Zmiana kolejności w boot menu UEFI

Po zainstalowaniu manjaro obok windows 10 na nowym laptopie domyślnie uruvchamia się
samo widows 10 . Aby ujrzeć GRUB-a muszę przy starcie lapka nacisnąć F 9 i widocznym
na dołączonym obrazku bootmenu wybrać pozycję nr 2 . Wtedy pokazuję się GRUB z którego można wybrać i manjaro i windows . Jak przenieść ten drugi od góry wpis na pierwsze miejce og góry ?
W BIOS-ie jest ustawiony dysk twardy [SSD m.2 jako pierwszy startujący napęd a po kliknięciu na ten
dysk pojawiają się 2 wpisy ; manjaro i windows ale znów windows jest pierwsze od góry a manjaro drugi .
GRUB jest zainstalowany na partycji /boot należącej do manjaro . Co by trzeba zmienić w konfiguracji
GRUB-a lub UEFI lub BIOS-u po przy starcie laptopa pokazywał się od razu GRUB ?

Domyślam się, że skoro menu z obrazka jest ustawiane przez BIOS komputera, to odpowiednich ustawień należy szukać w tymże BIOS-ie. A więc z poziomu tego menu F10, szukasz odpowiednich ustawień, zmieniasz kolejność wpisów i zapisujesz. Zmiana startowego dysku nic tu nie zmieni – oba bootloadery linuksowy i windowsowy są na tym samym dysku.

To co widać na obrazku wywołuje się klawiszem F9 , to jest tylko boot menu .
BIOS wywołuje się klawiszem F 10
UEFI wywołuje się naciskając klikakrotnie klawisz escape przy starcie kompa
A gdzie teraz najlepiej instalować GRUB gdy już nie ma MBR ?
Układ partycji jest taki jak na dołączonym obrazku


Ja zainstalowałem GRUB na partycji /boot linuka , która ma punkt montowania
/bbot/uefi/ ale to coś źle działa bo GRUB-a trzeba ręcznie wywoływać
przy uruchamianiu lapka .Coś trzeba zmienić w ustawieniach , tylko co

Boot menu, które wywołujesz przy pomocy klawisza F9, służy do incydentalnego uruchamiania systemu z innego nośnika, niż standardowo. No chyba, że jest, to świadome wykorzystanie tego mechanizmu w innych celach.
Kolejność na tej liście zależna jest, zapewne, od kolejności ustawionej w BIOS’ie (BIOS’ie, UEFI … wiadomo o co chodzi). Jest, to kolejność poszukiwania systemu na dyskach i przy użyciu innych form boot’owania (w przypadku BIOS’u) lub hierarchia znalezionych partycji EFI i innych dostępnych form boot’owania systemu (np. z sieci przy użyciu karty sieciowej) w przypadku UEFI. Jeżeli na pierwszym miejscu, są Windows’y, to znaczy, że one będą się domyślnie uruchamiać. Trzeba tą kolejność zmienić. To jak ta opcja nazywa się i gdzie można ją znaleźć, to już kwestia konkretnego BIOS’u - musisz znaleźć.


Kolejność wpisów w GRUB’ie, to inny temat. Najpierw doprowadź do domyślnego boot’owania Manjaro.


Że co? Moim zdaniem, jeżeli jest tak jak piszesz - dosłownie - to nie ma prawa działać; a jeżeli działa, to nie jest tak jak piszesz. Ale mogę być w błędzie, bo nie przyszło mi nigdy sprawdzić takiej … ‘niestandardowej’ kombinacji.