Utworzenie partycji dodatkowej

Dzień dobry, sprawa taka: chciałem dołożyć dysk (na gry) więc po podpięciu sformatowałem go do ex4, teraz jak nadałem mu UUID (zakładam że to było potrzebne) to zgaduje że wypadałoby jeszcze nadać odpowiednią flagę albo etykietę (mam nadzieję że dam radę to zrobić na GParted) ale jak nie znalazłem w internecie nic o flagach ani etykietach dysku
Nie kombinuję dalej samemu bo to mój główny komputer tylko wolę się zapytać co zrobić dalej z tym dyskiem

Nie było to konieczne, system automatycznie by coś przydzielił.

W tej sytuacji flagi są zbędne

Również nie jest konieczna, ale jej nadanie ma jakiś sens, zwłaszcza przy zewnętrznych dyskach – przy podpinaniu dysku system ją rozpozna i zamontuje dysk jako /run/media/user/etykieta zamiast /run/media/user/UUID. A jaką ją ustawić to już zależy od twojej inwencji twórczej – to może być dowolny ciąg znaków.

Tylko że to ma być dysk wewnętrzny i precyzując to chodzi mi o to żeby zawsze po włączeniu był podpięty a rozpoznawany jest jako /dev/sda tak żebym mógł instalować bezpośrednio na niego

W takim razie trzeba jeszcze dodać wpis do /etc/fstab. W najprostszej wersji będzie wyglądał mniej więcej tak:

/dev/sda1 /twój/punkt/montowania ext4 defaults 0 0

czyli utwórz etykietę
/dev/sda1/home/ext4/defaults 0 0
tak z ciekawości, co to defaul oznacza, 0 strzelam że chodzi o raid zero (tą podstawową partycję), tylko po co to drugie zero?

Mylisz się. Zajrzyj do man fstab – tam wszystko jest ładnie i obszernie opisane.

@PL4y3r98 podam Ci na swoim przykładzie bo ostatnio robiłem podobny zabieg ( tyle że ja zmieniałem drugi dysk z hdd na shdd )
ten nowy sformatowałem w GParted i UUID, w /etc/fstab mam coś takiego:

# /dev/sdb1
UUID=moje uuid	/data    	ext4      	rw,relatime,data=ordered	0 2

z punktem montowania jako /data
no chyba że jest to dysk SSD to rw,noatime,discard,data=ordered 0 2

jak to jest drugi dysk to na pewno nie jako /dev/sda tylko jako /dev/sdb1 bo sdb to fizyczny dysk ale coby działało poprawnie musi być na nim partycja sdb1 ( punkt montowania - u mnie jest np: /data
inaczej nie da rady tego zrobić ( coby było poprawnie )


i tak pro forma:

/devsda1 - to główna partycja /
/dev/sda2 - partycja użytkownika /home
/dev/sdb1 - to kolejny dysk ( montowanie dowolne )
etc. itp.
to tak w skrócie… a i polecam man fstab

@Tomek Czyli defaul to domyślna funkcja dysku która zabrania/przeciwdziała automatycznemu podpinaniu podczas boot’owania, a 0 ją unieważnia, 0 jest potrzebne jedno czy 2 z odstępem, albo zapytam inaczej co te cyfry oznaczają (w man fs)

@LinGruby Tylko że w GParted mam tak że dysk systemowy jest opisany jako /dev/nvme0n1 (to chyba od tego że to m2 na nvme) ten co chce mu zezwolić na automatyczne podpinanie się jest /dev/sda a pendrive’a mam jako /dev/sdb (poznaje po rozmiarze dysku)
Czyli po prostu: w GParted wybieram dysk, w opcjach nadaj nową etykietę systemowi plików i w okienku które mi wyskoczy mam wpisać rw,noatime,discard,home=ordered 0 2 czy /dev/sda/home/ext4/defaults 0 0 (tylko w tym dysku jeszcze nie mam ustalonego punktu montowania)

P.S. Tak, to dysk SSD 2,5’’, nie wiedziałem że różnica ssd/hdd/nvme/pci/sshd jest ważna (w laptopie miałem 1tb a że wykorzystywałem niecałe 200gb to wymieniłem go na 240gb a 1tb się zwolnił to go do linux’a chciałem wrzucić)

O tempora, o mores! Kompletnie nie o to chodzi. Pozwól, że wyjaśnię na przykładzie. Mam sobie dysk z partycją ext4:

nvme1n1     259:1    0 465,8G  0 disk 
└─nvme1n1p1 259:4    0 465,8G  0 part

Nadałem mu etykietę STEAM_GAMES, ale nie dodawałem wpisu w /etc/fstab, po ręcznym zamontowaniu (po prostu kliknięcie na ikonę dysku w managerze plików) prezentuje się on tak (to akurat mój dysk nvme):

nvme1n1     259:1    0 465,8G  0 disk 
└─nvme1n1p1 259:4    0 465,8G  0 part /run/media/tomek/STEAM_GAMES

Natomiast po dodaniu wpisu takiego wpisu do /etc/fstab:

/dev/nvme1n1p1 /home/tomek/test ext4 defaults 0 0

będzie się on automatycznie montował przy starcie systemu w katalogu /home/tomek/test:

nvme1n1     259:1    0 465,8G  0 disk 
└─nvme1n1p1 259:4    0 465,8G  0 part /home/tomek/test

nie zmienia to faktu że nawet jak tak masz to /dev/sda nie będzie jako główny dysk bo takowy już masz /dev/nvme0n1


a swoją drogą jak byś dokładniej opisał w pierwszym poście było by prościej…


to jak chcesz coby startował razem z systemem bez wskazanego miejsca montowania…
osobiście nie wiem jak się instalują gry bo w nie nie gram…
podałem Ci tylko tak coby to miało ręce i nogi, metod jest kilka ale liczy się efekt końcowy…

Przepraszam bardzo ale jestem po szkole zawodowej na kierunku technicznym a nie informatycznym czy chociażby elektro-technicznym, a wszystko co wiem o komputerach, oprócz tego co z autopsji to YouTube/Google/Wikipedia/forum linnux’a,
Czyli etykiete home nadaje w GParted, a /etc/fstab wpisuje w konsoli czy gdzie i jak dokładni to powinno wyglądać? @LinGruby a jak mam wskazać miejsce montowania?

To jest po prostu plik konfiguracyjny, ja już nie wiem jak bardziej to wyjaśnić, może Wikipedia lepiej wyjaśni.

Korzystasz z edytora tekstowego, np z gedit lub nano. Wpisujesz komendę:
sudo gedit /etc/fstab
lub
sudo nano /etc/fstab

no ja jestem budowlańcem :slight_smile:
ale to co piszemy to są podstawy linux’a…


coś Ci podpowiem co mnie ponad 10 lat temu kumpel powiedział

szukaj szukaj czytaj czytaj a dopiero jak nie znajdziesz odpowiedzi na problem zadaj pytanie - w internecie jest prawie wszystko

i wiesz co to działa i dzięki temu wiem to co wiem…
a druga sprawa człek się uczy całe życie :wink:

2 polubienia

@majo Ok coś tam popróbuje
@LinGruby oj żebym miał połowę tego stażu ogółem w komputerach a co dopiero w linux’ie, coś posznupie po sieci dzięki
@Tomek dzięki za linka,

Jak to jest że googl’uje i nic nie ma w całym internecie a na youtube jest i to nawet po polskiemu (szukajcie a znajdziecie dzięki @LinGruby )
Linux Issues:Linux - monotowania dysków, pendrive i plików iso (Subtitles - EN).
przepraszam

1 polubienie