Zepsuty xfce, Nvidia Pirme

Cześć,
sytuacja wygląda następująco: chciałem zainstalować Prime, celem korzystania z gtx (komp z hybrydą intela i gtx 1060), starając się postępować z instrukcjami zawartymi tu:
https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME
jednak xrandr --listproviders zwracał tylko jedno gpu, intela. Trafiłem więc tu: PRIME - ArchWiki
Usunąłem /etc/X11/xorg.conf, i w /etc/X11/xorg.conf.d jakieś 90-mhwd.conf
zrestartowałem x server [czy tam całego display managera] komendą:
sudo systemctl restart dispaly-manager i…
Ciemność widzę! Chciałem jakoś odpalić gui komendą: systemctl isolate runlevel5.target, ale nie działa. I tak sobie żyję w tty2.

Jak widać zielony jestem, i w linuxach siędzę z tydzień, nie mam zielonego pojęcia co robię. Gdyby ktoś był na tyle miły, wytłumaczyć mi jak dziecku, co zrobić żeby to uratować (i może nawet tego nieszczęsnego pirme zainstalować) byłbym wdzięczny. ;]

Edit: dorzucam xorga: https://termbin.com/i529

Jeśli zrobiłeś kopię usuniętych pików to je przywróć, a jeśli nie to ponownie zainstaluj system. Pewnie da się jakimiś komendami to naprawić, ale nie jestem na tyle zaawansowany i wolę iść na skróty.

Prime zainstaluj według tych instrukcji:

https://forum.manjaro.org/t/howto-set-up-prime-with-nvidia-proprietary-driver/40225/1

@Tokarka
sprawdź polecenie

sudo pacman -S xfce4

i drugie polecenie z konsoli

sudo pacman -S xfce4 thunar-archive-plugin xfprint4 xfce4-terminal desktop-base xscreensaver xfwm4-themes gdm3

p.s. pierwsze instaluje podstawową wersję środowiska Xfce a drugie z dodatkami

Próbowałem, xfce kompletnie […], nie mogę go odinstalować, bo go nie ma, ale kiedy próbuję go zainstalować to też nie mogę bo nagle jest… od 8 […] godzin próbuję wszystkiego co jest w internetach, a komp jak swoje tak swoje; teraz próbowałem go przeinstalować 2 razy, ale nagle też się nie da, checking media i wskakuje do windy (to dual boot) i w biosie zmienia mi boot order sam z siebie… Sam nie wiem, to nie jest tak, że nie chcę się zaprzyjaźnić z linuxem, ale się nie da… Dziękuję za próbę pomocy w każdym razie, i wybaczcie język, lekko […] i zmęczony jestem.

Temat do zamknięcia.

@Tokarka
nic nie napisałeś jaki Linux masz zainstalowany i z jakim kermelem (jądrem)
Nie powinieneś się tak szybko poddawać bo Linuxy (w każdej dystrybucji) są bardziej stabilne od Windows.
Polecenie o systemie i jądrze i o sprzęcie i jaki to dokładnie model laptopa/kompa

 inxi -Fxz

p.s. i wyświetl wynik:
tutaj zaglądają specjaliści od wielu dystro (dystrybucji) Linux; i Ci od Manjaro i Arch i od debianowych czy Ferora.
Bo wszystkie Linuxy to jedna WIELKA RODZINA

A z kernelem też były jaja jak cholera, bo po instalacji manjaro nie miałem opcji korzystania z wifi, ostatecznie okazało się, że jakiś kernel sprzed 2 lat miałem i przeinstalowałem go używając chyba mhwd-kernel linux4.20 czy jakoś tak; teraz i tak nie powiem jakie mam kernel, bo przycisk do papieru za 5 koła leży obok mnie i linux nawet nie piśnie. A laptok to:

Stabilne to może i one są, ale im dłużej się tym bawię tym głośniej słyszę w głowie słowa: Linux jest darmowy, tylko wtedy, gdy twój czas nie ma wartości… Jeżeli jest gdzieś tam jakaś edycja linuxa który działa i nie doprowadza do szewskiej pasji (a przy tym jest wspierany i nie jest to ubuntu na boga) to chętnie rzucę okiem. Till then, i’ll take a break.

Wiesz!!?? napisz do Microsoft (na jakimś forum) - to sam zobaczysz, że możesz NIGDY nie doczekać się nawet “błahej” odpowiedzi.
… a do szewskiej pasji … doprowadzić może WSZYSTKO. Że jest za cicho albo za głośno, że za zimno albo za gorąco.

To jest nowy sprzęt, więc wersja sprzed 2 lat ma prawo nie działać. Podstawowym postępowaniem w takim przypadku jest pobranie aktualnej wersji Manjaro i jego instalacja. Obrazy są regularnie aktualizowane, mają najdalej kilka tygodni, więc wszystko powinno działać.

Przez 20 lat używania windy, nie miałem potrzeby szukania pomocy na forum windowskim; zresztą forum jest dla mnie zawsze ostatecznym rozwiązaniem, kiedy wszystko inne zawodzi. Nie mówiąc o tym, że winda, jak głupia by nie była, tak nie irytowała mnie do tego stopnia.Tak jak mówię, ja naprawdę chciałem się z linuxem zaprzyjaźnić. Wcześniej instalowałem linuxa na kompie z RTXem - Ha, to dopiero była zabawa! Zwłaszcza, że karta w ogóle nie wspierana i OS latał na cpu, czytaj symulator power pointa…

@Tomek ten obraz był pobierany dokładnie z tamtej strony 3 dni temu.

to bardzo pomocne polecenie dla takiego laika jak ja :slight_smile:

… nie chodzi o to aby zrozumiała to osoba zadająca pytanie ale po wrzuceniu na forum “bardziej kumaci” mogą spróbować pomóc

@Tokarka wątek jest multitematyczny. Już w samym tytule nie możesz się zdecydować, czy masz problem z Xfce, czy ze sterownikami do grafiki. To nie to samo i nie ma między nimi bezpośredniego związku.

Jeżeli nie podoba Ci się system lub nie możesz / nie chcesz sobie z nim poradzić, to nie używaj go - nikt nikogo nie zmusza, to nie jest jedynie-słuszny-system.

Jeżeli używasz Manjaro, to najpierw szukasz rozwiązania problemu na forum i wiki tego systemu (w tym również na naszym Forum). Jeżeli nie znajdujesz tam satysfakcjonujących Cię informacji, albo chcesz pogłębić temat, wtedy szukasz na stronach Arch’a i dalej. Nie na odwrót.

Nie używaj expressis verbis słów powszechnie uznanych za wulgarne i obrażliwe! Jeżeli uważasz się za człowieka cywilizowanego, to zapewne nie będzie stanowiło dla Ciebie zapanowanie nad tym, co piszesz i będziesz ‘kropkował’ lub ‘gwiazdkował’ takie określenia. Jeżeli nie będziesz stosował się do zasad regulaminu, to zostaniesz z Forum wytoczony.


@lcoyote osoba zadająca pytanie powinna otrzymać wskazówki dla niej zrozumiałe. Forum nie jest po to, aby rozsiewać magię pośród mugoli, tylko w celu dzielenia się wiedzą i doskonalenia własnych umiejętności. Zrozumienie jest, moim zdaniem, bardzo ważne.

Niestety Manjaro inaczej traktuje sterowniki graficzne, więc wyjątkowo informacje na Arch wiki nie są najlepszym źródłem, chyba jedynie żeby coś schrzanić. Manjaro to nie Arch, więc warto zajrzeć do:

W przypadku ustawienia Prime, koniecznie sprawdź temat, które podesłał ci @Tomek w drugim poście. Są też alternatywy dla hybrydowych GPU:
optimus-switch (prostszy do instalacji i konfiguracji, uboższy w opcje)
optimus-manager (wymaga bardziej zaawansowanej konfiguracji i zmiany manualnej w różnych configach, żeby poprawnie chodzić, ale koniec końców jest wygodniejszy w użyciu i bardziej zaawansowany)

Sam korzystam z optimus-managera i sobie chwalę.

Co do frustracji, polecam Linux Mint lub jakiś Ubuntu na początek (Ubuntu Mate) albo nawet Pop OS! Mogą być łatwiejsze w ogarnięciu na początek. Manjaro nie jest najlepszą dystrybucją dla nowicjuszy, bo wymaga już pewnego zrozumienia systemów Linuxowych i aktywnego podejścia do zarządzania takim systemem (żeby działał dobrze i był stabilny oraz, żeby dane były bezpieczne, na rolling release nie możesz sobie temu zostawić samemu, to zależy od użytkownika).

Dodatkowo, laptopy hybrydowe są niestety problematyczne na Linuxie i wymagają trochę więcej cierpliwości. Nvidia stworzyła technologię optimus pod Windowsa i niestety na Linuxie nie ma szans, żeby działała samorzutnie, stąd te różne kombinacje. Dla nowicjusza systemu Linuxowego to kiepski początek i trudności, które często za mocno frustrują i przerastają, bo za dużo nowych rzeczy jest i za łatwo coś schrzanić. Najlepiej posiedzieć parę miesięcy na systemach opartych na Ubuntu, trochę się zorientować i dopiero potem ewentualnie przeskoczyć na Manjaro, pamiętając, że Manjaro ma swój własny sposób radzenia sobie z tym, więc niestety nie da się skopiować tego z Ubuntu. Nowa dystrybucja, nowe zasady.