Bootowalny pendrive z W 8.1

Witam : )

Mam problem z utworzeniem pendrive z 8.1 w uefi .
Imagewriter odmawia utworzenia pena z tym systemem / aplikacja dyski tworzy pena lecz wykrywa mi go w legacy bios .

Brak mi pomysłów w jaki sposób utworzyć takiego pendrive bootowalnego w UEFI

Moja specyfikacja :

Dell Latitude E6230 .OS Manjaro Linux 18.04 Illyria
Specyfikacja :
RAM : 2x 2GB 1066MHz
CPU - Intel Core i5 3320M
HDD - Seagate ST2000LM007 2 TB
WiFi - Intel® Dual Band Wireless-AC 7260
LAN - Intel® 82579LM Gigabit Network Connection
2x USB 3.0
1xUSB 2.0 | Combo eSATA
1x HDMI

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem wypalania ISO na pena jest dd

dd if=obraz.iso of=/dev/sdX bs=4M && sync

Trochę, to wszystko mętne …

Mam problem z utworzeniem pendrive z 8.1 w uefi .

Tworzenie pen’a boot’owalnego (bo o takiego zapewne chodzi) i UEFI , to dwie różne sprawy, które mogą, ale nie muszą wiązać się ze sobą.


Imagewriter odmawia utworzenia pena z tym systemem / aplikacja dyski tworzy pena …

Imagewriter i dyski (zapewne gnome-disks) nie tworzą pendrive’ów z systemem (startowych) - chyba, że masz na myśli ‘wypalanie’ gotowego obrazu (na przykład .ISO).


… lecz wykrywa mi go w legacy bios .

Problem polega na utworzeniu pen’a (wypaleniu image’a) czy jego widoczności, jako nośnik startowy?


… więc, pytanie startowe: jaki efekt chcesz osiągnąć, co chcesz uzyskać?


EDIT-20190731-1433 … @robson75, dd jest chamskim narzędziem - każesz mu zaorać Księżyc, to weźmie pług, poleci i zaora. Dlatego jest doskonałym narzędziem uceglającym dla niedoświadczonych i nieuważnych. Wspomniany już tutaj Imagewriter jest dobrym narzędziem - prosty, skuteczny i bezpieczny - jednak @konusik1993 musi wcześniej zdecydować się, jaki ma problem.

@azja
Proszę Cię imagewriter jest dobrym narzędziem, właśnie po przeczytaniu tego posta widać jasno że nie jest tak doskonały jak Ty to piszesz.
A dd w jakim sensie jest “chamskim narzędziem” bo Ciebie nie rozumiem.

Post nie jest o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia, więc poczekajmy na odpowiedź @konusik1993.

Ogarniając ten burdello z początkowego posta .

A więc Aplikacją Dyski Przywracałem obraz iso na wybrany pendrive i później tego pena nie wykrywało mi uefi - czyli tworzy pena z systemem w MBR .
Imagewriter - w sumie nie wiem co pokazywał-nie zgłębiałem się zbytnio .

A dd na razie nie ruszałem ,spróbuję tym wykonać pena

@konusik1993

w skrócie sam robiłem ostatnio:

  1. pen na fat32 - flaga boot ( za pomocą geparted )

  2. program - unetbootin

wszystko działa sam stawiałem win na starszym lapku do zabawy z smartphon ( fleszowanie etc. itp. )

pen wykrywany bez problemów ( inne programy poległy )

Swego czasu tworzyłem USB z instalką Windowsa (o ile Ci o to chodzi) za pomocą woeusb z AUR.

Jest też pakiet windows2usb-git (z AUR). Choć go nie testowałem.

… Aplikacją Dyski Przywracałem obraz …

Nie używałbym gnome-disks do pendrive’ów. Może do zwykłych pen’ów, ale nie boot’owalnych. Imagewriter jest OK - używałem go wielokrotnie do ‘wypalania’ obrazów na pen’ach i ani razu mnie nie zawiódł.

… Przywracałem obraz iso …

Jaki obraz? Czego? Skąd? Zrobiłeś wcześniej jakiś obraz pen’a i teraz go odtwarzasz, czy ściągnąłeś skądś ISO?

Przypomniało mi się coś. Kiedyś swojemu braciakowi też za chiny ludowe nie mogłem wypalić na pena Win 10, i znalazłem w sieci taki oto sposób
Rozpakowałem ISO Win 10 i wszedłem do rozpakowanego katalogu, następnie skopiowałem wszystkie pliki i katalogi i wkleiłem na nośnik USB, i tym sposobem utworzyłem bootowalnego pena.
Niestety ten sposób nie działa na ISO Win 7.

EDIT
A na YT znalazłem film jak aktywować […], i najważniejsze że to działa, sam sprawdzałem na VB

[…]

Możemy sobie dywagować do woli, ale i tak nie wiemy, czy na temat, bo @konusik1993 nie odpowiedział jeszcze na istotne pytanie. Dlatego powtórzę:

Jaki obraz? Czego? Skąd? Zrobiłeś wcześniej jakiś obraz pen’a i teraz go odtwarzasz, czy ściągnąłeś skądś ISO?

Jako, że mam na laptopie Windows 8.1 (150GB dysku z 1TB) a na pozostałej części Manjaro i Mint - i tę metodę stosuje (bo sprawdzona)

  1. Zasysam ISO Windowsa stąd - bo najlepiej z oficjalnych stron Microsoftu.
  2. Instaluje WoeUSB-master (źródło repo podał @majo lub tez można pobrac wersję dla swojego Linuxa stąd) i za pomocą tego programu wypalam Boot USB z Windowsem.
    Pamiętajmy tyko, że po instalacji Windowsa możemy mieć problem z uruchamianiem Linuxa.

Nie mąćmy w głowach innym, być może mniej doświadczonym, użytkownikom. Generalnie, najbezpieczniej nie pobierajmy pakietów bezpośrednio z www.

Użytkownicy tego forum korzystają z Manjaro (ew. Archa lub innej archowej dystrybucji), a wskazany, specjalistyczny pakiet do tworzenia USB instalacyjnego z Windowsem - woeusb jest dostępny w AUR, więc w banalnie prosty sposób można go zbudować za pomocą pamac (lub innego instalatora pakietów z AUR).

1 polubienie

My tutaj sobie gadu i gadu, a @konusik1993 nadal nie odpowiedział na pytanie i nie wiemy czego dotyczy jego problem, i czy w ogóle jest dalej zainteresowany tematem.
Ani be, ani me, ani kukuryku.

“Ani be, ani me, ani kukuryku.” Nie miałem dostępu do neta więc milczałem.
Wracając do tematu,zainstalowałem deepin boot maker i tym softem udało mi się zrobić pena z windowsem a jednoczesnie działa instacja i na uegi i na mbr. Woeuxb poległ ,bo nie uruchamiał się wogle,nawet w procesach nie było widać.

Czyli temat do zamknięcia :slight_smile:

Czyli nadal brak odpowiedzi na pytanie i nie wiemy o jaki problem chodzi. Ale skoro rozwiązany i do zamknięcia, to zamykam.