War Thunder nie chce się włączyć (steam)

Witajcie.

Wczoraj wieczorem pierwszy raz w życiu zainstalowałem Linuxa, ponieważ Windows i jego ostatnie aktualizacje to jakiś nieśmieszny żart.
Przyznam, że podoba mi się to co tutaj widzę… ale jeszcze czeka mnie dużo nauki. Muszę googlować wszystko co chcę zrobić :smiley:

Do tej pory z pomocą google i youtube radziłem sobie ze wszystkim co potrzebowałem… niestety nadszedł czas zaśmiecenia forum kolejną prośbą świeżaka o pomoc :stuck_out_tongue:
Zainstalowałem War Thunder przez Steam’a… klikam na play i nic się nie dzieje. Przez sekundę opcja play zmienia się w cancel > stop i nagle znowu jest opcja play. Nie włącza się gra ani żaden launcher.

Zainstalowałem sterowniki nvidii(chyba się udało, bo po restarcie komputera wszystkie napisy były bardzo małe i ledwo byłem w stanie odczytać cokolwiek np. w ustawieniach - naprawiłem to z pomocą google), próbowałem też standardowo szukać czegoś w necie, ale albo większość była na inne linuxy i komendy wklejane do terminala nie działały… albo po prostu nie pomagały i dalej jest tak jak było.

Dzięki z góry za wasze odpowiedzi.

Najlepiej by było gdybyś odpalił steama w konsoli i spróbował uruchomić grę – pojawi się duuużo logów, wśród nich informacja co nie działa.

Wymagania gra ma raczej dość niskie, więc sprzęt nie powinien tu być problemem, niemniej jednak warto sprawdzić, czy spełnia, chociaż minimalne wymagania. Jest natywna wersja na Linuxa – więc to też nie problem (niemniej jednak gdybyś chciał uruchomić jakąś Windowsową grę to polecam ją najpierw sprawdzić na ProtonDB)

Z innych rzeczy, które jeszcze warto sprawdzić to, czy masz zainstalowane sterowniki Vulkana – tutaj instrukcja jak to zrobić, oczywiście wybierasz pod swoją grafikę, no i włączanie repozyturium multilib możesz sobie darować, w Manjaro jest ono domyślnie włączone. Zainstalować nie zaszkodzi nawet jeśli ta gra ich nie wymaga, ba dzięki temu uruchomisz więcej gier :slight_smile: Niestety czasem autorzy nie podają że gra wymaga Vulkana, sam mam przynajmniej jeden taki przypadek, może tak jest i tutaj.

1 polubienie

Gra nadal nie chce się włączyć, dalej ten sam problem.

Po wpisaniu w terminal komendy do instalacji Vulkana wyskoczyło coś takiego:

błąd:  pakiet nvidia-dkms nie został znaleziony
ostrzeżenie: nvidia-440xx-utils-440.82-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: lib32-nvidia-440xx-utils-440.82-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
błąd:  pakiet nvidia-settings nie został znaleziony
ostrzeżenie: vulkan-icd-loader-1.2.141-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: lib32-vulkan-icd-loader-1.2.141-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie

Tutaj zamieszczam link do pastebin, gdzie wkleiłem to co było w terminalu po wpisaniu do niego “steam” i próbie uruchomienia gry.

#edit
PS. Mam GTX 770 + i5 2400 i 8gb ramu. Na win10 War Thunder działał bez problemu na najwyższych ustawieniach(chyba film się nazywały) w 60+ fps to myślę, że na linuxie też nie powinno być większych problemów z działaniem na np. średnich.

W repo Manjaro nie ma pakietu nvidia-dkms - musisz szukać pod linux-X.Y-nvidia-Z gdzie:

  • X.Y to wersja kernela np. 5.7
  • Z to wersja sterownika nvidia np. 440.xx

Pokaż wyniki polecenia:

inxi -xG

Jeśli nie masz zainstalowanego inxi, to go zainstaluj.

Terminal pokazał mi takie coś “Kernel: Linux 5.6.16-1-MANJARO”

Niestety nie mam pojęcia o co chodzi z tymi pakietami… znalazłem w necie jakąś komendę na szukanie i próbowałem 3 razy takimi komendami:

  1. pacman -Ss
  2. pacman -Ss linux-5.6-nvidia-440.82
  3. pacman -Ss linux-5.6.16-1-MANJARO-nvidia-440.82

Tylko numer 1 pokazał jakieś wyniki i starałem się tam wyszukać czegoś z tym linux-nvidia, ale niczego nie znalazłem. Totalnie nie wiem jak się tym obsługiwać :confused:

Niżej wynik z inxi -xG:

Graphics:  Device-1: NVIDIA GK104 [GeForce GTX 770] vendor: eVga.com. driver: nvidia v: 440.82 bus ID: 01:00.0 
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: nvidia resolution: 1920x1080~60Hz 
OpenGL: renderer: GeForce GTX 770/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 440.82 direct render: Yes

Dzięki Wam za odpowiedzi i próbę pomocy.

Pokaż wyniki:

pacman -Qs 'nvidia|vulkan' | sort
mhwd-kernel -li
glxinfo | grep "server glx vendor string"

Ps. Używaj znaczników code do formatowania swoich wpisów.

@qwap4451 ze sterownikami, Vulkanem i samymi logami z tego co widzę wszystko wydaje się być w porządku, masz wszystko co potrzebne.

Przeszukałem steamcommunity i okazuje się, że wczoraj była aktualizacja gry, która mogła coś popsuć w wersji na Linuxa – polecam obserwować ten wątek (i nowsze w temacie jak się pojawią), być może ktoś wpadnie na jakieś rozwiązanie. Albo wyjdzie aktualizacja, która to naprawi. Wychodzi na to, że po prostu masz pecha.

Z szybkich rozwiązań możesz spróbować uruchomić grę przez Proton. W tym celu na stronie gry w bibliotece Steama klikasz w zębatkę i Właściwości i zaznaczasz Wymuś użycie określonego narzędzia kompatybilności Steam Play i wybierasz którą wersję Protona chcesz (nowsze zwykle są lepsze). Miej jednak na uwadze, że gra na ProtonDB ma status srebrnej, więc może nie działać idealnie i się crashować.

1 polubienie