Witam, znikło mi wheel?

Witam.
Mam problem, konto z administracyjnego zrobiło mi się zwykłe, jak próbuję wejść w ustawienia konta mam taki komunikat
problem
a gdy chcę zmienić konto na administracyjne to system prosi o hasło konta root którego nie ustawiałem. Grupy wheel brak na liście. Sudo nie pozwala mi na zrobienie czegokolwiek.
Zawiesiłem się w myśleniu więc proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Dobra, ustawiłem nowe hasło konta root i panowanie odzyskałem :grinning: jednak widzę że np. nie mogę odpalić avidemux z menu albo konsoli wklepując avidemux3_qt5 nawet jako root. Dostaję komunikat że nie ma takiego polecenia jednak gdy w konsolowym mc odnajdę ten plik w /usr/bin, najadę na niego i klepnę enter program się odpali pod warunkiem że mc odpalone przez sudo :woozy_face:
Czy jest jakiś prosty sposób zrobienia porządku w systemie ?

Pomógł format.
Pozdrawiam.

Nie pytam o szczegóły, bo przerażenie mnie ogarnia.

mnie przypomina się zasada z Windows jak nie możesz sobie poradzić to:

format C:

dzięki Bogu pozbyłem się już tego dawno temu :smiley:

Niestety ale zrobił się taki bałagan że tylko wujek format dał szybką reanimację bo /home mam na osobnej partycji . Zauważyłem że muszę pilnować się starego jajka 4.14 na moim starym hp. Nie wiem jak długo uda mi się jeszcze używać tego laptopa ale obecnie jest bardzo dobrze.
Wszystkiego dobrego na święta.

Nie wiem co masz na myśli, pisząc ‘moim starym hp’, ale moje stare komp’y (stacjonarne i notebook’i), na których mam instalacje Manjaro, mają po kilkanaście lat. Wszystko działa i nie mam zbyt wielu powodów do narzekań, poza sytuacjami, gdy sam nagrzebię. Oczywiście, używam najnowszego stabilnego jądra.

Do rysowania schematów/płytek czasami podłączam zewnętrzny monitor 23’ i niestety ale przy większej rozdziałce widać różnicę. Robienie takich rzeczy na nowych małych ekranach z dużą gęstością to męka dla moich oczu. Od tygodnia przesiadłem się na sony vaio.