Ustawienia pi-hole na telewizorze

Testuje pi-hole na raspbian w virtualbox. Zalezy mi na zablokowaniu reklam na smart TV. Jezeli by sie sprawdzilo kupiłbym raspberry pi. Jednak męczę się nie umiem ustawić adresów ip na TV nie wiem które się wpisuje. Wchodzę do ustawień sieci telewizora Ustawienia IP a następnie Statyczny. Kombinuje na różne sposoby wpisywać. Niby internet działa w tv ale nie blokuje reklam na vod, ipla, player. Dodałem listy filtrów do pihole. Wczesniej ustawiłem DHCP w pihole, a wyłączyłem w routerze jednak nic nie pomogło. Podaje screeny mojego pihole. Ktoś pomoże jak to wpisać?

Nie wiem czy samo Pi-Hole jest dobrze skonfigurowane, nigdy nie miałem z nim do czynienia. Zakładam, że dobrze to zrobiłeś i teraz pozostaje tylko podłączyć TV i inną elektronikę. Ze screenów wynika, że TV (o ile na screenie 2 to jest to) nie jest połączone z Pi-Hole. Musisz udać się do ustawnień sieci w TV i zmienić DNS na ten z Pi-Hole. Co do blokowania reklam to początkowo może nie blokować reklam – wtedy trzeba dodać odpowiednie adresy do blacklisty. Co jakiś czas będzie trzeba powtarzać tą operację – świat nie stoi w miejscu, nowe adresy reklamowe się pojawiają, stare znikają.

Ten film powinien być pomocny – tak od połowy konfigurują swój telewizor.

Niestety nadal nie mogę połączyć pihole z tv. Wpisuje na różne sposoby jak z filmu, choć film troche poucinany i malo mozna z niego sie dowiedziec. W zakładce network nadal nie ma połączenia i na tv w vod tez nadal są reklamy.
Czy Ty mówisz o dodaniu adresów do blacklist czy blocklist?

Naprawdę nie wiem, z czym masz tu problem, zdecydowana większość filmów i tekstów tłumaczy temat w naprawdę prosty i przejrzysty sposób. Przy instalacji Pi-Hole dostaje swój adres, który potem wpisujesz w ustawieniach sieci TV, smartfona i komputera jako adres DNS. W twoim przypadku tym adresem jest 10.0.2.15.

Jeśli chodzi o dodawanie adresów do listy to z tego co wiem jest tylko jedna lista blacklist, która blokuje reklamy.

Sprobowalem z zainstalowanego ubuntu. Wpisalem adresy w ustawienia routera. W czystym FF na ubuntu cos jakby blokowalo reklamy nie ma ich na stronach. Na player.pl pojawilo sie info o wyłączeniu adblocka.
Na TV nadal nie blokuje reklam na vodach. Nie mam 100% procent pewnosci czy mi to działa czy nie, bo w zakładce Network w pihole zadne urzadzenie niby nie uzywa pihole.
Jutro pododaje wiecej blocklistow i zobacze co dalej.

FF domyślnie blokuje reklamy, żeby sprawdzić czy pi-hole działa musisz w ustawieniach wyłączyć wbudowanego adblocka. Gdyby pi-hole działało to info o wyłączeniu adblocka by się nie pojawiło.

Ustaw DNSy w routerze aby kierowały na adres IP Pi-Hole.

Ustawiłem adresy na routerze i reklamy w ubuntu w chrome bez adblocków mi blokuje, na ff wyłączyłem adblocka i tez blokuje reklamy. Na tv nie. Połączyłem równiez tv z dns pihole i nadal nie blokuje reklam na vod. NNie wiem co tu jest nie tak. Chyba nie warto tracic pieniedzy na raspberry.

A zastosowałeś polską listę filtrów?

https://raw.githubusercontent.com/MajkiIT/polish-ads-filter/master/polish-pihole-filters/hostfile.txt

Skoro na komp’ie, na różnych przeglądarkach blokuje, a na TV nie, to może raczej należy podejrzewać telewizor, a nie RPi, co nie?

Prawdopodobnie nie ma podanych filtrów Pi-Hole.

Należy używać z rozwagą;

Lista filtrów:

Ja wszystkie z tej strony dodałem. Na poczatku kilka pote wszystkie.
https://www.certyficate.it/polskie-filtry-pi-hole-blokowanie-reklam/
Moj tv jest na androidzie, czy to moze miec cos do tego?

W TV może być tak że używa on serwerów DNS nie zależnie od tych które wpisałeś w router. Lub też oprócz adresów DNS które masz podane w router, używa dodatkowych do rozwiązywania adresów. Czyli w przypadku wpisania na TV adresów DNS wskazujących na adres IP Pi-Hole, gdzie każdy trafnie przefiltrowany adres prowadzi do 0.0.0.0, w takim wypadku następuje odwołanie się do serwerów DNS 8.8.8.8 i w takim przypadku reklamy będą się wyświetlać, ponieważ DNS od google poprawnie rozwiązał adres IP strony do której się odwołuje.

Osobiście posiadam router od neostrady bo taki też posiadam internet, software od neostrada który znajduje się w routerze od ZTE, a na firmę wskazuje zaś adres MAC. Software debrandowany przez Orange nie pozwala na wpisanie własnych serwerów DNS. Dlatego też ja, chcąc używać filtrowania via DNS, muszę podać adres Pi-Hole na każdym urządzeniu które używam w domu.

Można jednak to ominąć, tworząc z raspberry pi router za pomocą:

Znajdziesz tam też informacje w jaki sposób połączyć to z Pi-Hole, jakiś czas temu używałem tego rozwiązania razem z Pi-Hole. I w takim przypadku używasz raspberry jako router, wtedy już na urządzeniu nie ma potrzeby wpisywania adresów DNS (Laptop, telefon, tv, konsola).

Jednak, jeśli TV ma na stałe ustalone serwery dodatkowe DNS jak 8.8.8.8 od google to żadne z tych rozwiązań ci nie pomoże.

Ok dzięki. A czy zakup routera z openwrt rozwiąże problem?

Wydaje mi się że nie do końca zrozumiałeś to co napisałem. W moim przypadku zakup routera niema znaczenia. W twoim przypadku pozostaje pytanie czy twój telewizor nie wykorzystuje dodatkowych DNS, lub nie wykorzystuje serwera rozwiązywania nazw podanego przez ciebie, jeśli Pi-Hole pokazuje ewidentnie że dane urządzenie nie korzysta z Pi-Hole, to znaczy samo przez siebie.

Dodam: spróbuj zablokować adresy DNS 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4. To ci może coś podpowie jak to zrobić na twoim routerze: How to Block Google DNS on Asus Router - Unlocator Support

@okop
jak pamiętam u siebie TV mam po Wi-Fi i w router mam ustawione DNS 1.0.0.1
w TV mam ręcznie ustawiony adres bo na router TV ma przypisany adres to skraca czas w wyszukiwaniu i pozbyłem się DNS Google bo jak było po DHCP to mimo mojego DNS były na liście również te od Google


więc może rozwiązanie z PI-Hole miało by sens ale nie przez DHCP bo jak znam życie DNS Google i tak byłby dodany…


tyle ode mnie w temacie TV :wink:

Przy włączonym DHCP, urządzenie dostaje DNS’y z server’a DHCP.
A może masz w sieci więcej niż jeden server DHCP?
Sieć w TV ma ręczną konfigurację, czy auto? Jeżeli ręczną, to jakie dokładnie wartości możesz wpisać?

Ok więc miałem sie juz poddac ale mowie sprobuje ostatni raz. Tym razem na mint 19.3.
Wczesniej przy konfiguracji pihole wybieralem dnsy google lub opendns tym razem wybrałem Level.
Ustawilem dnsy bezsposrednio na tv i w zakladce Network w pihole pojawilo sie, że tv obsluguje pihole.
Reklamy blokowalo. Natomiast na mincie z kolei raz dzialal internet raz nie, cos wariowało, z dnsami phiole tez. Po restarcie systemu nie moglem wejsc do web interface pihole’a, ale to juz chyba mint cos wariuje nie wiem.
Probowałem też wpisac dnsy w dhcp router. Internet działał, lecz na tv juz nie blokowalo reklam.
Dzieki za pomoc.

@okop, jak coś testujesz, to nie zmieniaj naraz kilku elementów, bo o kant bit’a takie testy.