Wrzucanie obrazków na forum - prosty sposób optymalizacji

Na forum można wrzucać obrazki o wielkości do 1MB.

W związku z tym, że programy do zrzutów ekranu potrafią wygenerować pliki o bardzo dużych rozmiarach to polecam banalnie prosty sposób optymalizacji obrazków…

Wszystko co trzeba zrobić to przeciągnąć i upuścić obrazek na powyższą stronkę + pobrać zoptymalizowaną wersję.
Efekty są zadziwiające.
Przykładowo ponad 10MB zrzut pulpitu, który tu próbował umieścić kolega po optymalizacji waży jedynie 303 kB.

Kompresja obrazków tym narzędziem jest stratna, ale mamy możliwość kontroli jej parametrów.

1 polubienie

Jakie formaty plików graficznych można wrzucać na forum?
Przykładowo zmiana PNG na WEBP przy użyciu polecenia convert (ImageMagic) też zmniejsza wielkość pliku.

$ convert plik.png plik.webp

$ ls -al
137692    05-14 10:43 plik.png
51752      05-14 10:44 plik.webp

Edycja.
Zapytałem bo w Regulaminie Mistrza Modliszki nic o tym nie znalazłem :wink:
https://forum.manjaro.pl/t/regulamin-forum/146?u=xr7

Edycja nr 2
Chciałem w innym poście wkleić Murzyna w formacie WEBP i otrzymałem komunikat:

Przepraszamy, plik który próbujesz wgrać jest nie dozwolony (dozwolone rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, webm).

I tu pytanie, jak jest WEBM to może i WEBP?

Jeśli ktoś nie chce korzystać ze strony podanej przez @napcok -a i nie lubi bawić się w konsoli ImageMagick, proponuję nakładkę Converseen

sudo pacman -S converseen

Z ciekawszych rzeczy jest to, że możemy konwertować wiele obrazów naraz i jest w języku polskim po włączeniu File → Settings → Language

1 polubienie

WebP nie jest obsługiwane na wszystkich urządzeniach. Głównie chodzi o Apple i IOS, niestety “dzięki” temu nie można tego formatu używać w normalny sposób.