Wasze sposoby na oszczędzanie energii: Skalowanie cpu - W jaki sposób dokonać obniżenia taktowania, itp zagadnienia

Cześć! Kombinuję, ale zdaje się, że nie właściwie. Chcę wymusić na moim cpu, aby był taktowany z możliwie niskim zegarem, celem oszczędzania energii. Powiedzmy 0.8Ghz - 1.3Ghz. Użyłem aplikacji cpupower-gui. Mimo ustawienia żądanych wartości, w trakcie odczytu wyraźnie widać, że nie działa to tak, jak bym chciał. W biosie mogę jeszcze wyłączyć HT, co wyłączy dodatkowe wątki oraz włączyć opcję cpu power save, jeśli to może pomóc. Poniżej screen z odczytów, po dokonanych ustawieniach.

Edycja: pozwoliłem sobie, na zmianę nazwy tematu, tak aby stał się bardziej ogólny.

Z baterii, która dotychczas, na wszystkich sprawdzanych dystrybucjach, pracowała maksymalnie 20-30 min, na Manjaro z KDE, udaje się mi wyciągnąć już 1.20h. Wedle programu batmon, zużycie energii to 7.6W w spoczynku do 10W w czasie pracy. Odpowiednio zużycie prądu (o ile aplikacja jest w stanie wskazać prawidłową wartość) to 0.8A - 1.2A. Przewidywany pozostały czas pracy, to 1:11h Osobiście, jestem bardzo zadowolony.

Aby skutecznie wyłączyć wątki, trzeba wejść do /etc/default/grub i w 6-ej linii dodać taki oto parametr
mds=full,nosmt
Powinno to tak wyglądać
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="mds=full,nosmt"
Oczywiście trzeba przeładować GRUB-ego
update-grub

1 polubienie

po wyłączeniu w bios HT, aktywne są tylko 4 i, de facto z tym, nie ma kłopotu. Tak czy inaczej, dzięki za zainteresowanie!
Edit: oczywiście rację masz, pisząc o wątkach,a nie jak ja na wstępie, o rdzeniach.

@matadrox osobiście nigdy nie oszczędzałam energii, ale coby to działało kernel musiałby być na powersaver wtedy zbija zegary na najniższe i w razie potrzeby podbija coby nie było zamulania…


ale zastanawiam się w jakiej kondycji jest Twoja bateria, bo u mnie pomimo spadku kondycji o 20% ( przez 6 lat ) to czas pracy nie zmienił się drastycznie jak było w okolicach 4-ech godzin tak jest…


wszelkie dodatkowe programy jeszcze dodatkowo skracają życie batt. wszak masz KDE to na pasku powinno być podany szacunkowy czas pracy na batt. tak jak jest to na innych GUI…


osobiście zainteresował bym się najpierw jak wygląda stan baterii, bo u mnie mimo wszystkiego na performance czas jest ponad 100% lepszy :wink:

1 polubienie

laptop jest z 2012 z oryginalnym akumulatorem :wink: 57Wh Według wyliczeń aplikacji, szacowana pojemność na teraz, to 3000mAh. Przy bardzo oszczędnym ustawieniu wszystkiego, nie ma już tak nagłych spadków napięcia i rozładowuje się równomiernie w czasie. Kondycja tej baterii jest marna, ale jednak jak widać, da się jeszcze niemal 2h pracować na niej. Mam trochę ogniw 18650 Samsunga 3500mA kupionych w zeszłym roku, ale wymiana bez co najmniej resetu eeprom’a, jest raczej bez sensu. Na pewno przed wiosną jeszcze, kupię jakiś nowy akumulator, ale tymczasem ten, musi wystarczyć. Mój cpu, nie daje obsługi undervolting’u, a szkoda, bo pewno wycisnęło by się, jeszcze parę minut z działania :smiley: Widać więc, że nie koniecznie stare akumulatory, muszą wylądować w śmietniku, a sam Manjaro, pozwala dać nieco nadziei. Przy innych dist, napięcie spadało na łeb na szyję, w krótkim czasie, a gdy pojawił się dźwięk alarmu, to był koniec działania. Tu po wydobyciu się dźwiękowego ostrzeżenia, laptop działa jeszcze 3 minuty.

weź zobacz w inxi -Fxxx jaką masz kondycję akumulatora…
u mnie aktualnie od 2016-ego:

  ID-1: BAT1 charge: 45.9 Wh (100.0%) condition: 45.9/55.9 Wh (82.1%)
    volts: 12.8 min: 11.1 model: SANYO 0032334134314C41 type: Li-ion
    serial: 0000 status: Full

sądzę że u Ciebie będzie dużo mniej %


może czas pomyśleć o nowej baterii może coś z Green Cell mają całkiem dobre zamienniki o ile będzie do Twojego lapka…


o ile lapek wart jest takiego zabiegu…

BAT1 charge: 17.0 Wh (95.5%) condition: 17.8/57.7 Wh (30.8%)
volts: 12.3 min: 11.1 model: SAMSUNG Electronics type: Li-ion serial: N/A

Tak to wygląda. A lapek myślę, że wart wymiany, gdyż wciąż daje radę. To samsung RC530

do wyboru jest kilka nawet z powiększoną pojemnością max 7800mAh:

No wiem :wink: Z tym nie ma kłopotu, aczkolwiek o ile greencell jeszcze “jak cie moge”, o tyle pozostałe wynalazki, raczej nie są oparte o ogniwa Samsung, przez co też i żywotność takiej powiększonej baterii może być wątpliwa. No, ale może macie jakieś swoje “tajne” sposoby, na obniżenie poboru mocy przez swe maszyny?

Tu troszkę znalazłem, co może się przydać: How to...: How to get a longer battery life on linux