Usuwanie Zależności

Witam wszystkich,
To polecenie dla osób które są początkującymi użytkownikami Manjaro.
Usuń zależności, które nie są już potrzebne, ponieważ np. pakiet, który potrzebował zależności, został usunięty

$ sudo pacman -Qdtq

wyświetlone zostają paczki już niepotrzebne (jeśli są) i możemy je spokojnie usunąć poleceniem

$ sudo pacman -Rs libdazzle libhandy libpurple source-highlight

tutaj do usunięcia były przykładowo paczki
libdazzle, libhandy, libpurple, source-highlight (4 sztuki) - to tylko przykład polecenia, a paczki są niezbędne dla programu 4kVideodownloader.
Pozdrawiam

1 polubienie

W Pamac’u (wersja graficzna) uaktywniamy:
Ustawienia / Ogólne / Usuń niewymagane zależności
i manager sam będzie dbał o odinstalowywanie niewymaganych zależności, tak aby nie pozostawiać osieroconych pakietów (działa w trybie graficznym i text’owym).

Dla tych, którzy preferują bezpośrednią edycję plików konfiguracyjnych:

/etc/pamac.conf
--------------------------------------------
RemoveUnrequiredDeps

Aby sprawdzić, czy nie mamy jakichś sierot:

  • graficznie: Zainstalowane / Osierocone
  • text’owo: $ pamac list -o
1 polubienie

Sprawdziłam, mam 16 osieroconych i 11 obcych, czy powinnam je usunąć?

Obce, to takie, które nie, są z repozytoriów systemowych (tylko np. z AUR). Wrzuć listę sierot.

Tak właśnie zrobiłam. Teraz mam osieroconych - brak, obcych 5.

ha ha :slight_smile: napisałem wrzuć, a nie wYrzuć, ale pewnie nic ważnego tam nie było. Gdybyś chciała sprawdzić, co robiłaś z pakietami, to w pamac’u (GUI) jest pozycja w menu: ‘Zobacz historię’. Albo w pliku: /var/log/pacman.log

To właśnie wyrzuciłam a teraz wrzucam :smile: Przepraszam ale podzielność uwagi czasem zawodzi.
Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2019-06-01_22-05-59|477x410

Na pierwszy rzut oka nie widać niczego niepokojącego (rozumiem, że masz kartę nVidia i sprawdzałaś sterowniki własnościowe, ale teraz używasz wolnych). Ustaw stosowny parametr, o którym wspominałem wyżej i sprawdzaj sieroty, za każdym razem, gdy wykonujesz jakieś operacje na pakietach - czasem coś wymyka się automatowi (nie wiem co jest tego powodem). Bywa również, że jakiś pakiet będzie uparcie powracał, mimo odinstalowywania - zapewne element potrzebny do zbudowania jakiejś paczki z AUR - możesz wtedy użyć funkcji ‘Zaznacz jako zainstalowany bezpośrednio’.

Hmmm…jak pisałam, że jestem laikiem w dziedzinie Linuxowym to nie żartowałam, jedyne co mogłam zrobić to zrestartowć komputer aby sprawdzić czy nadal działa po moich pochopnych wyczynach. Wszystko jest ok, restart trwa około 30s.
Dziękuje za chęć pomocy.

… każdy kiedyś zaczynał i każdy kiedyś był laikiem. Powoli można się wszystkiego nauczyć. No może wszystkiego - to przesada, ale sporo.