Wirtualna kamera internetowa

Szukam działającego linuksowego pakietu, emulującego wirtualną kamerę (czegoś podobnego do windowsowego ManyCam), gdzie można miksować/edytować wysyłany strumień wideo, który potem będzie można odczytać, jako wirtualną kamerę internetową w przeróżnych serwisach www.
Sprawdziłem poniższe dostępne programy:
Pakiet obs-studio z community (o ile działa, to tylko z niektórymi serwisami www - mi udało się testowo udostępnić dźwięk, bez obrazu).
Pakiet zart z community (nie wykrywa mi nawet kamerki i się b. często zawiesza).
Pakiet webcamstudio-git z AUR (wewnątrz aplikacji wszystko działa, jednak nie udało mi się wysłać niczego na zewnątrz).
Pakiet webcamoid z AUR (wg ich opisu najbardziej obiecujący; tworzy wirtualną kamerę, widoczną w różnych serwisach, jednak w żadnym z nich nie udało mi się uruchomić tej wirtualnej kamery).

Czy może wiecie jak uruchomić wirtualną kamerę, za pomocą któregoś z powyższych lub innych programów?

Teoretycznie, z punktu widzenia oprogramowania, nie ma znaczenia, czy kamera jest fizyczna, czy wirtualna, byle dawała materiał w akceptowanym formacie. No chyba, że skrypty na stronie grzebią w systemie i potrafią odróżnić jedną od drugiej, albo potrzebują po drugiej stronie konkretnego modelu kamery. Wiesz @majo jak, to działa od strony serwisów?

Nie wiem jak to działa od strony serwisów.

Na testowej stronie https://webcamtests.com są pokazane parametry kamery, choć może nie są to wszystkie parametry, które widzi serwis. Nie sądzę jednak, aby serwisy w jakiś sposób blokowały dostęp dla kamer danego producenta czy też dla kamer wirtualnych, nie informując o tym użytkownika.
Natomiast z informacji ze strony webcamoid wynikałoby, że wirtualna kamera powinna skutecznie symulować rzeczywistą kamerę:
"A virtual webcam is a program that create some interfaces that other programs can detect and interact as it were a real webcam hardware, creating fake devices nodes"

W Windows, używając ManyCam, wirtualna kamera ManyCam dostępna była, jako opcja do wyboru, zrówna na stronach działających w Adobe Flash Player, w HTML5 jak i w niezależnych programach typu Skype.

W Manjaro, w żadnym testowanym serwisie, działającym w Adobe Flash Player (np. http://www.theonlinemirror.com) wirtualna kamera nie była dostępna.
Na stronach https://webcamtests.com i https://webcammictest.com (zapewne w HTML5) wirtualna kamera pochodząca z pakietu webcamoid jest dostępna, jednak jej wybranie daje komunikat: InternalError.
W Skype wirtualna kamera z webcamoid jest dostępna, jednak nic nie widać (jest cały czarny ekran).

@majo Zajrzyj na stronę: Virtual camera support · webcamoid/webcamoid Wiki · GitHub

Wiem że w Gnome - jest coś takiego jak Cheese

Na stronie webcamoid nie znalazłem żadnego konkretnego rozwiązania.

Pakiet Cheese nie posiada opcji tworzenia wirtualnej kamery (można tu tylko dodawać różne efekty i nagrywać sobie filmiki/zdjęcia).

Co do OBS Studio - wymagany jest odpowiedni server RTMP - jeśli udało Ci się z dźwiękiem, to obraz również powinien działać, jak i kamera.
Tu są ustawienia do zwykłego OBS’a ale w Studio są bardziej proste.

W OBS Studio można wysyłać stream do kilkunastu wyspecjalizowanych serwisów i coś takiego częściowo przetestowałem na przykładzie jednego z nich. Nie ma tu jednak możliwości stworzenia wirtualnej kamery, a tego szukam.

Po kolejnych straconych wielu godzinach na testowanie niewłaściwie działających pakietów linuksowych zaczynam doceniać działające programy windowsowe (i szkoda, że sam system stał się totalną inwigilacją i należy go unikać).
Poniżej, co ustaliłem, aby inni, z podobnym problemem, nie marnowali czasu na podobne do moich próby.

Opcja w OBS Studio, rzekomo do wirtualnego pulpitu (Narzędzia -> v4l2sink), nie działa. Pojawia się komunikat na czerwono: "format not support" (pisownia oryginalna).

W Webcamoid osiągnąłem sukces - w ok 5% przypadków, tj.:
Początkowa instalacja webcamoid wraz z pakietem akvcam-dkms nie działała, jak powinna (opis w 1. poście).
Potem zainstalowałem webcamoid-git wraz z pakietem akvcam-dkms-git, co dosłownie na kilka minut pokazało logo webcamoid w Skype.
Znowu zainstalowałem webcamoid wraz z pakietem akvcam-dkms, zresetowałem zapisy użytkownika (w ~/.config/Webcamoid/ ) i widzę, że czasami, przez jakiś czas(!?) po restarcie systemu, na niektórych stronach, w niektórych przeglądarkach i w Skype wirtualna kamera działa (choć topornie).

Niestety, skutkiem ubocznym tych prób jest obecnie już niedziałający pakiet testowy “Qt V4L2 test Utility”, który uruchomiony w terminalu, wygląda obecnie tak:

$ qv4l2
qt5ct: using qt5ct plugin
qt5ct: D-Bus global menu: no
Naruszenie ochrony pamięci (zrzut pamięci)

Wygląda więc na to, że jest, to - przede wszystkim - sprawa doskonałości oprogramowania w emulacji fizycznej kamery. Co do problemów pod Linux’em, to trudno powiedzieć, czy sprowadza się, to do:

  • niedoskonałych narzędzi;
  • czy znacznie mniejszego zainteresowania tematem pośród użytkowników linux’owych, niż u windows’owych; przez co, rozwiązania linux’owe działają, ale wymagają większego wysiłku, aby je uruchomić.

Powracając do wątku, po testach różnych ustawień, wychodzi, że webcamoid jak tako działa (dając ok 25% funkcjonalności windowsowego ManyCam) przy następujących ustawieniach:
Virtual camera driver: akvcam (tylko z nim wirtualna kamera w webcamoid mi działa),
Odtwarzanie wideo: gsteamer (z ffmpeg jest przeskakiwanych wiele klatek).