VirtualBox_dostęp do plików gospodarza

siemka VIPy oraz cała śmietanka :slight_smile:

Korzysta ktoś z was z VirtualBoxa, mam pytanie jak się dostać z gościa do plików gospodarza, czy jest to możliwe? są jakieś opcje do zmiany? nigdy nie korzystałem.

Doinstaluj virtualbox-ext-oracle a dostaniesz m.in. możliwość współdzielenia wybranego katalogu czy używania sprzętu na usb.

dociągnołem pakiet teraz rozkminię jak się można dostać do gospodarza, jakby co to zapytam :slight_smile:

udostępniłem folder gospodarza i na gościu jest zamontowany tylko nie mogę go otworzyć, dostaję komunikat : brak dostępu

łał, rozkminiłem to na tyle że na gościu muszę działać jako root tylko nie wiem czy ja to robię prawidłowo ale zadziałało

Dodaj się (i innych użytkowników) do grupy virtualbox.

zrobię to jak mi napiszesz jak to zrobić :stuck_out_tongue:, nie mam doświadczeń z VirtualBoxem

usermod -a -G vboxusers [nazwa_użytkownika]
Polecenie wydaj w konsoli, jako użytkownik root lub użyj sudo.
Zwróć uwagę że grupa, o której pisałem nazywa się vboxusers a nie jak omyłkowo podałem virtual…

wykonałem polecenie na gospodarzu i na gościu i nic mi to nie dało, nadal przy próbie otworzenia folderu mam komunikat : brak dostępu
robię w ten sposób że otwieram folder w terminalu jako root na gościu oczywiście

Polecenie usermod należy wykonać w gospodarzu. Jeśli gościem są np Win to tam niema takiego polecenia.
No właśnie: kto jest gościem? Bo jak się domyślam gospodarzem jest Linux Manjaro.
Jeśli gościem jest również jakiś linux to podejrzewam że problem leży w jego konfiguracji Fakt że montujesz partycje gospodarza z poziomu gościa jako root i masz do nich dostęp, świadczy o tym że VBox działa prawidłowo.
I jeszcze jedno. Jeśli gościem jest linux to czy w gospodarzu jest użytkownik o tej samej nazwie i nr (UID) jakiego używasz w gościu? Jeśli nie utwórz go.

gospodarz i gość to jest arch, user ten sam, wyjaśnij mi temat tego UID, jak mam to zrobić bo jestem zielony w tym temacie

jako że korzystam z DE: XFCE na gościu, otwieram w terminalu sudo thunar i jestem na koncie root w menedżerze plików i sobie działam
tyle mi wystarczy, temat uważam za rozkminiony
@Tomek @flasza wielkie dzięki :slight_smile:

A nie prościej dodać do menu kontekstowego, i po kliknięciu na pulpicie PPM po prostu wybrać thunar root.

Bardzo łatwo jest to zrobić.
Uruchamiasz thunar, klikasz na edycja > czynności

Czynności

klikasz na + i dodajesz

pkexec thunar %F

i przechodzisz do wyświetlania

i dodajesz katalogi.
I to wszystko, restart kompa i masz.
Oczywiście w pozycji ogóle można dodać ikonę, wystarczy kliknąć na kwadrat i przejść do /usr/share/icons/motyw_ikon/apps/thunar.

witaj @robson75
ja to znam nie miałem czasu, poprostu sobie wklepałem sudo thunar widzę że działa i tak zostawiłem
oczywiśie wykonam sobie ten skrócik
dzięki wielkie :slight_smile:

@robson75 masz może gdzieś schowany twój config theme do xfce, chciałbym spróbować i zobaczyć u siebie na żywo, też mi się podoba :slight_smile:

Możesz sobie ten motyw zbudować, dodałem też PKGBUILD.

dzięki wielkie :slight_smile: będe miał zajęcie na dzisiaj, w razie czego zapytam miłego dzionka życzę :wink:

zbudowałem.
piękna sprawa:

Ja używam do tego po prostu SSH - którego obsługę ma chyba każdy linuksowy manadżer plików.
Do pracy w GUI korzystam z Double Commander, który ma tą opcję ukrytą pod absurdalną nazwą FTP :wink:

@napcok jak na razie za wysokie progi dla mnie, jestem zwykłym userem patologiem :wink: