Youtube sypie się na chrome?

Witam. Pojawił się Wam problem z wyświetlaniem youtube na przeglądrce Chromium ?
Zamiast opisywać pokaże obrazkiem. Po zakończeniu video w oknie video na youtube pjawiają się miniaturki propozycji do wyświetlenia
tu zrzut z youtube w firefox

tymczasem od może dwóch dni (może więcej) podczas pracy chromium po zakończeniu video robi się tak

Miniaturki rozsypują się.
Chromium instalowane z oficjalnego repozytorium.
Na razie resetowałem przeglądarkę oraz ją ponownie zainstalowałem (wcześniej kasując zachowany poprzednio pobrany pakiet) ale to nic nie zmieniło. Wszystkie inne strony wyświetlają się normalnie.
Co to za licho ?

U mnie wszystko działa. A uprzedzając pytania o potencjalne przyczyny – nie mam pojęcia, ale jeśli miałbym wymienić możliwości to:

  • ustawienia przeglądarki
  • YT coś kombinuje i akurat padło na ciebie
  • bug w Chromium (ale wtedy raczej pojawiłoby się i u mnie)
1 polubienie

U mnie też nie ma żadnych błędów.

Szukając źródła problemów, poza tymi wskazanymi przez @Tomek, sprawdziłbym ustawienia Chromium (szczególnie te eksperymentalne) i czy problemem nie jest jakieś rozszerzenie.
Uruchom przeglądarkę bez rozszerzeń i zobacz, czy problem będzie ciągle występował:
chromium --disable-extensions

Jeśli problem zniknie, to - w normalnym trybie - wyłączaj i sprawdzaj po kolei kolejne zainstalowane rozszerzenie, oglądając bez niego YT.

nie mam żadnych rozszerzeń ale dla pewności odpaliłem tak i sypie się dalej

zainstalowałem google-chrome za AUR i jest to samo, po skończeniu odtwarzania miniaturki rozpadają się się po ekranie
może gpu zaczyna szwankować

Jakie to GPU? Może w sterownikach trzeba by szukać problemu.

Skoro w FF nie ma problemów, to raczej nie będzie to problem samego GPU (chyba że jakiś bardzo specyficzny konflikt Chromium/GPU).

Najczęstszym problem z YT i Chromium na niektórych urządzeniach jest akceleracja sprzętowa. Sprawdź w Ustawienia → System, czy masz zaznaczoną tą opcję.

Rzuć także okiem na chrome://flags/ i zobacz, co tam masz (szukając “video” itp.)

Dodatkowe wskazówki:

Z mojego doświadczenia jako elektronika czasami bardzo dziwne rzeczy dzieją się na samym początku gdy w karcie graficznej zaczynją odklejać się połączenia płytki od wafla. Osobiście liczę że to coś innego więc zapytalem na forum jednak nikomu nic takiego się nie dzieje. Tak, pomaga wyłaczenie akceleracji sprzętowej. Jak znajde chwile wygrzeję rdzeń GPU hotem i ciekawe czy to właśnie to czegoś nie zmieni.

To jeszcze kilka testów.

  1. Zmień nazwę katalogu domowego chrome na inną lub przenieś go na chwilę w inne miejsce i otwórz przeglądarkę. (wpisz w pasek chrome://version, znajdziesz ścieżkę do katalogu).
  2. Jeśli masz jakieś blokery to wyłącz je na stronie YT. Algorytmy przy ich wykryciu blokują lub spowalniają transfer filmu i nie wiadomo co jeszcze mogą robić gdy są włączone.
  3. Stwórz nowego użytkownika i sprawdź, czy występuje ten sam problem.
    Oczywiście próbowałeś z włączoną akceleracją sprzętową i bez?

Sprawdzałem z nowym użytkownikiem, pomaga tylko wyłaczenie akceleracji. Nie używam zadnych blokerów, korzystam z youtuba i lojalnie oglądam reklamy :nerd_face:

Zmieniłem dysk bo stary mnie do tego zmusił, położyłem manjario od nowa i przez jakiś krótki czas było dobrze ale właśnie problem powrócił. Co za licho, ostatnia rzecz jaką doinstalowałem przed awarią to pipewire wymuszone przez easyeffect ale nie widzę związku.

  • Odpal chromium w konsoli ( czy też google-chrome, bo o obu pisałeś, a to może nie być to samo) i zobacz, czy w momencie pojawiania się błędów, generowany jest jakiś komunikat w konsoli. To byłaby wskazówka.

  • Sprawdź czy problem występował także w kilku poprzednich wersjach. Zainstaluj ew. pakiet downgrade i wpisz w konsoli:
    sudo downgrade chromium
    , a następnie wybierz wcześniejszą wersję pakietu.
    W ten sposób zweryfikujesz, czy problem dotyczy tylko najnowszej wersji pakietu.

W ostateczności, gdy nic się nie uda zrobić, potraktuj to jako wskazówkę od opatrzności, że należy używać bardziej przyjaznej i mniej problematycznej przeglądarki, gdzie te problemy nie występują :wink:

Używam obydwu, zawsze używałem i nigdy nie było problemów. Usterka jest w obu przeglądarkach, przerabiałem pakiet z deb też ten sam efekt, to nie jest problem przeglądarki. To jest raczej jakiś problem w sterowniku dla mojego gpu w manjaro, Bawiłem się kilka dni mintem i tam tego nie było. Najbardziej przeszkadza gdy chcę video popędzić najeżdżając kursorem na oś czasu wtedy wyskakuje miniaturka z zrzutem obrazu za daną chwilę niestety teraz jest białe okienko bez obrazka. Przeglądarka google dla mnie jest bardzo dobra. Po instalacji manjaro dzień - dwa jest ok.

Skoro w Mint ta sama wersja Chromium (to ważne!) działa poprawnie, to, jak piszesz ,może być kwestia innych sterowników w obu systemach (a to możesz porównać).
A może to kwestia ustawień GPU w Chromium. Jest tego trochę. Wygeneruj raporty do pliku a potem porównaj raporty z Chromium pod Manjaro i Mintem. Być może coś znajdziesz.
chrome://gpu/

Za duże tego żeby w tym siedzieć, zrobię inaczej. Położę jeszcze raz na innym dysku i będę bardzo wolno sukcesywnie doinstalowywał wszystko obserwując kiedy nastąpi awaria.

  1. To nie jest problem dysku, bo na tym samym dysku wszystko działa z wyłączoną akceleracją sprzętową.
  2. To nie jest problem samego chromium, bo w Mint działa.

Problemem generuje:

  • albo sterownik - sprawdź jaki masz (, poszukaj w sieci, czy ktoś ma podobny problem) i porównaj z tym w Mincie,
  • albo ustawienia w Chromium w Manjaro. A to, że początkowo - po instalacji w Manjaro - wszystko jest OK, sugeruje, że zapycha się jakiś bufor, cache itp. i pod tym kątem porównałbym wygenerowane raporty GPU (są wygodne narzędzia do porównywania plików - osobiście korzystam z wbudowanego w doublecmd).

Może to zależy czy używasz x11, czy wayland. Sprawdź, czy tak samo zachowuje się chrome na obu sesjach.
Zobacz czy po tych poleceniach będzie poprawa:

find ~/.cache -name GPUCache -exec rm -rv {} +
find ~/.config -name GPUCache -exec rm -rv {} +

majo, nie miałem na myśli że problem wywołuje dysk :smirk:
też dopuszczam że to problem ze sterownikiem ale jestem za cienki żeby w tym grzebać
na chromium gównie korzystam z yt i konta google tak jestem przyzwyczajony, teraz zauważyłem że na innych stronach też są błędy, np na olx przewijając ogłoszenia czasami ich treść przysłaniają szare prostokąty zapewne puste okna po reklamach

aquila, problem jest w cinnamon i xfce, jak jest w innych pulpitach nie wiem bo nie korzystam. po drugim poleceniu mam jakieś komunikaty o usunięciu czegoś ale błąd dalej występuje

zastanawiam się też czy coś co mam zainstalowane nie powoduje tego błędu, min eclipse z pluginem do avrków a ostatnio stm32cube które dopiero zaczynam zgłębiać
stąd pomyślałem sobie czy by na innym dysku raz jeszcze manjaro nie położyć i poobserwować

bardzo dziękuję kolegom za inicjatywę

Po tym co teraz napisałeś jestem prawie pewien, że problemem nie jest grafika (gdyby była widziałbyś problemy także poza przeglądarką), ani dysk (taka sama sytuacja), ani nawet jakieś ostatnio instalowane programy (póki nie próbujesz instalować jakichś randomowych rzeczy z internetu, które nie wiadomo co robią) a jakieś rozszerzenie do przeglądarki, ewentualnie jakieś flagi, jeśli je zmieniałeś.

Nic nie zmieniałem, nie używam żadnych dodatków, chromium jest takie jakie jest.

W chromium często eksperymentują z przyspieszeniem sprzętowym. Jakieś 2 lata temu, na PC, którego ciągle używam, po kolejnej aktualizacji chromium nagle, ani przeglądarka chromium, ani inne jej chromowate klony nie chciały mi się w ogóle otworzyć z aktywną opcją “używaj przyspieszenia sprzętowego”. Po jakimś czasie, z kolejną aktualizacją chromium, jego developerzy naprawili ten problem.

Biorąc pod uwagę to, co piszesz, przyspieszenie sprzętowe chyba nie jest Ci bardzo potrzebne i możesz spokojnie bez niego funkcjonować, w oczekiwaniu na nową (poprawioną) wersję chromium, która będzie u Ciebie działać poprawnie.