Wydano Manjaro 19.0 Kyria

Opublikowano na: Wydano Manjaro 19.0 Kyria | manjaro.pl

Philip Müller ogłosił wydanie Manjaro 19.0 Kyria. Zainstalowanym domyślnie jądrem jest kernel z serii 5.4 – czyli z wydłużonym wsparciem. Jak zawsze dostajemy trzy obrazy ISO wyposażone w środowiska graficzne: Xfce, KDE-Plasma oraz GNOME. Oczywiście instalator oferuje możliwość wybrania sterowników wolnych lub własnościowych – podczas bootowania należy wybrać free lub non-free. Strona pobierania: XFCE:manjaro-xfce-19.0-200224-linux54.iso (2,613MB,…

Wczoraj właśnie po zassaniu obrazu zainstalowałem na dysku Manjaro 19.0.1 Kyria ze środowiskiem Xfce. System zachowuje się OK. Muszę tylko ponownie przypomnieć sobie konfigurację tego środowiska - bo od ponad 1.5 roku działam przeważnie na MATE. Podczas instalacji zauważyłem:

  1. Jeśli wskażemy, by system został zainstalowany obok innej dystro (u mnie Mint) to instalator dzieląc partycje wcześniej zajmowaną przez Minta i formatując na ext4 wskaźnik postępu z pół godziny stoi na 5% i dopiero potem posuwa się dalej. Miałem już wrażenie, że instalacja się zawiesiła. Ale wszystko poszło OK.
  2. Jeśli wcześniej podzielimy dysk na oddzielna partycję /home to instalacja Ok do około 16% a później zamula instalacja. Po tym jakimś pół godzinnym lub odrobinę dłuższym zamulaniu instalowanie rusza i wszystko Ok.
    Może to tylko moje skojarzenia? - ale je opisać warto - jak i wszelkie spostrzeżenia.

Możliwe, że trafiłeś na jakieś niedopracowania w Calamares – niestety deweloperzy zdecydowali się użyć najnowszej wersji, która jest trochę zbugowana, zamiast wykorzystać stabilniejszą starszą lub poczekać aż sytuacja się unormuje.

Możliwe też, że twój sprzęt jest tak słaby, że potrzebował trochę czasu (ale to chyba by musiał być staroć sprzed co najmniej 20 lat :wink: ).

Laptop z 2012 roku i inne dystro instalują się szybko.

… to pewnikiem ta sytuacja.
Ale przetrwałem i mam na laptopie swoje Manjaro. … i z tego MOCNO się RADUJĘ :star_struck: :relaxed: :innocent: