Aktualizacja systemd - WAŻNE (wymagana manualna akcja)

UWAGA! Wymagana jest manualna akcja w terminalu lub w Pamac:

  1. W terminalu proszę wykonać tą komendę przed aktualizacją, lub najpóźniej zaraz po aktualizacji, ale PRZED restartem systemu:

sudo pacman -Syyuu

Ta komenda ustawi wszystkie wersje pakietów do wersji w repozytoriach Manjaro i jeśli macie nowsze, obniży ich wersję co jest bardzo ważne w obecnej sytuacji.

  1. Za pomocą Pamac

Uruchomić Pamac i wejść do Preferencji. Tam włączyć “Enable downgrade”.

Teraz wystarczy przeprowadzić aktualizacje za pomocą Pamac’a i on wykona poprawnie wszelkie obniżenia wersji jeśli są konieczne.

WYJAŚNIENIE:

Najnowsze wydania systemd okazały się niestabilne i problematyczne dla wielu użytkowników, dlatego Manjaro zdecydowowało się zmienić na starszą, stabilną wersję. Niestety przez to wielu użytkowników może mieć przez to nowszą wersję niż jest ustawiona w repozytoriach.

Dodatkowo odkryto dziury bezpieczeństwa w systemd. Manjaro zpatchowało obecną wersję systemd w repozytoriach.

https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2019-01-19-security-update-to-systemd-v239-series/72462/1

Niestety najnowsza aktualizacja wymagała zmian w bibliotekach i ponownej rekompilacji systemd w repozytoriach Manjaro. Wszyscy użytkownicy, którzy mają nowsze wersje systemd ale nie skompilowane z nowszą biblioteką i nie spatchowane uszkodzą system wykonując zwykłą aktualizacje, gdyż systemd nie będzie działał poprawnie i system nie odpali się. Dlatego bardzo ważne jest trzymanie się obecnie dostępnej wersji systemd w repo i obniżenie wersji (downgrade) wszystkich możliwych pakietów w systemie do tych w repozytoriach.

W chwili obecnej deweloperzy Manjaro czekają na bardziej stabilne wersje systemd, ale jeśli to nie nastąpi jest możliwe, że przechną aktualizację mimo potencjalnych problemów. Sytuacja jest w toku. W tej chwili najważniejsze jest, że systemd został załatany pod względem bezpieczeństwa.

Przypominamy też o wykonaniu backupów przed aktualizacjami.

Co zrobić jeśli już wykonałem aktualizację i system się nie uruchamia?

Proszę utworzyć Manjaro Live USB na innym komputerze, odpalić sesję Live i tam w konsoli uruchomić komendy:

manjaro-chroot -a 
pacman -Syyuu
exit

Więcej informacji na głównym, angielskojęzycznym forum Manjaro:

https://forum.manjaro.org/t/testing-update-2019-01-19-kernels-mesa-browsers-nvidia-deepin-virtualbox/72399

3 polubienia

Drobna uwaga: problem nie dotyczy wszystkich instalacji, tylko tych, które zostały zaktualizowane (w ciągu kilku dni, na początku grudnia ub. roku) zanim trefny pakiet z nową wersją systemd nie został wycofany. Jeżeli ktoś ma wersję systemd 239.6, to może być spokojny.