Usuwanie niewymaganych zależności w Pamacu

Czy macie zaznaczone w Usuwanie niewymaganych zależności w Pamacu? Niby ma to sens, bo porządek, ale czy nie ma takiego ryzyka, że usuniemy czegoś potrzebnego innej aplikacji?

Nawet nie wiedziałem, że Pamac ma taką opcję :smiley: Nie mam jej zaznaczonej. Domyślam się, że ona sprawdza i jak znajdzie usuwa wszystkie pakiety, które bez tego poszłyby do osieroconych. Pakietów potrzebnych innej aplikacji raczej nie usunie, ale może się zdarzyć, że usunie coś, czego potrzebujesz. Hipotetyczna sytuacja. Instalujesz Firefoxa i jako zależność instaluje ci on Gimpa, korzystasz z obu programów, ale w końcu Firefox ci się znudził i go usuwasz. Zaznaczenie Usuwanie niewymaganych zależności sprawi, że Pamac usunie również Gimpa (oczywiście zakładając, że ten stanie się pakietem osieroconym). Moim zdaniem nie warto, lepiej raz na jakiś czas sprawdzać osierocone pakiety i w razie potrzeby usuwać lub zaznaczać jako zainstalowane bezpośrednio.

Niezależnie od wszystkiego uniwersalna zasada, która chroni przed usunięciem potrzebnych programów, brzmi: za każdym razem należy sprawdzać co usuwasz.

1 polubienie

Myślę, że takowa przypadłość ani w Firefox ani w Gimpie się RACZEJ nie zdarza. Ale co do innych zależności - to owszem.

1 polubienie

@lcoyote to hipotetyczna sytuacja, nie chciało mi się szukać rzeczywistych przykładów :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Czyli lepiej usuwać sieroty? Wiem, że są takie sieroty, których lepiej nie ruszać. Dowiedziałem się kiedyś o tym na ircu. Jakie to są konkretnie sieroty?

W moim systemie usuwam wszystkie sieroty, gdyż są zbędne.

1 polubienie

Są to bardzo rzadkie sytuacje. Mi coś takiego zdarzyło się tylko raz i to dawno temu. Najprawdopodobniej rozpoznasz, taką sierotkę, bo sam z niej korzystasz. A tak poza tym najlepiej je wszystkie usuwać.

Moim zdaniem usuwać bezwzględnie. Co nie znaczy bezmyślnie. Należy zawsze sprawdzać co się usuwa, również (a nawet przede wszystkim) pakiety zależne, które usuwane, są przy okazji. Jeżeli manager chce usunąć jakiś pakiet zależny, który nie jest już potrzebny żadnemu innemu, ale Ty jesteś nim zainteresowany, to przerwij operację, oznacz go jako zainstalowany bezpośrednio i powróć do odinstalowywania. Oprócz tego, sprawdzaj czasem osierocone - ja mam to w skrypcie do update’u i w skrypcie do sprawdzania dostępnych aktualizacji. Dzięki temu, nie sposób nie zauważyć istnienia osieroconych pakietów.

Utrzymuj porządek na bieżąco, to prawdopodobieństwo problemów z pakietami spadnie do rozmiaru błędu statystycznego. Oczywiście, zawsze może pojawić się jakiś problem spowodowany błędem oprogramowania, przeoczeniem, czy awarią, ale jeżeli będziesz kontrolował bazę na bieżąco i na bieżąco rozwiązywał problemy, to będziesz zadowolony.