W xfce nie działa blokada ekranu

Właśnie przeszedłem z plasmy na xfce i jestem nim zachwycony. Jest jednak jeden mankament jak w tytule. Proszę o podpowiedź.

Na twoim miejscu przejrzałbym ustawienia systemowe, być może trzeba “włączyć” blokadę ekranu. Prawdopodobnie znajdziesz to w ustawieniach zasilania, ekranu lub wyglądu. Sprawdź też czy masz zainstalowany xscreensaver, on jest odpowiedzialny za blokowanie ekranu w xfce.

Mam zainstalowany xscreensaver. Włączyłem wszystko, co według mnie trzeba było i nic się nie zmieniło.
Przez lata miałem KDE i Plasmę, a teraz uczę się nowego środowiska.

Sprawdź co masz ustawione w : Menedżer Zasilania > Ekran
2019-05-19_224941

U mnie to inaczej wygląda niż u Ciebie.

Pokazany powyżej obrazek to standardowy pakiet zarządzania energią w Xfce : xfce4-power-manager.
Nie mam zainstalowanego xscreensaver, jednak powyższe ustawienia Menedżera Zasilania, powodują, że po określonym czasie (u mnie 5 min) ekran gaśnie (robi się czarny).
Możesz spróbować, a nuż takie rozwiązanie też Ci wystarczy.

Jeśli chodzi o xscreensaver, to z tego co widzę, w tym artykule, należałoby uruchomić go jak serwis systemowy.

Nie miałem zainstalowanego xfce4-power-manager . Teraz już mam. Dzięki.
Mnie jednak chodziło o blokadę ekranu, a nie czarny ekran.

A czy masz włączoną blokadę ekranu w ustawieniach “Sesja i Uruchamianie”?
(U mnie jest tu widoczny pakiet “Blokada ekranu”, będący częścią LightDM. Być może masz inny DM, a wtedy może to wyglądać trochę inaczej)
2019-05-20_104513

Mam LightDM, ale u mnie nie ma takiego okna. Jest Ustawienia Light Locker, ale pomimo włączenia blokady, ona nie działa.

Jest to cześć z pakietu xfce4-session

Doinstalowałem wszystko, czego mi brakowało do xfce4-session, ale nic to nie dało. Blokada ekranu nie działa.

Czy po doinstalowaniu wszystkiego do xfce4-session, masz dostępne ustawienie “Sesja i Uruchamianie”, a tam zaznaczoną pozycję “Blokada ekranu” (u mnie akurat nie jest zaznaczona), która, jeśli zaznaczona, uruchamia light-locker ?
Być może będzie tu konieczny restart systemu.

Nigdzie nie mam obecnie ustawienia “Sesja i Uruchamianie”. Restartu na razie nie robię, bo muszę mieć Skype online. Potem zrobię i zobaczymy.

Tu powinno to być:
Menu>Ustawienia>“Sesja i uruchamianie”

Proponuje najpierw poznać podstawy Xfce4 http://ecg.vot.pl/xfce4-konfiguracja

Dzięki :smiley:
Właśnie o to mi chodziło, bo to co jest na YT, to sobie można rozbić o krawędź tyłka.

@NoRobot zobacz jeszcze te ustawienia. Stajesz na ikonie “Manjaro” i prawym przyciskiem myszy wchodzisz we “Właściwości”
Pojawi się okno


i dalej zakładka “Polecenia”

Ja nie mam Manjaro, tylko Archa.

@NoRobot
Proszę, powiedz, co rozwiązało ten problem?
(Może się komuś ta wiedza przydać)

Problem nie jest jeszcze rozwiązany, ale dałeś mi linka do artykułu o konfiguracji naszego środowiska graficznego i to mi na razie wystarczy. Poustawiałem wszystko, żeby blokada działała, ale nie działa. W końcu jak się dodłubię do sedna sprawy, to opublikuję na Forum.