Xfce 4.16 zostało wydane

Flagowe środowisko graficzne w Manjaro doczekało się nowego wydania.

https://www.xfce.org/about/tour416

Mnie nie śpieszno do nowego Xfce4, ponieważ w nowym jego wydaniu zostały zmienione nazwy ikon z xfce4… na org.xfce…, a mnie się nie chce dostosowywać tych nazw do mojego theme ikon.

W Manjaro aktualizacji jeszcze nie ma. Jak przekompilować ręcznie całość?
https://archive.xfce.org/xfce/4.16/

Nie ma takiej potrzeby, aktualizacja pojawi się w najbliższych tygodniach w gałęzi stable. Jeśli naprawdę zależy ci na najświeższych pakietach to przejdź na gałąź Unstable – kosztem stabilności systemu – albo zainstaluj Archa – tam pojawienie się najnowszego Xfce to kwestia godzin (lub dni, w końcu idą święta, deweloperzy mogą chcieć zrobić sobie wolne).

Wiem, że to dość kontrowersyjna teza, ale uważam, że developer’zy, to też ludzie i nie zdziwiłbym się, gdyby wyłączyli komp’y na tydzień, wzięli kieliszek wina do ręki i zanucili kolędę :wink:

Co do Xfce, to warto zapoznać się ze zmianami, aby wiedzieć czego się spodziewać. Dla KDE czy GNOME, to nic takiego - tego typu zmiany pojawiają się tam codziennie - ale dla Xfce każda zmiana wersji, to wydarzenie.

Dla mnie największym problemem będzie przejście na GTK3, którego póki co unikam jak ognia, a samo XFCE wręcz uwielbiam. Przy poprzednich moich próbach używania XFCE na GTK3 cały czas było coś nie tak z ikonami w tray'u, ogólnie jakieś graficznie było niespójne. Ale może przez kompletne porzucenie wsparcia dla GTK2 nastąpi stabilizacja.
Życzyłbym sobie również, by mój ulubiony zestaw ikon czyli Vertex-Maia (oczywiście Dark) dalej będzie ładnie wyglądał.

No to co powiesz na to?

Czyli znów może być mały bałagan…

IMO niektóre programy napisane w GTK2 mogą być przepisane na GTK4, chyba że devy już zaczęli przeportowanie na 3. Jak do tej pory są duże problemy z ujednoliceniem wyglądu programów w 2 i 3. Oczywiście marzy mi się by wszyscy przeportowali swoje programy do GTK4. Może będą autorzy do tego dążyć. :slightly_smiling_face:

Zainstalowałem najnowsze Xfce4 z repo testing. I ogólnie wszystko działa bardzo dobrze, no może poza jednym, a mianowicie chodzi o xfce4-power-manager w wersji 4.16.0-1, po prostu w .xsession-errors rzyga błędami. Ale miejmy nadzieję że wkrótce to naprawią.
EDIT:
Od mniej więcej 24/12/2020 od godz. 17 z groszami, Xfce4 trafiło do repo stable, tak więc zgłosiłem buga.

Zobaczymy co z tego będzie, mam nadzieję że naprawią to co zepsuła ostatnia aktualizacja Mousepada. Po tej aktualizacji, tekst w menu jest nierówny, tam gdzie nie ma ikon nie ma odstępów.

Zauważyłem w 4.16 brak Preferowane Programy w menedżerze ustawień. Mógłby ktoś to sprawdzić ?
Nie mam dostępu do lapka z xfce na ten moment.

teraz jest: Ustawienia/Domyślne programy

Masz rację,zmienili nazwę na DOmyślne Programy i jakoś mi nie rzucało się w oczy dopóki nie odpaliłem w live ; D. Całkiem dobrze chodzi te xfce 4.16 ;).

Być może mieszałeś GTK2 i 3. Testowałem różne elementy Xfce, w wersji GTK3, ale wtedy gdy jeszcze środowisko pracowało z bibliotekami GTK2. Nie było dobrze i musiałem wrócić do GTK2, wyłącznie. Gdy już przeszli w całości na GTK3, nie zanotowałem problemów, które zapadły by mi w pamięć. Jestem zadowolony.


Luuuz. W Xfce pewnie szybko nie zobaczymy GTK4 :slight_smile:


Masz na myśli to, że nie ma ‘powietrza’, tam gdzie byłaby ikona (gdyby była) i tekst nie jest wyrównany? Można nie zauważyć, defekt estetyczny.