W jaki sposób, poprawnie zainstalować sterownik nvidii-prime[GT540M]

Cześć Wszystkim! Mam kłopot, gdyż chciałbym zainstalować w systemie sterownik prime nvidii, ale niestety po jego instalacji, nie uruchamia się serwer x. Błędy jakie uzysykuję po dostaniu się do konsoli to: Fatal server error: (EE) no screens found(EE). Sterownik bumblebee instalowany jest poprawnie. Sprzęt to:

System:    Kernel: 5.9.16-1-MANJARO x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 10.2.1 Desktop: KDE Plasma 5.20.5 
           Distro: Manjaro Linux 
Machine:   Type: Laptop System: SAMSUNG product: RC530/RC730 v: 06WD serial: <filter> 
           Mobo: SAMSUNG model: RC530/RC730 v: 06WD serial: <filter> UEFI: American Megatrends 
           v: 06WD.M016.20121119.PSA date: 11/19/2012 
Battery:   ID-1: BAT1 charge: 36.6 Wh condition: 37.7/57.7 Wh (65%) model: SAMSUNG Electronics 
           status: Unknown 
CPU:       Info: Quad Core model: Intel Core i7-2670QM bits: 64 type: MCP arch: Sandy Bridge rev: 7 
           L2 cache: 6 MiB 
           flags: avx lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 17567 
           Speed: 933 MHz min/max: 800/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 933 2: 820 3: 864 4: 814 
Graphics:  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics vendor: Samsung Co 
           driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 
           Device-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 540M] driver: N/A bus ID: 01:00.0 
           Device-3: Silicon Motion WebCam SCB-1100N type: USB driver: uvcvideo bus ID: 1-1.4:3 
           Display: x11 server: X.Org 1.20.10 driver: loaded: intel resolution: 1366x768~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 3000 (SNB GT2) v: 3.3 Mesa 20.3.4 
           direct render: Yes 
Audio:     Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio vendor: Samsung Co 
           driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0 
           Device-2: NVIDIA GF108 High Definition Audio driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 01:00.1 
           Sound Server: ALSA v: k5.9.16-1-MANJARO 
Network:   Device-1: Realtek RTL8191SEvA Wireless LAN vendor: Hewlett-Packard driver: rtl8192se 
           v: kernel port: c000 bus ID: 02:00.0 
           IF: wlp2s0 state: up mac: <filter> 
Drives:    Local Storage: total: 350.27 GiB used: 46.57 GiB (13.3%) 
           ID-1: /dev/sda vendor: SanDisk model: SSD PLUS 120GB size: 111.8 GiB 
           ID-2: /dev/sdb vendor: GOODRAM model: SSDPR-CX400-256 size: 238.47 GiB 
Partition: ID-1: / size: 38.2 GiB used: 9.83 GiB (25.7%) fs: ext4 dev: /dev/sda2 
           ID-2: /boot/efi size: 96 MiB used: 41.1 MiB (42.8%) fs: vfat dev: /dev/sdb1 
           ID-3: /home size: 71.09 GiB used: 36.7 GiB (51.6%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
Swap:      Alert: No Swap data was found. 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 52.0 C mobo: 52.0 C 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:      Processes: 170 Uptime: 1h 39m Memory: 5.72 GiB used: 2.26 GiB (39.5%) Init: systemd 
           Compilers: gcc: N/A Packages: 1288 Shell: Bash v: 5.1.0 inxi: 3.3.01 

Jeśli gdzieś jeszcze mam wyszukać informacji na temat błędu, to proszę, podpowiedzcie gdzie, a na pewno wszystko podam.

Cześć,
Pierwsza rzecz to zainstaluj jądro które jest jeszcze wspierane.
Seria 5.9 jest już EOL (End of Life) czyli martwa :wink:

1 polubienie

Czyli zainstalować 5.10? Słuchy mnie dochodzą, że dla tego sterownika, to raczej jądro jeszcze niżej :wink:

A czy ta karta aby na pewno jest wspierana przez najnowsze sterowniki? Bo z tego co znalazłem w sieci to chyba nie, najnowsze dla tej karty pochodzą z linii 390, podczas gdy prime zostało wprowadzone w znacznie nowszym 435. Tak więc chyba trzeba obejść się smakiem :frowning:

Tak 390. Jednak w innych dystrybucjach jak np openSuse, Mint, oraz pozostałe ubuntu pochodne, instalują prime. Tu też jest dostępny do instalacji 390.

Tylko że sterowniki 390 to nie prime, zresztą masz je już zainstalowane, teraz wystarczy, że skorzystasz np. z Optimus Managera do przełączania się między kartami.

Ja wiem, że uruchamianie np aplikacji wymagających renderowania, odbywa się poprzez optirun, ale to dla sterownika opartego o bumblebee, na którym też, trzeba inaczej zainstalować nvidia tool’s, które to standardowo nie działa na bumblebee. Na prime, uruchamia się od strzała, więc o co chodzi do diaska? :wink: W ogóle, wygląda na to, że nie posiadam zainstalowanego sterownika Intel.

Inxi mówi coś innego na ten temat:

Tak samo screen, który podajesz. To są sterowniki na hybrydy Intela i Nvidii.

Też się zastanawiam. Ja rozumiem cały wątek tak, że chcesz zainstalować najnowsze sterowniki z linii 460 (albo dowolne inne od 435 w górę) na karcie, która tych sterowników nie obsługuje. To jest niemożliwe, a nawet gdyby to wymagałoby bardzo dużo zachodu i nie wiadomo czy w przypadku tej karty by się udało i czy działałyby stabilnie – tak czy inaczej operacja niewarta zachodu.

1 polubienie

Ok @Tomek w takim razie inaczej: dlaczego sterownik wskazany w menadżer ustawień Manjaro, 390, po instalacji, nie działa? Menadżera obsługi optimus, też nie udaje się mi włączyć, albo raczej, nie udaje się włączyć, nvidii. Jednak nvidia na pewno działa, według optirun

Graphics:  Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics driver: i915 v: kernel 
           Device-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 540M] driver: nvidia v: 390.141 
           Device-3: Silicon Motion WebCam SCB-1100N type: USB driver: uvcvideo 
           Display: server: X.Org 1.20.10 driver: loaded: nvidia resolution: 1366x768~60Hz 
           OpenGL: renderer: GeForce GT 540M/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 390.141 

Ale chcąc przy pomocy optimus manager przełączyć na stałe, otrzymuję błąd:

ERROR: a GPU setup was initiated but Xorg post-start hook did not run.
Log at /var/log/optimus-manager/switch/switch-20210224T140517.log
If your login manager is GDM, make sure to follow those instructions:
https://github.com/Askannz/optimus-manager#important--gnome-and-gdm-users
If your display manager is neither GDM, SDDM nor LightDM, or if you don't use one, read the wiki:
https://github.com/Askannz/optimus-manager/wiki/FAQ,-common-issues,-troubleshooting

Cannot execute command because of previous errors.

Masz na myśli video-nvidia-390xx? Nie mam pojęcia, strzelałbym, że sterownik intela nie został dodany do blacklisty w /etc/modprobe.d – choć MHWD powinien zrobić to automatycznie.

W komunikacie masz ładnie wyjaśnione co zrobić, wejść pod wymienione linki, tam znajdziesz m.in. radę dla Manjaro KDE (bo tego akurat używasz): GitHub - Askannz/optimus-manager: A Linux program to handle GPU switching on Optimus laptops.

1 polubienie

Faktycznie, gapa, przeoczył. Dzięki zatem. Przewertuję, pomęczę i może przed zimą następną dam znać :laughing: Dzięki za zainteresowanie i pomoc!

Nvidia-settings uruchamia się za pomocą optirun. Troszkę czasu zeszło, nim zacząłem zgłębiać temat. Dodanie swego usera do grupy bumblebee, powoduje, że optirun nie musi być uruchamiane z prawami root i sterownik działa prawidłowo :slight_smile:
Doinstalowanie nvidia-prime pozwala korzystać z aplikacji 3D za pomocą primusrun. Podejrzewam, że o ile sterownik sam w sobie nie wspiera, bądź nie jest prime, to został dodany bridge, optimus-prime. Nie wiem, tak mi się wydaje :wink:

U mnie sterownik wskazywany dla GeForca 920M to 390 + bumblebee, a tymczasem ja używam sterownika 460 oraz technologii prime. Nic nie musi być takie oczywiste jak się wydaje, moja karta nie jest oficjalnie wspierana przez te stery, a działa na nich normalnie. Na 390 nie działały mi 32-bitowe apki odpalane z poziomu wine, dlatego dałem sobie spokój z tymi sterownikami.

@peiner mówisz że działają stery wyższego numerku? Możesz podać tu wynik optirun inxi - G? Albo samo inxi - G

Nie używam bumbebee, więc zwykłe inxi -G wywala takie coś:

Graphics:
Device-1: Intel HD Graphics 5500 driver: i915 v: kernel
Device-2: NVIDIA GK208BM [GeForce 920M] driver: nvidia v: 460.67
Device-3: Microdia Integrated Webcam type: USB driver: uvcvideo
Display: server: X.Org 1.20.10 driver: loaded: modesetting,nvidia
unloaded: nouveau resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 5500 (BDW GT2) v: 4.6 Mesa 21.0.1

Właściwie może i być, że łapie się jeszcze Twoja karta na ten sterownik, albowiem najniższy model obsługiwanej karty to 930M. A pokazał byś wynik primusrun inxi -G

Nie używam bumblebee więc zamiast primusrun używam prime-run i wtedy wynik jest taki:

Graphics:
Device-1: Intel HD Graphics 5500 driver: i915 v: kernel
Device-2: NVIDIA GK208BM [GeForce 920M] driver: nvidia v: 460.67
Device-3: Microdia Integrated Webcam type: USB driver: uvcvideo
Display: server: X.Org 1.20.10 driver: loaded: modesetting,nvidia
unloaded: nouveau resolution: 1366x768~60Hz
OpenGL: renderer: GeForce 920M/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 460.67

Jeśli chcesz coś podobnego to wystarczy że usuniesz swoją obecną konfigurację w MHWD, zainstalujesz video-hybrid-intel-nvidia-prime. Ale nie gwarantuję że Twoja karta będzie obsługiwana.

Cześć. A powiedzcie mi, czy optimus-manager może działać z moim sterownikiem? Czy jednak przeznaczony jest dla nowszych?

Nie powinno być specjalnej różnicy.

Rozumiem. To w takim razie, kłopot leży gdzieś indziej, gdyż optimus-manager nie działa. Wykonałem zalecenia z archwiki i dodałem do ssdm.conf hash’e dla tych lini

#DisplayCommand=/usr/share/sddm/scripts/Xsetup
#DisplayStopCommand=/usr/share/sddm/scripts/Xstop

a inf zwrotną jaką otrzymuję po "optimus-manager --switch nvidia

ERROR: a GPU setup was initiated but Xorg post-start hook did not run.
Log at /var/log/optimus-manager/switch/switch-20210415T143504.log
If your login manager is GDM, make sure to follow those instructions:
https://github.com/Askannz/optimus-manager#important--gnome-and-gdm-users
If your display manager is neither GDM, SDDM nor LightDM, or if you don't use one, read the wiki:
https://github.com/Askannz/optimus-manager/wiki/FAQ,-common-issues,-troubleshooting
Cannot execute command because of previous errors.

serwis bumblebee został zatrzmany i nie startuje z systemem.