Wersje kernela, a granie na Manjaro

Mam pytanko. Czy wersja kernela ma duże znaczenie przy graniu? Chodzi mi o to czy przy moim low endowym lapku gry chodziły by lepiej na starszych wersjach kernela ze względu na lepszą kompatybilność z sprzętem? Czy może w nowszych wersjach kernela nie ma to żadnej różnicy?
Specyfikacja mojego lapka:
Intel Celeron N2840 ze zintegrowaną grafiką Bay-Trail. (brak innego GPU)
System Manjaro XFCE Stable (aktualizowany na bieżąco)
Kernel 5.8.18-1
8GB RAM DDR3

Pytanie może głupie ale dopiero się uczę o linuxach :stuck_out_tongue:.

Jakieś różnice na pewno będą, ale wątpię, żeby miały duże znaczenie. Co innego jeśli chodzi o kompatybilność z nowym sprzętem. Najlepiej sprawdzić to samemu wykonując parę benchmarków na każdym kernelu. Każda konfiguracja jest trochę inna i co innego może jej pasować.

1 polubienie

Ok. Czyli po po prostu spróbuję po przełączać się między poszczególnymi wersjami i sprawdzę jak to się ma.

Przy starszym sprzęcie stawiałbym na starsze kernel’a - brak obsługi nowego hardware’u nie stanowi problemu (bo go nie ma), a mogą przy tym być mniej zasobożerne. Jeżeli nie ma powodów do innych decyzji, to trzymaj się wersji LTS. Możesz również sprawdzić, czy w zasięgu Manjaro, są jakieś optymalizowane do gier.

Ostatecznie jednak, musisz przetestować ich działanie na żywym organizmie.

Do gier nadaje się najlepiej zen-kernel lub kernele ze stajni -tkg. Te ostatnie są wręcz optymalizowane pod gaming.

@Piaskun, w AUR zen jest, ale w wielu wersjach. Jakieś sugestie, co do wyboru jakiejś konkretnej?

linux-zen-git będzie najbardziej uniwersalny. W chaotic-aur jest cala seria -tkg w różnych wersjach - muqss, pds, bmq, cfs Chociaż nie wiem czy w Manjaro będzie to działać.

Od siebie dodam, żeby wybrać odpowiednie jajko pod swój procesor trzeba to sprawdzić tym poleceniem
gcc -c -Q -march=native --help=target | grep march
I ja np. zainstalowałem z repa chaotic-aur linux-tkg-bmq-sandybridge i jadę na nim od prawie 2 miesięcy.

Chętnym do experymentów z kernelami, szczególnie spoza oficjalnych repozytoriów, przypominam o ‘planie B’ - rezerwowym kernel’u, którego możemy użyć, na wypadek problemów z ‘głównym’. Najlepiej, jeżeli będzie, to jądro typu LTS. Da się bez tego żyć, bo jest chroot, ale ułatwia życie i zapewnia spokojniejszy sen.

Super, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Poeksperymentuję sobie z wersjami i na pewno coś dobiorę :slight_smile:.

U mnie to polecenie nie działa: bash: gcc: nie znaleziono polecenia

Odpowiedź masz w pytaniu:

… gcc: nie znaleziono polecenia

Ergo: nie masz zainstalowanego gcc (The GNU Compiler Collection - C and C++ frontends).

Aha, dziękuję :slight_smile:.

W sumie do sprawdzenia rodziny procesora nie potrzebujesz gcc. To samo osiągniesz jeśli wpiszesz np. inxi -Cxxx i sprawdzisz co pisze pod arch. Dla ułatwienia możesz dodać grep, na moim przykładzie wraz z wynikiem:

[tomek@tomek ~]$ inxi -Cxxx | grep "arch"
CPU:       Info: Dual Core model: Intel Core i5-4200H bits: 64 type: MT MCP arch: Haswell rev: 3 

Te informacje pewnie też masz gdzieś w informacjach o systemie :wink:

Zen testowałem przy okazji sprawdzenia Garudy, faktycznie była różnica. Nie kolosalna, ale zauważalna.