Uprzedzenia "archowców", do Manjaro i innych, archo podonych

Wciąż jest zależny od pacmana z tą różnicą, że teraz backend pamaca jest zależny od pacmana. Cały łańcuch zależności wygląda teraz tak:

pamac > libpamac > pacman

Niewykluczone, że w przyszłości pamac będzie całkowicie niezależny od pacmana, ale przed tym jeszcze długa droga.

Ok, nie prześledziłem całego ciągu zależności. Bez pacmana ani rusz.

Czyli pudło i moja nie wiedza.

A tu jeden z akapitów, napisany przez zdaje się, szanowanego człeka w światku: “Przede wszystkim należy sobie uświadomić jedną rzecz: wbrew idiotyzmom wciskanym przez światłych znawców systemów linuksowych - Manjaro to nie jest “Arch z ludzką twarzą”. To nie jest “Arch dla każdego”. To nie jest… i tu można wymienić cokolwiek, co wskazywałoby na to, że Manjaro “jest” Arch Linuksem. Nie jest”

Manjaro to dystrybucja bazująca na Arch.
Przytoczone tutaj skróty myślowe są niepoprawne (jak to często bywa w przypadku skrótów myślowych) i mogą drażnić zwłaszcza skrupulantów. Są też po prostu głupie.

No to napisał pavbaranov. Kilka podobnie brzmiących zresztą, napisał.

Mało mnie obchodzi kto napisał, napisał prawdę i oczywistość: Manjaro to nie Arch.

Zastanawia mnie tylko ta nie chęć, do przedstawiania Manjaro, jako przyjaznego systemu dla usera. Co w tym złego? Ba, tak de facto właśnie jest.

Częstym zarzutem jest to, że użytkownicy proszą o pomoc na forum Archa, a kiedy nie są w stanie jej uzyskać, to na sam koniec przyznają się, że korzystają z Manjaro a nie Archa. Tymczasem na polskim forum Debiana (Debian Users Gang), piszą ludzie używający Minta, Ubuntu i innych i nikt z tym nie ma problemu. Przeglądałem niedawno to forum, przy okazji testowania świeżego wydania Bullseye. Swoją drogą, nawet Debian jest trudniejszy w konfiguracji niż Manjaro, więc ja uważam że Manjaro jest dobrym początkiem dla nowych. BTW, po instalacji Debiana, musiałem grzebać w biosie i ręcznie wybrać plik grub.efi, bo inaczej system się nie uruchamiał.

Zarzut jak najbardziej zasadny. Jak widać ignorantów nie brakuje. Bo trzeba być totalnym ignorantem, aby nie dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat dystrybucji, której się używa i zawracać ludziom głowę na forach innej dystrybucji.

Forum Debiana, czy to DUG, czy inne, to stan umysłu :smiley: Na forum archa jest zaznaczone zdaje się, że wszelkie modyfikowane instalatory nie są wspierane, więc i pewno nie chętni, do pomocy są przy forkach. I ogólnie pal sześć w to, ale gnojenie systemu, tylko dlatego, że jest oparty o Arch, to przesada. Gorzej, bo szambo właściwie lane jest, na Manjaro. Nie na inne tego typu dystrybucje. I to mnie bardzo zastanawia. Niestety nikt jak dotąd (z archowców), konkretnego argumentu nie podał.

Był ostatnio zarzut o zalewanie łączy AUR przez użytkowników Manjaro, co było spowodowane nowością w graficznym Pamacu, który po wpisaniu litery brał się za odpytywanie serwerów w celu wyszukiwania. Mnie osobiście ta funkcjonalność również denerwowała, bo potrafiła zawieszać Pamaca na jakiś czas. W każdym razie od razu oberwało Manjaro jako dystrybucja, jego użytkownicy, dostało się również “biedadeweloperom”. O ile uważam, że pretensje są słuszne, o tyle ich forma już nie do końca. Tymczasowo zostało to rozwiązane, że wyniki wyszukiwania były pokazane z oficjalnego repo, a jeśli ktoś chciał, to w zakładce AUR były wyniki z AUR. Nikt niestety nie wziął pod uwagę tego, że Pamac jest również dostępny w AUR oraz innych dystrybucjach. Winne było jedynie Manjaro :slight_smile:

https://www.reddit.com/r/linux/comments/q85t8n/pamac_manjaros_package_manager_gui_has_been/

osobiście nasuwa mi się pewna myśl…

jakby nie było Archa nie było by Manjaro, podobnie jakby nie było Debiana nie było by Ubuntu etc. itp.

i z tą myślą Was zostawiam :wink: