Virtualbox nie uruchamia się

Witam,
po ostatnich aktualizacjach przy próbie uruchomienia systemu na virtualbox otrzymuję komunikat:


Mam zainstalowany kernel 5.15 oraz linux 515-virtualbox-host-modules
Wczesniej wszystko działało…

Prawdopodobnie nie masz zainstalowanego właściwego dla wersji Extension Pack. Ściągnij go ze strony VirtualBoksa i zainstaluj komendą sudo VBoxManage extpack install --replace Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-XXX.vbox-extpack, gdzie XXX to nr wersji właściwej dla Twojego VirtualBoksa. Zrób to w katalogu, gdzie masz zainstalowanego VB albo z pełną ścieżką dostępu. Teoretycznie wystarczy dwuklik na pakiecie Extension Pack, ale z tym różnie bywa.

U mnie taki błąd pojawia się często gdy pakiet virtualbox-ext-oracle (obecnie w wersji 6.1.32 z AUR) ma wyższą wersję niż pakiety z systemu (6.1.30).
Rozwiązaniem jest instalacja poprzedniej wersji tego pakietu.
sudo downgrade virtualbox-ext-oracle

Dzięki za podpowiedź.
Kiedy wpisuję podaną przez Ciebie komendę otrzymuję w odpowiedzi:
sudo: downgrade: nie znaleziono polecenia

Aby używać downgrade trzeba je najpierw zbudować AUR (en) - downgrade

Pakiet downgrade jest w systemie Manjaro (w community).

No to mamy ciąg dalszy…

Downgrading from A.L.A. is disabled on the stable bran
ch. To override this behavior, set DOWNGRADE_FROM_ALA
to 1 .
See https://archived-wiki.manjaro.org/index.php?title=
Using_Downgrade for more details.

No results found
Nie można obniżyć poziomu virtualbox-ext-oracle

Co robić?

Bo kiedy piszę:

DOWNGRADE_FROM_ALA to 1

to mam:

zsh: correct ‘to’ to ‘top’ [nyae]?

To powinno pomóc (, zakładając, że miałeś wcześniej zainstalowaną wersję pakietu virtualbox-ext-oracle, która obecnie znajduje się w /var/cache/pacman/pkg/ ).
sudo DOWNGRADE_FROM_ALA=1 downgrade virtualbox-ext-oracle

Walczymy dalej?

sudo DOWNGRADE_FROM_ALA=1 downgrade virtualbox-ext-oracle
[sudo] hasło użytkownika:
No results found
Nie można obniżyć poziomu virtualbox-ext-oracle

virtualbox-ext-oracle jest w wersji 6.1.32-1

Aha, no i znalazłem jeszcze coś takiego: Virtualbox-ext-oracle 6.1.28-1 - #2 by xabbu - Deutsch - Manjaro Linux Forum
ale nie do końca to rozumiem…

downgrade nie działa z pakietami z AUR. Tu trzeba podejść sposobem :slight_smile: Podam jak ja bym to zrobił.

  1. Wpierw sprawdziłbym wersję Virtualbox – w gui lub poleceniem vboxmanage --version – przyda się później. Aktualna wersja w Manjaro to 6.1.30
  2. Klonuję repo AUR virtualbox-ext-oracle i wchodzę do katalogu:
git clone https://aur.archlinux.org/virtualbox-ext-oracle.git
cd virtualbox-ext-oracle
  1. Sprawdzam ostatnie commity i kopiuję ten, który dotyczy wersji 6.1.30, w tym wypadku jest to 380b1d1
git log --oneline
  1. Przechodzę do znalezionego commita:
git checkout 380b1d1
  1. Buduję i instaluję paczkę:
makepkg -si
  1. Na przyszłość pamiętam, żeby nie aktualizować virtualbox-ext-oracle jeśli wersja pakietu jest różna niż wersja Virtualboxa obecna w systemie. Aktualizuję ten pakiet tylko wtedy, gdy pojawia się aktualizacja Virtualboxa.
1 polubienie

Zrobiłem tak, jak napisałeś. Jednak nadal nie mogę uruchomić Virtualbox’a. Ten sam komunikat błędu.

To oznacza jedno: Extension Pack, który masz w systemie pochodzi z obcego źródła – odinstaluj wpierw to obce ciało (ten przykład z dołu powinien pomóc) i powtórz operację.

@Tomek
Pakiet downgrade działa także na pakietach z cache Pacmana ( /var/cache/pacman/pkg/ ), więc jeśli wcześniej pakiety z AUR były tam przenoszone (budowane np. za pomocą Pamac i włączonej opcji “Zachowaj zbudowane pakiety”), to degradacja pakietu powinna się udać.

Jeśli chodzi o virtualbox-ext-oracle, to z moich obserwacji w ok 40-50% przypadków aktualizacje tego pakietu z wyższą wersją nie gryzą się z pakietami virtualbox z niższymi wersjami.

Dzięki, teraz zadziałało! A jak zaznaczyć, żeby nie aktualizować virtualbox-ext-oracle ?

Edytujesz plik /etc/pacman.conf, np.:
sudo gedit /etc/pacman.conf

W linii wpisujesz pakiety do zignorowania rozdzielone spacją:
IgnorePkg = virtualbox-ext-oracle

Dzięki. Działa!

Racja, moje przeoczenie. Mam tę opcję wyłączoną, więc trochę za szybko założyłem, że się nie da, bo u mnie nie działa :slight_smile: