Zrzut widoku MENU

Witam wszystkich,
Może ktoś wie, jak wykonać zrzut menu programu. Coś takiego było proste do wykonania pod windkiem i Corel Capture domyślnie aktywowanego klawiszem F7 (ustawiało się tylko “menu”)
W programie “Przechwycenie obrazu Ekranu” nie ma takich opcji.
Capture%20okna

Pierwszy raz słyszę o funkcji zrzutu samego menu. Cieszę się, że ludzie, są w stanie mnie jeszcze czymś zaskoczyć. Jeżeli gdzieś jest taka funkcjonalność, to najpewniej w jakichś bardziej rozbudowanych programach do tworzenia i edycji zrzutów. Chyba, że źle zrozumiałem ‘zrzut menu programu’.

To co jest dostępne, w postaci apletu w Xfce, to proste narzędzie, ale realizujące - moim zdaniem - potrzeby zdecydowanej większości user’ów. Jeżeli potrzebujesz więcej, to szukaj specjalizowanych narzędzi lub pozostaw ustawienie ‘Wybrany’, w aplecie, i zaznaczaj wybrany fragment ekranu - np. menu programu. Raz jeszcze - nie wiem, czy dobrze rozumiem ‘zrzut menu programu’.

Polecam tu pakiet flameshot.
Po zainstalowaniu pakietu wchodzisz w: Ustawienia > Klawiatura >Skróty klawiszowe
i definiujesz skrót, podając polecenie wywołujące ten pakiet:
flameshot gui -p ~/nazwa_katalogu

Potem, np. przeglądasz Menu i wcześniej zdefiniowanym klawiszem robisz zrzut.

Chyba rozumiem. Chodzi o to, że po rozwinięciu menu nie można zrobić screen’a, albo robi się bez menu? Niesamowite jak wiele nie wiemy - w życiu nie miałem potrzeby zrobienia printscreen’a z rozwiniętym menu, nawet o tym nie myślałem (serio, bez ironii), a okazuje się, że są programy, które mają tą cenną funkcjonalność.

Tylko dlaczego, to taki problem? Co ciekawe - sprawdziłem przed chwilą - niektóre menu pojawiają się na screen’ach bez jakichkolwiek kłopotów. Dokładniej rzecz biorąc, menu programów, które mają interface z nowego GNOME (np. pamac czy gnome-disks).

Zasugerowałem się pierwszym wpisem @lcoyote , a tymczasem zrzut Menu można także zrobić domyślnym programem “Przechwycenie obrazu Ekranu”. Trzeba tu tylko:

  • wybrać obszar “Bieżące okno” lub “Cały ekran” oraz
  • ustawić opóźnienie na np. 5 sekund,
  • kliknąć w “OK”,
  • a następnie otworzyć Menu, które chcemy uwiecznić (odczekując do tych 5 sekund na wykonanie zrzutu).

Np. tak

Następnie ten obraz otwieramy np. w ristretto i uruchamiamy flameshot, i mamy taki oto efekt

GBk6HW5

Dobrze zrozumiałeś. Robiąc np. instrukcję postępowania ktoś pisze “wchodzisz w menu” i dalej zrzut tego menu i dalsze menu. Jak będę działał pod Windows zainstaluję Corela i zrobię taką instrukcję. Ale to musi troszkę poczekać - bo w najbliższym czasie nie mam potrzeby przechodzenia z Linuxa na windka.

a nie wystarczy otworzyć menu i walnąć klawisz printscreen ?

Właśnie, że nie wystarczy (zależy od programów, z których korzystasz). Zrobiłem krótki test (KDE + menu, Opera i Dolphin) i wyszło mi:

  • Menu programów – printscreen zwija menu i robi się zwykły zrzut pulpitu, pomaga ustawienie opóźnienia
  • Opera – printscreen zrobi screena menu Opery
  • Dolphin – wciśnięcie printscreen, gdy jest rozwinięte menu programu nic nie robi, pomaga ustawienie opóźnienia

Wynik ciekawy, bo spodziewałbym się, że za każdym razem będzie tak samo, a tu co program to inne działanie

Z operą też nie mam problemu, Dolphin nie używam. Pracuję w XFCE a kolega w KDE, może czas zmienić :wink:

To samo jest jeśli chce się zrobić zrzut menu w LibreOffice. Printscrin nie działa - podobnie jak Alt+Printscreen (powinien zrobić zrzut aktywnego okna. Jedyne wyjście - to te podane przez @majo
Ale wtedy jest zrzut całego dokumentu + menu i musimy te menu wyodrębnić.
Menu-zrzut_1

Zastanawiałem się, dlaczego wcześniej nie spotkałem się z tym problemem, skoro mam na swoim koncie sporo instrukcji. Odpowiedź jest prostsza, niż mogłem się spodziewać: ponieważ nie robię screen’ów menu. Preferuję instrukcje text’owe, ale nawet jeżeli robię zrzuty ekranów, to są to okna programów czy komunikatów, a strukturę menu pokazuję w formie text’u, bo - tak uważam - jest to czytelniejsze.