Anydesk - samozamykanie

Mam zainstalowany anydesk i zauważyłem, że po zamknięciu głównego okna po kilku sekundach program znika z docka (zostaje chyba zamknięty przez system). Szukałem w ustawieniach programu, ale nic nie znalazłem co mogło by temu zaradzić. W systemie to nawet nie wiem gdzie szukać. W google też nic podobnego nie znalazłem. Przeglądając pulpity forumowiczów zauważyłem u @UltherEgo uruchomiony anydesk bez włączonego okna programu link i mam pytanie jak tego dokonać?
Manjaro Cinnamon i Mabox, na obu to samo.

Zauważyłem kilka razy takie zachowanie, ale nie potraktowałem tego jako problem, bo albo używam i mam otwarte okno (może być chwilowo zminimalizowane), albo nie używam i wtedy całość zamykam. Ale fakt, spostrzegłem takie zachowanie (Xfce).

Jakiś czas temu przeszedłem z wersji z AUR na Flatpak. Samozamykanie było, na pewno, na wersji AUR’owej - flatpak, jak widzę, również tak ma (Budgie). Jeżeli masz Anydesk’a z AUR, to sprawdź, czy ma osobny program do uruchamiania ikony w panelu.

/usr/bin/anydesk
/usr/lib/systemd/system/anydesk.service
/usr/share/applications/anydesk.desktop
/usr/share/licenses/anydesk-bin/LICENSE
/usr/share/pixmaps/anydesk.svg
/usr/share/polkit-1/actions/com.philandro.anydesk.policy

to jest wszystko co pokazuje pamac, zatem chyba nie ma nic poza programem głównym.

W pliku anydesk.service jest coś takiego:

[Unit]
Description=AnyDesk
Requires=network.target
After=systemd-user-sessions.service

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/anydesk --service
PIDFile=/var/run/anydesk.pid
KillMode=mixed
TimeoutStopSec=30
User=root
LimitNOFILE=100000

[Install]
WantedBy=multi-user.target

chodzi o linijke TimeoutStopSec=30 czy to może mieć coś wspólnego z samozamykaniem (zamyka się po 13 s więc chyba nie).
Nie znam się więc wolę dopytać. No to już wiem, że to ślepa uliczka. Zmieniłem na 300 i bez zmian :wink:

’ TimeoutStopSec=30’, to zapewne czas oczekiwania na zamknięcie serwisu.

Przychodzą mi do głowy trzy pomysły:

  • anydesk.service - służy dostępowi nienadzorowanemu (chyba), ale warto sprawdzić, w jaki sposób ikona zachowuje się z uruchomionym i zastopowanym;
  • anydesk --help - być może można uruchomić program z parametrami i któryś będzie interesujący;
  • strona producenta.

Na tą chwilę są dwa „rozwiązania” ( w cudzysłowie bo to obejście raczej nie rozwiązanie).

  1. Uruchomić anydesk i przenieść główne okno na inny pulpit, z którego nie są pokazywane uruchomione programy.
  2. Uruchumienie z konsoli poleceniem anydesk --tray ( ale w tym przypadku zostaje na pulpicie konsola bo po zamknięciu konsoli program znika).
    2a. Uruchomić przy starcie systemu cronem
    @reboot DISPLAY=:0 /usr/bin/anydesk --tray
    wtedy działa tak jak bym chciał, ale do chwili otwarcia i zakończenia połączenia bo potem znowu okno trzeba minimalizować bo po zamknięciu okna program sam się zamyka.

Na razie to tyle. Jak coś nowego zaświta to się podzielę nowym wpisem. :slight_smile:

Nie musisz uruchamiać 'anydesk --tray' z konsoli - możesz z wyszukiwarki programów (w Xfce można). A jeżeli tak ma być na stałe, to modyfikujesz aktywator (plik .desktop) - zamiast ‘anydesk’ (komenda do wykonania) wpisujesz ‘anydesk --tray’. Jeżeli to rozwiązuje problem, to masz go z głowy.

Uznałem to za rozwiązanie ponieważ spełnia oczekiwania w 95%.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Konkretnie to w:

/usr/share/applications/anydesk.desktop

było

Exec=env GTK2_RC_FILES=/usr/share/themes/Adwaita/gtk-2.0/gtkrc /usr/bin/anydesk %u 

a teraz jest

Exec=env GTK2_RC_FILES=/usr/share/themes/Adwaita/gtk-2.0/gtkrc /usr/bin/anydesk --tray %u

i po kliknięciu w menu uruchamia sie tylko w trayu :smile:

Szukałem tego w domowym katalogu i nie mogłem znaleźć, dlatego kombinowałem z poleceniami w konsoli.

Tego pliku nie ruszasz. W przypadku, gdy masz Xfce, to z poziomu wyszukiwarki aplikacji klikasz PPM (Prawy Przycisk Myszy) i wchodzisz w edycję aktywatora. Tam modyfikujesz, to co chcesz, w jaki sposób chcesz i zapisujesz. Podobnie z poziomu edycji menu. Takie działanie powoduje utworzenie zmienionego aktywatora W Twoim profilu (katalogu domowym).

Myślę, że w innych środowiskach graficznych może być podobnie, a jeżeli nie jest, to pozostaje jeszcze metoda ręczna:

$ cp /usr/share/applications/anydesk.desktop ~/.local/share/applications/anydesk.desktop
$ micro ~/.local/share/applications/anydesk.desktop

Czyli: kopiujesz plik aktywatora do siebie i modyfikujesz go edytorem textowym (zamiast micro możesz użyć nano lub jakiegokolwiek edytora graficznego, bez znaczenia). Aktywator o takiej samej nazwie pliku, w Twoim katalogu, ‘nadpisuje’ ten obecny w systemowym (którego nie ruszasz!).