SWAP i jej zawartość

Jak zobaczyć zawartość partycji SWAP?
Chodzi mi o dostęp do plików (o ile w takiej formie są one tam zapisane), które są tam przechowywane.

Z tego, co mi wiadomo, to linux’owa partycja swap nie ma żadnego systemu plików, nie jest sformatowana. System wie, że ma do wykorzystania konkretną przestrzeń i używa jej wg swoich (jakich?) zasad. Oczywiście, możesz przeczytać jej zawartość (co też robi się, w celu pozyskania informacji - można znaleźć tam sporo ciekawych rzeczy, których użytkownik nie chce zdradzić atakującemu), ale nie wiem, czy istnieją do tego ogólnodostępne narzędzia.

Swap jest swego rodzaju przedłużeniem RAMu, więc są tam przechowywane różne wrażliwe i nisko levelowe informacje, raczej niedostępne i niezrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Pewnie są też dostępne też zwykłe tempy i inne normalniejsze rodzaje plików.

Pewnie hackerzy i spece od systemów znają sposoby na skorzystanie z tego, ale dla 99,99% osób jest to zupełnie bezcelowe.

Możemy natomiast manipulować jak system korzysta ze swapu - jest tu sporo parametrów, które możemy zmieniać.

Ja np. ustawiłem sobie dynamiczny swap na pliku i od tej pory nigdy nie udało mi się zwiesić kompa, co wcześniej zdarzało się nagminnie. Teraz swap po prostu puchnie w razie potrzeby jeśli tylko jest miejsce na rootcie. To doskonałe rozwiązanie na dyskach SSD, podobne do tego z Windowsa (wirtualna dynamiczna pamięć), co pozwala zapomnieć o ograniczeniach RAMu.