo nie znamy wyników komend ani porównań.