Szybkie wygaszanie ekranu

Jak (w Xfce) w szybki sposób ręcznie (a może za pomocą jakiegoś pakietu?) wygasić ekran?

Mam standardowo zainstalowany xfce4-power-manager oraz light-locker i w trybie automatycznym ekran poprawnie gaśnie mi po zdefiniowanych X minutach.

Jednak gdy próbuję ręcznie, natychmiastowo zblokować lub wygasić ekran, to pojawiają się błędy, jak poniżej:

light-locker-command -l
** Message: 10:57:33.800: Received error message from the locker: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.freedesktop.ScreenSaver was not provided by any .service files
light-locker-command -a
** Message: 10:57:37.595: Received error message from the locker: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.freedesktop.ScreenSaver was not provided by any .service files

Musisz uruchomić:

$ light-locker

Możesz, to zrobić z ręki, ale jeżeli zamierzasz regularnie używać light-locker’a, to powinien być w autostarcie. Nie używam go od kilku tygodni, od kiedy zaczął mi wywalać system (skuteczna blokada, czarny ekran i brak reakcji na cokolwiek), na wszystkich instalacjach.

Dzięki za pomysł. Miałem dezaktywowaną Blokadę ekranu ( light-locker) w autostarcie. Teraz komenda light-locker-command -l działa poprawnie, wywołując blokadę ekranu.

A idąc dalej tym tropem, skojarzyłem, że przecież mogę także ręcznie zablokować ekran, klikając w Menu i dalej w ikonę “Zablokuj ekran”, która u mnie wygląda jak poniżej, a która uruchamia xflock4 (co, wpisane w terminal, także blokuje ekran).
2019-06-25_18-23

Jeśli chodzi twój problem z light-locker, to być może rozwiązaniem będzie rada, którą swego czasu, w pokrewnym wątku, usłyszałem od Ciebie :slight_smile: , tj. aby wpisać hasło i zatwierdzić enterem.

Próbowałem :slight_smile:
Problem rozwiązałem / obszedłem, rezygnując z light-locker’a (nie zdołałem znaleźć przyczyny, a nie był on dla mnie istotny) i zastępując go innym locker’em.
Problem leży w konfiguracji, bo dotyczy wszystkich moich instalacji, a nie spotkałerm się z narzekaniami innych.