Volume Icon I3

Witam,

w moim i3 zniknela mi ikonka do glosnosci. Sprawdzalem w i3config file:2019-09-23_04-57
Nie wiem czy to --no -startup-id volumeicon ma znaczenie, ale jak zmienilem na startup-id volumeicon to nie pomoglo.
Audio teraz nie dziala.

zobacz mój config do i3wm działało wszystko poprawnie

i zobacz gdzie popełniłeś błąd :wink:

Odkomentuj to czego potrzebujesz (tzn. usuń #) i powinno działać :slight_smile:

Świetnie. Dzieki za podpowiedzi.

Coś jest nie tak. Laptop jest wyciszony (muted).
Sprawdzałem w alsa i wszystko wygląda okay. Ikonka głośności pokazuje, że jest 100 % a dźwięku nie ma.
Wypalilem nowe iso i problem ten sam. Nie wiem czy to problem Manjaro, bo zainstalowałem Arco linux i tam jeat okay czyli z komputerem wszystko okay.

Moze zainstalować pavucontrol?
Jakieś sugestie?

Sprawdź czy masz uruchomione pulseaudio. O ile dobrze się orientuję alsa tak jak pavucontrol służy do zmiany ustawień dźwięku, więc zmiana raczej nic nie zmieni skoro brak modułu odpowiedzialnego za wydawanie tychże (pulseaudio)

Dzięki. Sprawdzę to.

Uruchom alsamixer w terminalu

Jak uruchamiam PPM na ikonę audio to mam alsamixer, ale niestety y wszystko jwst na szaro. Sprawdzę ze z poziomu terminala.

Bardzo ogólnie rzecz biorąc:

  • wybór karty dźwiękowej;
  • wybór wyjścia, na które dźwięk ma być wysyłany (Speaker, Headphone …)
  • wyciszenie ‘Master’ (wszystko) i/lub Front, Speaker, Line Out … cokolwiek tam masz;

EDIT-20190925-1747 … z mixer’a w terminalu uzyskasz informacje (np. na temat sprzętu jaki masz), ale do codziennego użytku nie bardzo się nadaje, bo ma szkaradny i nieczytelny interface. Prosty i czytelny ma np. gnome-alsamixer (AUR) .

Czołem,

sudo pacman - Syu

A nastepnie
install_pulse

I problem rozwiazany.
Dzieki za pomoc!

1 polubienie

Jeżeli wcześniej odinstalowałeś PulseAudio (warto zwierzyć się z czegoś takiego), to jego ponowna instalacja jest rozwiązaniem problemu. Ale jeśli wcześniej działało z ALSA, bez udziału Pulse, to instalacja PulseAudio jest obejściem, nie rozwiązaniem.

Generalnie rzecz biorąc - najważniejsze, że działa. Szkoda tylko tej zgadywanki. Jak, to często bywa, należało spytać, czy urządzenie jest podłączone do prądu, bo każde elektryczne działa wtedy znacznie lepiej.

Wypalilem nowe iso i problem po instalacji był ten sam czyli nie bylo dźwięku, wiec pulse_audio bylo rozwiązaniem., bo nic nie odinstalowywalem. Wychodzi na to ze nie działało wczesniej, bo jak sprawdzam pulpit, ktory wrzucilem to widze, ze nie dzialalo. Po to jest forum, zeby pytac:)

Czyli jakie, w jakiej wersji, skąd?



Jak w załączniku.

Problem więc może wynikać z:

  • błędu w wydaniu;
  • problemów z konkretnym sprzętem;
  • feature, not a bug - taki był zamiar autorów.

Racja.
Najważniejsze, że problem rozwiązany:)

To jest zdecydowanie feature, a nie bug. Pulseaudio nie jest domyślnie zainstalowane, a autorzy dostarczają skrypt install_pulse.

Tak też w skrytości ducha podejrzewałem, bo i3 nie jest środowiskiem dla mas i obsługa dźwięku nie stoi na wysokiej pozycji jego listy priorytetów.