Wiatrak chłodzenia

Witam właśnie wymieniłem pasty termoprzewodzące w lapku i tak siedzę grzebę po necie i tak cicho że aż boli i wentylator się nie kręci.
Myślałem że coś spaprałem ale przeszedłem na WIndows10 i tam z miejsca wentylator się włącza. Więc moje pytanie czy Manjaro odpala wentylator przy jakiejś temperaturze czy coś jednak spaprałem :stuck_out_tongue:

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +37.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C) 
Core 0:        +36.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:        +36.0°C  (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

BAT1-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:          16.66 V  
curr1:         0.00 A  

acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +27.8°C  (crit = +119.0°C)
temp2:        +29.8°C  (crit = +119.0°C)

nouveau-pci-0100
Adapter: PCI adapter
GPU core:         N/A  (min =  +0.60 V, max =  +1.20 V)

iwlwifi_1-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +39.0°C

Jak ci nie pasuje, to możesz sobie ustawić, żeby wiatraki cały czas pracowały na pełnych obrotach :stuck_out_tongue:

A tak serio, podejrzewam, że przy tak niskich temperaturach wystarcza samo chłodzenie pasywne. Dobrze by było mieć porównanie temperatur z Windowsa. Najprawdopodobniej temperatury, w jakich wentylatory zaczynają pracować, masz zdefiniowane w biosie (o ile nie korzystasz z żadnych programów do ich kontroli).

Faktycznie z obserwacji wynika że wiatraki w Manjaro zaczynają kręcić przy 40*C
W biosie nie sprawdzałem :stuck_out_tongue:
Dla potomnych zostawię

40 stopni, to nie jest wysoka temperatura, więc podejrzewam, że Windows’y osiągają ją zanim pojawi się ekran logowania. Szczególnie, jeżeli instalacja jest w miarę standardowa: z mnóstwem zbędnych service’ów, aktualizacjami, antywirusem, shitware’m producenta komputera - wszystko, to rozpycha się łokciami, aby tylko zwrócić na siebie uwagę procesora.

OT: wiem, że czepiam się, ale to jedna z moich życiowych misji, więc muszę zwrócić uwagę, że wiatrak stoi w polu, a w komp’ie kręci się wentylator :slight_smile:

Może tak być
W Manjaro 40* mam przy 2x firefox i ok 20 kart do tego telegram :stuck_out_tongue: uwielbiam ten system za to