Wpisywanie hasła przy uruchamianiu przeglądarek Chromium-like

@Tomek
… OK a jak w chrome i operze wyeliminować te up***e wpisywanie haseł - to to mnie najbardziej w***a

W Operze otwierasz ustawienia > Zaawansowane > Prywatność i bezpieczeństwo i tam masz ustawienia automatycznego uzupełniania (hasła, płatności i adresy). Radzę wszystko wyłączyć. W Chrome pewnie jest podobnie.

Używam czasem Vivaldi i testuję ostatnio Brave, więc i mnie, to wkurza, ale ponieważ ‘czasem’, to nie kłopoczę się tym. Gdyby jednak wątek rozwinął się i ktoś miał jakieś pomysły, to mogę przyłączyć się.

@lcoyote
Wejdź do katalogu ~/.locale/share i usuń katalog keyrings, i po ponownym uruchomieniu chromium gdy wyskoczy okno logowania bez wpisywania hasła kliknij gotowe, następnie kontynuuj.

Nie do końca - zauważył, że nie ma pliku bazy kluczy (~/.local/share/keyrings/login.keyring), więc żąda utworzenia nowego i podania do niego hasła (Vivaldi). Pomaga za to, pozostawienie pliku, ale usunięcie jakichkolwiek praw dostępu:

$ chmod 000 ~/.local/share/keyrings/login.keyring

Oczywiście, metoda użyteczna, jeżeli nigdzie tej bazy nie używamy.
Myślałem raczej o tym, aby przeglądarka nie pytała, a nie baza nie odpowiadała, ale mnie takie obejście satysfakcjonuje.


EDIT-20190621-1837 … read-only również działa:

$ chmod 400 ~/.local/share/keyrings/login.keyring

Ja nie posiadam katalogu keyrings, więc wasza metoda u mnie nie zadziała. Aktualnie mam zainstalowane 3 chromopodobne przeglądarki (Opera, Vivaldi i Chromium).

U mnie ten plik ma prawa rw dla właściciela (osemkowo: 600).
Nie przypominam sobie, abym coś tu grzebał. Natomiast, ani vivaldi, ani chromium, ani opera, od zainstalowania na tym komputerze, nigdy nie chciała hasła.
Pamiętam natomiast, że na poprzednim (32-bit) sprzęcie chromium chciało hasło, natomiast opera i vivaldi nie chciały.
I nie mam pojęcia, dlaczego tak było/jest.

  • utwórz katalog;
  • utwórz w nim plik (może być pusty), o którym wyżej piszę;
  • nadaj mu uprawnienia tylko do odczytu (400).
  • dlatego napisałem, że jest to obejście problemu, bo nie powoduje braku pytania ze strony przeglądarki, tylko jego nieskuteczność, z powodu braku możliwości zapisu do bazy.

Może jednak stanowić satysfakcjonujące wyjście. Gdyby jednak ktoś wiedział, w jaki sposób ugryźć temat ze strony browser’a, to piszcie.

sprawdźcie czy macie zainstalowane gnome-keyring jak macie wywalcie i zainstalujcie python-keyring

ogólnie po wpisaniu keyring w pamac, octopi czy z czego tam korzystanie ma być tylko widoczne zainstalowane

archlinux-keyring
python-keyring

dodatkowo w manjaro będzie chyba

manjaro-keyring

po sprawdzeniu i zrobieniu tego co opisałem robicie reboot i cieszycie się brakiem wyskakującego idiotycznego okienka o podanie hasła do chropmium-pochodnych przeglądarek :smiley:

no i wywalić katalog

.local/share/keyrings/

bo on się tworzy przez gnome-keyring a jak go nie będzie to i katalog nie potrzebny…


testowane na córki lapku z ArchMan z xfce i działa bo młoda zaczęło to irytować…

Zgadza się, w Manjaro będzie:

archlinux-keyring
manjaro-keyring

Gdy używamy Brave, to dojdzie również:

libgnome-keyring

Moja teoryjka padła. Potestowałem trochę i wydawało mi się, że znalazłem sposób:

  • odinstalować gnome-keyring;
  • pozostawić ~/.config/keyrings, ale z plikami read-only / lub usunąć w ogóle;
  • przełączyć flagę:
    chrome://flags …
    brave://flags (ver_75.0.65.114)
    vivaldi://flags (ver_74.0.3729.172)
MIGRATE PASSWORDS TO "LOGIN DATA"

Performs a one-off irreversible migration of passwords from
the gnome-keyring or kwallet into the profile directory.

#passwords-migrate-linux-to-login-db  =  Default  --->  Disabled

Ale okazało się, że działa w przypadku Vivaldi, ale nie Brave, który ma w wymaganych zależnościach libgnome-keyring i nadal pojawia się monit o utworzenie nowej bazy.
Myślę dalej.


EDIT-20190625-1459 … chyba działa, jak wyżej, ale w wersji z usuniętym folderem ~/.config/keyrings.