Virtualbox 6.0 – samodzielne zbudowanie

Witam, gdyż jest to mój pierwszy problem na tym forum.
Mam sobie 12-letni laptop na Core2Duo 64-bit i na nim bezproblemowo śmigający na SSD Manjaro poza jednym opsem - cieszyłem się na nim virtualboxem okrągłe 2 tygodnie, gdyż panowie z Oracle w najnowszej gałązce 6.1.X porzucili kod wspierający mojego procesora, który nie obsługuje sprzętowej wirtualizacji. Teraz śledząc gałąź Virtualbox 6.0 widzę, że wydano na ten moment 6.0.16. Dotychczas korzystałem z rpm based PLD Linux, gdzie ogarniałam spece do pakietów które musiałem sam zbudować pod swoje potrzeby, więc moja wiedza na temat gdzie na AUR leży odpowiedni PKGBUILD jest na tą chwilę nikła i nie udało mi się tego „wygooglać”, stąd ten post.
Krótki ogląd na to co mam zainstalowane nie działające i wymagające ujednolicenia(oczywiście usiłuję to odpalić na linux53):

$ pamac list -i | grep virtualbox
linux53-virtualbox-host-modules           6.0.14-12                   extra                            169,2 kB
linux54-virtualbox-host-modules           6.1.2-4                     extra                            161,4 kB
virtualbox                                6.0.14-4                    community                        155,8 MB
virtualbox-ext-vnc                        6.0.14-4                    community                        88,6 kB
virtualbox-guest-iso                      6.0.14-1                    community                        77,2 MB
virtualbox-sdk                            6.0.14-4                    community                        20,4 MB

Coś obiło mi się o oczy, że 6.0.X może nie działać na linux54, stąd trzymam jeszcze linux53, nie do końca ogarniam o co biega z linuxXX-lt itp.
Wszelkie podpowiedzi mile widziane.

Nie musisz nic budować.
Jeśli masz starsze wersje pakietów na dysku, to zainstaluj pakiet downgrade, a następnie, za jego pomocą zainstaluj wybraną (starszą) wersję, np.:
downgrade virtualbox
i dalej wybierzesz np. 6.0.14

Jeśli nie masz wcześniejszych wersji, to ściągnij wersje 6.0.14 z archiwum Archa (na 99% powinny działać), a następnie zainstaluj je lokalnie za pomocą Pamac.

OK, dzięki, tak właśnie zrobiłem już wcześniej oraz zablokowałem upgrade w pamac, tym niemniej nie udaje mi się w w/w zestawienia odpalić na jądrze 5.3.18-1 (z jakiegoś powodu coś mi kasuje katalogi z modułami starszego jądra, być może nieprawidłowo zainstalowałem nowsze).

$  pamac list -i | grep linux
archlinux-appstream-data                  20200103-1                  extra                            18,2 MB
archlinux-keyring                         20200108-1                  core                             1,3 MB
lib32-util-linux                          2.35-1                      multilib                         1,6 MB
libutil-linux                             2.35-1                      core                             1,4 MB
linux-api-headers                         5.3.1-2                     core                             4,6 MB
linux-firmware                            20200122.1eb2408-1          core                             536,3 MB
linux53                                   5.3.18-1                    core                             145,1 MB
linux53-acpi_call                         1.1.0-19                    extra                            21,1 kB
linux53-broadcom-wl                       6.30.223.271-19             extra                            1,5 MB
linux53-headers                           5.3.18-1                    core                             49,2 MB
linux53-ndiswrapper                       1.62-19                     extra                            159,5 kB
linux53-vhba-module                       20190831-19                 extra                            11,4 kB
linux53-virtualbox-host-modules           6.0.14-12                   extra                            169,2 kB
linux54                                   5.4.15-2                    core                             146,3 MB
linux54-acpi_call                         1.1.0-18                    extra                            21,1 kB
linux54-broadcom-wl                       6.30.223.271-18             extra                            1,5 MB
linux54-headers                           5.4.15-2                    core                             49,6 MB
linux54-ndiswrapper                       1.62-18                     extra                            161,4 kB
linux54-vhba-module                       20200106-3                  extra                            11,5 kB
linux54-virtualbox-host-modules           6.1.2-4                     extra                            161,4 kB
util-linux                                2.35-1                      core                             13,6 MB
$  ll /lib/modules
razem 12K
drwxr-xr-x 4 root root 4,0K 01-30 20:41 5.4.15-2-MANJARO/
drwxr-xr-x 2 root root 4,0K 01-15 01:12 extramodules-5.3-MANJARO/
drwxr-xr-x 2 root root 4,0K 01-30 20:40 extramodules-5.4-MANJARO/

A jak dorwać wcześniejszą wersję PKGBUILD 6.0.14, aby sobie wydłubać 6.0.16 (wolę jednak zbudować coś możliwie najświeższego z nagłówkami linux53)?

Tu znajdziesz PKGBUILDY dla modułów jajka 5.3 → linux53-extramodules · GitLab
Samego PKGBUILDA dla Virtualboxa nie udało mi się jeszcze namierzyć.

Pozdrawiam użytkownika PLD… sam kiedyś używałem (ze 20 lat temu około) i bardzo żałuję, że się nie rozwijał prężnie.

PKGBUILDY wydaje się że są nawet prostsze w budowie od rpm-owych SPECy, więc zapewne ogarniesz :slight_smile:

1 polubienie

Skoro jesteś biegły w dłubaniu, to tu jest aktualna lista repozytoriów Manjaro. Być może coś na bazie tego wydłubiesz :slight_smile:
https://repo.manjaro.org/

Virtualbox w Manjaro pochodzi prosto od Archa, tu może dogrzebiesz się do interesującej cię wersji plików do budowania → Groups · Explore · GitLab

1 polubienie

A gdybyś chciał, to mogę udostępnić pakiet linux419-virtualbox-host-modules-6.0.14-9-x86_64.pkg.tar.xz
Z linuks419 powinien Ci zadziałać.
A może coś z tego wyciągniesz i przerobisz na linuksa53.

Dzięki, ale nie chciałbym instalować tak starego jądra, niezbyt sensowne też wydaje mi się przerabianie plików binarnych skompilowanych pod nie. Na pierwszy ogień pójdzie raczej ten snapshoot do modyfikacji → 6.0.16. Być może uda mi się to jednak odpalić na linux54 co byłoby najlepszym rozwiązaniem w przypadku tej maszynki.

I jeszcze znalazłem coś takiego z PKBUILDami:
virtualbox-host-modules-lts 6.0.14-1
virtualbox-ck-host-modules 6.0.14-1

1 polubienie

A czy próbowałeś z virtualbox-host-dkms? Ponieważ on jest uniwersalny, działa na wszystkich jajkach.
https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/virtualbox-host-dkms/

1 polubienie

Jeszcze nic nie próbowałem(lepiej chyba to pójdzie, jak się wyśpię), ale pewnie spróbuję pod warunkiem, że będzie to dla wersji Virtualbox 6.0.16… :wink:
Być może wyjdzie z tego paczuszka virtualbox60 na AUR, jak czasu i chęci mi stanie…

Zawsze można zamienić virtualbox np. na gnome-boxes.

Też kiedyś miałem problem z uruchomieniem mojego zestawienia virtualbox i okazało się, że jest to spowodowane różnymi wersjami zainstalowanego pakietu z AUR (szybciej się aktualizującego) i pozostałych pakietów w moim zestawieniu.
Być może różne wersje pakietów w zestawieniu u Ciebie są tu źródłem problemu.

Wielkie dzięki, ale to nie dla mnie.
Z angielskiej wikipedii:

GNOME Boxes requires the CPU to support some kind of hardware-assisted virtualization (Intel VT-x, for example).

Jak widać odpada w moim przypadku(gdybym miał VT-x, korzystałbym z Virtualboxa w najnowszej wersji, ale nie zamierzam wyrzucić sprawnego i wystarczająco szybkiego laptopa do odpalenia kilku starych programików na WinXP w uruchomieniowym pudełku), ponadto potrzebuję udzielania portów USB2.0 host→guest. To że mam obraz już zainstalowanego i skonfigurowanego systemu – gościa pod VirtualBox, który intensywnie używałem przez 2 tygodnie, mogło nie być oczywiste, ale chciałbym o tym wspomnieć.

Tu masz archiwum paczek virtualbox-host-modules.
http://archive.virtapi.org/packages/v/virtualbox-host-modules-arch/
Bez potrzeby budowania z AUR.
A samego virtualbox można pobrać przez downgrade, czyli
sudo downgrade virtualbox.
Oczywiście po instalacji paczki downgrade.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, niestety nie rozwiązałem problemu zgodnie ze wstępnymi oczekiwaniami z uwagi na to, że dla mnie tworzenie lokalnej customowej paczki nie jest takie proste jak na innej dystrybucji rpm-based, być może nie spotkałem się z odpowiednio trafnym opisem jak to zrobić. Skończyło się kupnem HP Elitebook 6930p z 4GB RAM i odpowiednim procesorem za symboliczną sumę, w związku z czym pojawiły się inne problemy (z konfiguracją mikrofonu pod PulseAudio), ale to już temat na oddzielny wątek…