Zniknął mi Panel XFCE

Zniknął mi Panel XFCE. Nagle, w trakcie pracy. Już kiedyś miewałem podobne przygody i wtedy klikałem w ustawieniach na panel i się przywracał. Tym razem wyskakuje komunikat “nie udało się wyświetlić okna preferencji”.
Odinstalowywałem Panel w Pamacu (symbol gryzonia), instalowałem ponownie i niestety, bez rezultatu.
Proszę o pomoc.

Zniknął, bo zapewne proces został zamknięty (jakiekolwiek były tego powody). Tak podejrzewam, bo i mnie zdarzyło się tak dwa, czy trzy razy. Wystarczy wtedy sprawdzić czy na liście uruchomionych procesów jest xfce4-panel - jeżeli tak, to zamknąć go i uruchomić ponownie; jeżeli nie, to uruchomić. Lub prościej: przelogować się / zrestartować system.

Po zniknięciu przelogowałeś się / zrestartowałeś system? Po przeinstalowaniu (z takiego powodu? To jak w Korei Płn. - rozstrzelanie przy użyciu działka przeciwlotniczego) przelogowałeś się / zrestartowałeś system?

Swoją drogą, ciekawie w jaki sposób przeinstalowałeś panel, bo jeżeli go odinstalowałeś, to musiałeś również odinstalować wszystkie aplety. Zainstalowałeś je z powrotem?

Restartowałem, przelogowywałem, uruchamiałem na starym jądrze, wszystko bez porządanego skutku.
Niestety, ale nie wszystkie aplety udało mi sie zainstalować ponownie, jednak problemem zasadniczym jest w tej chwili sam panel.

Jest na liście uruchomionych procesów?

$ xfce4-taskmanager

Jeżeli nie, to spróbuj uruchomić z ręki, w terminalu:

$ xfce4-panel

Wygląda, że zaklęcie xfce4-panel pomogło. Dzięki. Z apletów brakuje mi jedynie tego, który pokazuje np. procentowe użycie RAMu, ale to sobie już znajdę. Chyba, że Ty będziesz tak łaskawy i mi napiszesz, jak to to się nazywa. Pamiętam, że to Ty właśnie mi podawałeś kiedyś nazwę.

To, że uruchomiłeś z ręki, to mnie nie dziwi, a więc i nie bardzo cieszy. Szczególnie, że nasuwa się pytanie: skoro restartowałeś system i panel nie uruchomił się sam, to … dlaczego? Ale teraz mam zbyt zamglone oczęta, aby się nad tym zastanawiać. Co do użycia RAM’u, to: Monitor obciążenia systemu.

Nie wiem o co chodzi. Wcześniej próbowałem wklepywać xfce4-panel, bezskutecznie. Wyskakiwał komunikat “nie udało się wyświetlić okna preferencji”. Zadziałało po którymś tam restarcie.

Wykonaj restart, aby sprawdzić, czy panel uruchomi się sam.

Wykonałem i jest ok. Dzięki. Tylko nie rozumiem dlaczego wcześniej, po restartach, wklepywanie xfce4-panel nie pomagało.

W takich sytuacjach na wszelki wypadek odśwież panel
xfce4-panel -r

I tak nie zapamiętam, ale może zapamiętam gdzie szukać. Dzięki!

A o to 3 zaklęcia dla xfce4

*@robson75 *

W takich sytuacjach na wszelki wypadek odśwież panel
xfce4-panel -r

Odświeżenie czegokolwiek zadziała, jeżeli, to coś działa (i ma sens wtedy, gdy wprowadziliśmy jakieś zmiany w konfiguracji, które wymagają restartu/refresh’u). Jeżeli proces został zabity lub sieje chaosem, to:

  1. Zabić proces, jeżeli jest na liście. Uruchomić ponownie. Jeżeli nie pomoże, to:
  2. Zamknąć sesję graficzną (wylogować się) i zalogować ponownie. Jeżeli nie pomoże, to:
  3. Uruchomić system ponownie. Jeżeli nie pomoże, to:
  4. Pisać na Forum.

@anon27248851
Używaj przycisku

Przeinstaluj

lub

$ pamac reinstall

Wtedy zostanie przeinstalowany wyłącznie wskazany pakiet.