Wersje kernela, a granie na Manjaro

Mam pytanko. Czy wersja kernela ma duże znaczenie przy graniu? Chodzi mi o to czy przy moim low endowym lapku gry chodziły by lepiej na starszych wersjach kernela ze względu na lepszą kompatybilność z sprzętem? Czy może w nowszych wersjach kernela nie ma to żadnej różnicy?
Specyfikacja mojego lapka:
Intel Celeron N2840 ze zintegrowaną grafiką Bay-Trail. (brak innego GPU)
System Manjaro XFCE Stable (aktualizowany na bieżąco)
Kernel 5.8.18-1
8GB RAM DDR3

Pytanie może głupie ale dopiero się uczę o linuxach :stuck_out_tongue:.

Jakieś różnice na pewno będą, ale wątpię, żeby miały duże znaczenie. Co innego jeśli chodzi o kompatybilność z nowym sprzętem. Najlepiej sprawdzić to samemu wykonując parę benchmarków na każdym kernelu. Każda konfiguracja jest trochę inna i co innego może jej pasować.

1 polubienie

Ok. Czyli po po prostu spróbuję po przełączać się między poszczególnymi wersjami i sprawdzę jak to się ma.

Przy starszym sprzęcie stawiałbym na starsze kernel’a - brak obsługi nowego hardware’u nie stanowi problemu (bo go nie ma), a mogą przy tym być mniej zasobożerne. Jeżeli nie ma powodów do innych decyzji, to trzymaj się wersji LTS. Możesz również sprawdzić, czy w zasięgu Manjaro, są jakieś optymalizowane do gier.

Ostatecznie jednak, musisz przetestować ich działanie na żywym organizmie.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: vpsadmin - hosting Discourse