W ramach rozrywki

W ramach rozrywki wyjąłem starego laptopa Compaq nx9105, amd 1,6ghz, 2gb ram, 100gb hdd i chętnie coś bym na niego zarzucił ale musi zmieścić się na cd bo tylko takie płyty mam aktualnie w domu a z usb się ten sprzęt nie botuje. Co można polecić z linuxa ?
Pozdrawiam.

Ja bym polecił Manjaro → https://manjaro.org/download/architect/ + skonfigurowanie sobie jakiegoś lekkiego środowiska.

Ale musi być 32 bity i 700mb.
Znalazłem coś takiego https://www.bunsenlabs.org/installation.html

Nie używałem BunsenLabs, tylko testowałem kiedyś. Gdyby ktoś na siłę, chciał wymusić ode mnie opinię, to na podstawie własnych (mizernych) doświadczeń i opinii innych użytkowników, powiedziałbym - OK.

Bunsenlabs jest świetny, używam od momentu powstania (wcześniej Crunchbang od czasu gdy był oparty na Ubuntu), jest jeszcze Crunchbang++. Warty uwagi jest MX Linux, a także Sparky Linux. Ewentualnie coś opartego o Slackware np. Salix OS.
Co do braku botowania z USB to polecam skorzystanie z Plop bootmanager. W ten sposób testowałem dystrybucje live na sprzęcie bez wsparcia botowania z USB. Sporo zaoszczędziłem na CD :wink:

Również bardzo polecam Bunsenlabs - był on wraz z Crunchbang-iem główną inspiracją do stworzenia Maboxa (dostepnego tylko w wersji 64bit).

32bit distro na dodatek lekkie i iso warzące do 700mb…
Przychodzą mi takie produkcje jak

  1. Alpine Linux
  2. Bunsenlabs
  3. ToriOS
  4. Lunar Linux
  5. Sparky Linux
  6. Puppy Linux - przeze mnie nazywany psią pupą :slight_smile:

Podałem kilka dystrybucji, w zasadzie można skorzystać z oryginałów i skonfigurować je według własnej wizji.
Natomiast jeśli jest to w ramach “rozrywki” to na twoim miejscu zainteresowałbym się Androidem :grin: lub czymś ze stajni BSD np . NetBSD

a jednocześnie nauki to może Archlinux32. Wersja tylko 32 bit ma mniej niż 700MB. I nikt Ci nie zarzuci:

Ludzie nie używają Archa bo nie wiedzą jak go zainstalować.

Tarararara :sunglasses:

Potem dorzucisz sobie środowisko jakie chcesz, polecam LXDE na słabe maszyny. Opisów instalacji jest mnóstwo.

ToriOS testowałem i mam go zainstalowanego na IBM 300 GL, z końca ubiegłego wieku - żadnych zastrzeżeń.
Puppy testowałem, ale jest na tyle ‘inny’, że - mimo dobrych chęci - nie przypadł mi do gustu.
Android, to zdecydowanie w ramach rozrywki.
BSD - jak najbardziej, ale trzeba pamiętać, że to odmienne środowisko niż linux’owe, więc więcej w tym będzie nauki, niż zabawy.

Arch32 - albo Manjaro32 - co prawda Manjaro nie mieści się na CD, ale na to mam inną propozycję: wymień CD na DVD (z roboczym założeniem, że w maszynie jest CD - jeżeli jest DVD, to płyta DVD kosztuje ok.1 pln ). Poszukaj w net’cie, albo (polecam) pójdź do jakiegoś serwisu - jak nie w jednym, to w drugim. Jeżeli jest, to bardzo stara maszyna, to napęd jest na IDE, ale nadal ludzie przynoszą takie maszyny i na serwisowych regałach na pewno coś się znajdzie. W najgorszym razie zajdzie potrzeba przełożenia blaszki do mocowania i frontu.

Mam obecnie na tapecie starą maszynę Asus’a - EeePC z 2GB RAM’u. Zainstalowałem na nim Manjaro32 z Xfce (docelowo Openbox) - doskonale daje radę.

Cytat
Arch32 - albo Manjaro32 - co prawda Manjaro nie mieści się na CD, ale na to mam inną propozycję: wymień CD na DVD (z roboczym założeniem, że w maszynie jest CD - jeżeli jest DVD, to płyta DVD kosztuje ok.1 pln ). Poszukaj w net’cie, albo (polecam) pójdź do jakiegoś serwisu - jak nie w jednym, to w drugim. Jeżeli jest, to bardzo stara maszyna, to napęd jest na IDE, ale nadal ludzie przynoszą takie maszyny i na serwisowych regałach na pewno coś się znajdzie. W najgorszym razie zajdzie potrzeba przełożenia blaszki do mocowania i frontu.

Tylko po co?
Proponuję wykonać live cd z Plop Boot Managerem, oraz nagrać dystrybucję live na pendriva (obraz może być zdecydowanie większy niż 700 MB, np. kilkugigowa full wersja). Pendrive wkłada się do gniazda, a bootuje z live cd. W Plop Boot Managerze będzie opcja USB, która pozwala na bootowanie z usb na komputerach pozbawionych tej możliwości.
Po zainstalowaniu wybranego linuksa na komputerze można startowanie Plop Boot Managera umieścić w grubie i do woli testować dystrybucje live nagrane na pendrive.
Jeżeli na powyżej opisanej maszynie jest windows to nie ma potrzeby tworzenia live cd z Plop Boot Menagerem. Istnieje możliwość uruchomienia go prosto z menagera bootowania windows.

Jestem pomysłodawcą i nie jest moim celem szukanie sensu - to sprawa potencjalnego pomysłobiorcy. Twój pomysł jest interesujący i godny zainteresowania, ale z mojego punktu widzenia skomplikowany i niewygodny (podobnie jak wirtualki).

Na tym kręci się Wszechświat, życie na Ziemi i cywilizacja - na różnorodności, a nie jedyniesłuszności. Forum, z kolei, to jarmark takich różności, które wystawiane, są przez jednych i kupowane przez innych.

4 posts were split to a new topic: Problem z Manjaro32 na EeePC