Xfce - rozmieszczanie ikonek na pulpicie

Mam dwa pytania odnośnie ikonek na pulpicie:

  1. Czy pod Xfce można tak zrobić, aby ikony na pulpicie można było przesuwać w dowolne miejsca (nawet jeśliby nachodziły na siebie) i żeby nie były automatycznie przyciągane do niewidocznej siatki na pulpicie?
    W ustawieniach nie widzę , jak wyłączyć siatkę na pulpicie. A wydaje mi się, że kiedyś to było możliwe.
  2. Gdzie w Xfce są zapisywane informacje o rozmieszczeniu i ustawieniach ikonek na pulpicie? W szczególności gdzie, w przypadku korzystania z dwóch monitorów, są zapisane informacje w przypadku korzystania z kilku pulpitów, z różniącymi się układami ikonek? ( dla wersji: oba monitory aktywne, tylko aktywny monitor-1, tylko aktywny monitor-2)

Teoretycznie

gsettings set org.nemo.desktop use-desktop-grid false

Ale może to już nie działać, już 4 lata temu było to oficjalnie niewspierane i przestarzałe. Więcej znajdziesz w tym wątku na forum Minta:

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=312820

Niestety, to nie działa :frowning:

gsettings set org.nemo.desktop use-desktop-grid false
Brak schematu „org.nemo.desktop”

Być może to było możliwe w starszej, bardziej elastycznej wersji na GTK 2.

Jedyne co udało mi się znaleźć i zrobić w GTK 3, to zagęścić siatkę, tworząc plik:
~/.config/gtk-3.0/gtk.css

XfdesktopIconView.view {
  -XfdesktopIconView-cell-spacing: 2;
  -XfdesktopIconView-cell-padding: 2;
  -XfdesktopIconView-cell-text-width-proportion: 2;
}

Na forum XFCE jest kilka problemów z siatką, zaplanowanych do poprawienia w Xfce 4.19 i 4.20, w tym problem zgłoszony 3 lata temu, który ostatnio doświadczyłem, ale nie widzę tu opcji całkowitego pozbycia się siatki.
Zobaczymy. Na razie, z zagęszczoną siatką, jakoś sobie poradziłem. A w ostateczności coś im napiszę ( i może to wdrożą za kilka lat :wink: )