VirtualBox - nie uruchomia się żadna maszyna wirtualna

Nie mogę uruchomić żadnej maszyny wirtualnej w virtualbox. Pojawia się komunikat błędu jak poniżej:

The device helper structure version has changed.

If you have upgraded VirtualBox recently, please make sure you have terminated all VMs
 and upgraded any extension packs. If this error persists, try re-installing VirtualBox.
 (VERR_PDM_DEVHLPR3_VERSION_MISMATCH).

Kod wyniku (RC): NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Komponent: ConsoleWrap
Interfejs: IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}

Zgodnie z powyższymi zaleceniami przeinstalowałem wszystkie rozszerzenia oraz (nawet nadmiarowo) wszystkie pakiety związane z virtualbox i sam virtualbox.
Dodatkowo,w oparciu o tą sugestię, wykonałem komendę:
sudo modprobe vboxdrv

Jednak ciągle ten sam błąd.
Co jeszcze powinienem zrobić?

Proponuje odinstalować virtualbox, i na nowo zainstalować wybierając przy tym virtualbox-host-dkms.

Też myślałem aby wszystko odinstalować, ale tą opcję zostawiam na sam koniec, gdyż nie chce ponownie instalować i ustawiać wszystkiego od nowa.

Mam pakiety jak poniżej i widzę, że pakiet virtualbox-ext-oracle z AUR jest w wyższej wersji, tj. 6.0.6 niż pozostałe pakiety ( 6.0.4).
Zastanawiam się czy to nie jest przyczyną błędu?

No to masz odpowiedz, a swoją drogą po kiego Ci tyle paczek dla virtualbox-a? Ja osobiście mam tylko to zainstalowane:

I u mnie wszystko śmiga aż miło, nie wiem czy to jest dobry pomysł instalować dodatkowe paczki z AUR dla virtualbox skoro posiadasz w swoim repo potrzebne paczki do prawidłowego działania programu.

zamiast virtualbox-host-modules-arch wybrałbym virtualbox-host-dkms coby po zmianie kernela moduł się sam zbudował bo w takiej postaci po zmianie kernela sam się chyba nie buduje…

a zawsze jak miałem VB to instalowałem tylko:

virtualbox
virtualbox-host-dkms

a jak coś mu brakowało to przy pierwszym odpaleniu sam meldował co jeszcze chce
( ale te 2 pliki były podstawą )

@LinGruby
Zawsze przy aktualizacji kernela jest również aktualizowany virtualbox-host-modules-arch, natomiast virtualbox-host-dkms jest dobry tylko w wypadku gdy ktoś ma zainstalowane więcej niż jedno jajko.

no więcej jak jeden kernel to podstawa ( no chyba że ktoś nie boi się kernel panic )
więc virtualbox-host-dkms powinien być przy większej ilości kerneli :slight_smile:

Na Arch-u to raczej mi to nie grozi. :slight_smile:

Kolejne paczki instalowałem w miarę pojawiania się nowych potrzeb. Wydaje mi się, że nie mam tu żadnych nadmiarowych paczek.
Jeśli chodzi o virtualbox-ext-oracle z AUR, to paczka ta nie ma odpowiednika w Manjaro, a jest potrzebna m.in. do obsługi USB 2.0 i USB 3.0.

no ja też mam Arch i raz miałem :wink: ( a swoją drogą wolę dmuchać na zimne tak z przekory )


@majo po wklejeniu w przeglądarkę

VERR_PDM_DEVHLPR3_VERSION_MISMATCH

trochę tego jest ale szczerze nie mam zbytnio czasu coby patrzeć

może coś cię nakieruje :wink:

Częściowy sukces.
Po odinstalowaniu paczki z AUR można uruchamiać maszyny wirtualne, jednak bez obsługi USB 2.0 i USB 3.0.
Ściągnąłem ze strony VirtualBoxa rozszerzenie Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.0.4.vbox-extpack jednak nie udaje mi się dodać go z poziomu VirtualBoxa, gdyż wyskakują błędy.
Skąd wziąć paczkę virtualbox-ext-oracle w wersji 6.0.4, aby zainstalować ją z poziomu Manjaro?

Edit:
Znalazłem kilka stron z paczką virtualbox-ext-oracle-6.0.4-1-any.pkg.tar.xz
Teraz mam dylemat, skąd go ew. pobrać, aby było pewnie i bezpiecznie?

http://www.vitalityco.com.hk/ArchLinux/wilmenco/x86_64/


tu masz nowszą wersję jakby co :wink:

https://repo.arcanis.me/x86_64/

Nie szukam nowszej wersji (6.0.6) gdyż taką wcześniej miałem i konfliktowała z virtualbox 6.0.4 z Manjaro.

Natomiast strona http://www.vitalityco.com.hk/ArchLinux/wilmenco/x86_64/ - wg dwóch testowanych przeglądarek - nie należy do zaufanych:


2019-04-19_213626

Najlepiej sam zbuduj paczkę. Tu masz starszą wersje PKGBUILD (6.0.4 czyli tą która potrzebujesz).

1 polubienie

Dzięki za pomysł.
Zbudowanie paczki virtualbox-ext-oracle 6.0.4 przywróciło poprzednią funkcjonalność VirtualBoxa.

fakt zapomniałem wspomnieć że problem z SSL jest :wink:
ale takich stron są tysiące…
a i bez SSL też jeszcze sporo ciekawych stron zostało :wink:
kiedyś tego nie było i było super…