TOR Browser - anonimowość w internecie

Witam wszystkich,
Działając wcześniej na Mincie i OpenSUSE instalowałem tam przeglądarkę internetową, która podmienia nasz IP za każdym razem gdy ją uruchamialiśmy. Teraz w Mincie jest okrężna droga instalacji (dawniej była TOR Browser w repo) a w Majnaro? - nie wiem jak to zrobić.

W AUR masz pakiet tor-browser.

Przed budową tor-browser z AUR proponuje dodać klucz
gpg --keyserver hkp://pgp.mit.edu:11371 --recv-keys 0x4E2C6E8793298290, nie dodanie go przerwie budowę.
Zresztą, tu jest opisane
https://aur.archlinux.org/packages/tor-browser/

A jeśli chodzi tylko o samo IP, to bez instalacji TORa, możesz np. użyć wbudowanego w przeglądarkę Opera trybu VPN, lub użyć jakiś dodatek dający taką funkcjonalność w większości przeglądarek (np. Hoxx czy Browsec).

System, jakikolwiek, działa na bazie zaufania (cokolwiek kryje się za tym terminem). W przypadku VPN’u ufamy dostawcy usługi. Pamiętajmy o tym, że VPN, sam w sobie, nie niesie ze sobą żadnych wartości typu bezpieczeństwo, prywatność czy stabilność, ponieważ te leżą po stronie dostawcy, nie technologii.

@majo @azja
Ja rzadko tej “anonimowości” potrzebuję. Czasem jednak się przydaje. Chodziło mi przede wszystkim o informacje:

  • jak zainstalować i aby osoby, które o TOR Browser nie słyszały - mogły zainstalować i zacząć używać.

niema nic gorszego jak tylko VPN w przeglądarce :wink:
albo VPN na cały system albo w ogóle…

a najlepiej jak jeszcze postawiony VPN na swoim KVM :smiley:

A TOR Browser jest dobre jeśli korzysta się sieci .onion do niczego innego się nie nadaje…
Jak testowałem to więcej problemów niż korzyści :wink:


Własny VPN to inna bajka ( jeszcze jak IP PL to nawet serwisy typu VOD TVP, Player.pl etc. itp. będą działać w 100% )

To zależy, do czego jest to nam potrzebne.
Jeśli np. potrzebujemy nowe IP, bo z jakiś powodów nasze (zmienne) IP / IP naszego kraju jest akurat banowane przez serwis, który chcemy odwiedzić i nie zależy nam szczególnie na zachowaniu daleko posuniętej anonimowości, to nowe IP z dodatku do przeglądarki / z przeglądarki będzie szybkim i z reguły skutecznym rozwiązaniem problemu.