ThinkPad X220 Tablet

Witam, jestem użytkownikiem ThinkPada X220 Tablet. Obecnie środowisko GNOME ale szukam czegoś lżejszego na laptop. W GNOME jest jakiś pakiet który odpowiada za możliwość obracania ekranem. Nie mogę znaleść tego pakietu oraz czy jak go bym doinstalował w np. XFCE obracanie ekranu by mi zadziałało? Testowałem inne środowiska i tylko w GNOME na starcie udało mi się obracać ekran bez kombinowania.

Cokolwiek weźmiesz powinno być lżejsze od Gnome. A jeśli chodzi o automatyczną rotację to jest kilka metod (a ja jako miłośnik KDE polecam to środowisko w połączeniu z Wayland – po doinstalowaniu iio-sensor-proxy powinno zadziałać bez kombinowania :wink:)
https://wiki.archlinux.org/title/Tablet_PC#Automatic_rotation

Jutro przetestuje na systemie live w xfce i zobaczę jaki jest efekt. Czytałem jeszcze, że kiedyś w Ubuntu było PPA które naprawiało ten problem ale od dawna siedzę w Manjaro i jakoś nie widzi mi się system ubuntu pochodny

Pakiet działa w Xfce, ale postanowiłem nie zmieniać środowiska, zostać przy GNOME ale przejść na ArchLinux i laptop działa szybciej niż Manjaro jakimś cudem i bardziej responsywnie.