Superblock - system nie startuje

Witam! Mam problem ze startem systemu. Obecnie na dysku mam 2 partycje i dwa systemy tj. Manjaro KDE (partycja jest szyfrowana, dwa kernele 5.7.17-2, oraz 5.4.68-2, GNU GRUB version 2.03) oraz windows 7, który działa i startuje. System z Manjaro nie staruje i wyświetla informacje:

fsck.ext4: superblock checksum does not match superblock while trying to open /dev/mapper/luks-

The superblock could not be read or does not describe a valid ext2/ext3/ext4 filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2/ext3/ext4 filesystem (and not swap or ufs or some else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock: e2fsck -b 8193 or e2fsck -b 32768

ERROR: fsck failed on ‘/dev/mapper/luks-…’ mount: /new_root: cannot mount; probably corrupted filesystem on /dev/mapper/luks-…
You are now being dropped into an emergency shell.
sh: can’t access tty; job control turned off
[rootfs ]#

Dwa dni temu normalnie użytkowałem system, do momentu, aż wyskoczyło powiadomienie o aktualizacji. Zrobiłem aktualizację przez pacman -Syyu z konta administratora, po czym z administratora chciałem się zalogować na konto użytkownika i już system nie wystartował, zrobiłem reset i otrzymałem taki komunikat jak wyżej. Chwiałbym uniknąć instalacji nowego systemu.

Pytam bo nie wiem - gdybym usunął system Windows 7, a na to miejsce zainstalował nowe Manjaro KDE to czy ten błąd by się naprawił i startowałyby 2 systemy? Czy może ktoś pomóc?

Zdecydowanie nie naprawiłoby to problemu. Nowe Manjaro oczywiście startowałoby bez problemu, ale stare już nie. Gdybyś natomiast zostawił Windowsa i zastąpił starą instalację Manjaro nową to już będzie działać.

Wystąpił u ciebie jakiś błąd systemu plików. Da się to naprawić. Przygotuj sobie jakiegoś Linuxa na Live i tam spróbuj uratować system komendami: e2fsck -b 32768 /ścieżka/do/partycji lub e2fsck -b 8193 /ścieżka/do/partycji. Nie daję gwarancji, że się uda, nigdy nie miałem z takim błędem do czynienia. Dalsza lektura, trochę szerzej opisują jak sobie radzić z takimi błędami:

Dziękuję za odpowiedź. Użyłem live usb i w konsoli jako sudo su wpisałem to co mi podałeś e2fsck -b 32768 /dev/sda3 wyskoczyła informacja że ‘coś’ zawiera śmieci i czy je wyczyścić? Chiałem zapytac na forum, ale pomyliłem klawiaturę i wcisnąłem ‘t’ :slight_smile: Obecnie trwa I-wezeł XXXXXXXXX (numery) zdaje się zawierać śmieci. Wyczyścić? tak Zobaczymy co z tego będzie. Dam znać. Dziękuję.

Otrzymałem po wszystkim to:

Wypełnienie na końcu bitmapy i-węzłów nie jest ustawione. Poprawić? tak
Odtworzyć kronikę (262144 bloków): Wykonano.
*** kronika została zredagowana ***
/dev/sda3: ***** SYSTEM PLIKÓW ZMODYFIKOWANY *****
/dev/sda3: 3194/19841024 plików (0.4% niecigłych), 1537204/79359624 bloków
[manjaro manjaro]#

teraz moje pytanie co dalej? Czy zrobić restart i spróbować odpalić system czy dalej w konsoli próbować zamontować dysk tak jak z pierwszego linka od Ciebie @Tomek
Now try to mount file system using mount command:
# mount /dev/sda2 /mnt

You can also use superblock stored at 32768 to mount partition, enter:
# mount sb={alternative-superblock} /dev/device /mnt
# mount sb=32768 /dev/sda2 /mnt

To chyba bez znaczenia. Ja bym wpierw spróbował zamontować – jeśli się uda to system też powinien wstać. A jeśli się nie uda to można spróbować powtórzyć operację z innym numerem superblocka bez konieczności restartu komputera.

Tak właśnie zrobiłem poleceniem: mount /dev/sda3 /mnt i otrzymałem: mount: /mnt: nieznay typ systemu plików 'crypto_LUKS' zapomniałem że ja mam szyfrowana partycję i nie za bardzo wiem jak to zamontować. Póki co szukam po stronach i znalazłem na yt film użytkownika @aquila Chroot z Manjaro Live na zaszyfrowaną partycję Linuksa, ale nie wiem czy to zadziała dokładnie to polecenie:

cryptsetup open --type luks /dev/sda4 root
Hasło dla /dev/sda4: to ma być ten klucz deszyfrujacy?
mount /dev/mapper/root /mnt

Proszę o pomoc.

Dokładnie tak, podajesz hasło deszyfrujące partycję.

Niestety, coś robię nie tak. Wpisałem:
cryptosetup open --type luks /dev/sda3 root
Dla tego hasła nie ma dostępnego klucza
Hasło dla /dev/sda3: Błąd podczas odczytu hasła z terminala

Wpisałem lsblk -f otrzymałem

Jeszcze coś znalazłem takiego, ale nie wiem czy to jest to, brak mi takiej wiedzy. Preparing the disk

cryptsetup -y -v luksFormat /dev/sda2
cryptsetup open /dev/sda2 cryptroot
mkfs.ext4 /dev/mapper/cryptroot
mount /dev/mapper/cryptroot /mnt

Może muszę użyć tej instrukcji cryptsetup open /dev/sda2 cryptroot? Brak mi pomysłów.

Na moje wygląda to jakbyś po prostu pomylił się przy wpisywaniu hasła. W temacie szyfrowania dysków mogę też polecić stronę polskiej wiki Archa – w ojczystym języku wszystko powinno być bardziej zrozumiałe :wink:

Chciałbym, ale hasło jest poprawne. Zrobiłem restart wpisałem hasło odszyfrowujące i otrzymałem:
Welcome to GRUB!
Attempting to decrypt master key...
Enter passphrase for hd0,msdos3 (<disk uuid>):
error: access denied
error: no such cryptodisk found.
error: disk cryptouuid/<disk uuid> not found.
Entering rescue mode...

Jest gorzej niż było. Obecnie mam podobny problem jak z tego postu. Czy to jest problem z GRUB? Czy gdzieś znajdę pomoc odnośnie Grub - jakieś komendy, mogę wpisać polecenia np. ls które daje mi wynik, że partycje są, ale tutaj w tym miejscu pokazuję inne nazwy partycji (hd0,msdos1), (hd0,msdos2), (hd0,msdos3), Gdy uruchomię liveUSB i z konsoli zapytam o lsblk -f to otrzymuję nazwy w postaci sda1, sda2, sda3? Przepraszam za mój język, ale nie jestem informatykiem.

Przeglądając post (link) w/w czy inne strony pojawia się informacja o ustawieniu klawiatury. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale nie posiadam hasła z literami diakrytycznymi z j. polskiego. Po użyciu e2fsck -b 32768 /dev/sda3 (e2fsck -b 8193 - ta opcja nie rusza) ten problem się pojawił, wcześniej wpisywałem hasło i przechodziłem do Slot 0 opened. Teraz czy wpiszę poprawne czy złe hasło otrzymuję:

error: access denied.
error: no such cryptodisk found
error: disk ‘cryptouuid/[string]’ not found
Entering rescue mode…

Mam ten sam problem co osoba z tego postu Can’t boot after today’s update i nie potrafię tego naprawić. Pobrałem aktualizację 28.09.2020 zrobiłem restart ponieważ zawiesił się system, a reszta historii jest wyżej. Bedę wdzięczny za każdą wskazówkę, radę czy gotową odpowiedź.

Skoro najprawdopodobniej chodzi o układ klawiatury to da się go zmienić. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami – tylko nie kopiuj z nich, bo ty na 99% masz inne parametry niż podany przykład. No i pilnuj, żeby nie popełnić żadnego błędu, bo jak grub ci padnie to może nie udać ci się go uratować (aczkolwiek dla kogoś mającego pojęcie co robi zawsze będzie to możliwe).

Znacznie bezpieczniejszą opcją jest próbowanie aż do skutku innych układów klawiatur aż trafisz na właściwą. Brak polskich znaków znacznie ułatwia sprawę – nie trzeba patrzeć na języki, wystarczy sam układ klawiszy. Najpopularniejsze to bodajże QWERTY, QWERTZ i Dvorak. Po szczegóły odsyłam do Wikipedii.

Dziękuję za odpowiedź. Nie chcę mieszać już w tym i na tym dysku, aby nie powodować większej szkody. Chciałbym odzyskać dane, ale nie potrafię zamontować tego dysku. Ja się nie znam, a znaleźć kogoś z wiedzą nie jest łatwo, ponieważ większość specjalistów używa systemu Windows. Bardzo dziękuję za chęć i pomoc.

Wygląda na to, jakby system plików uległ awarii, a po jego naprawie rozsypała się szyfrowana partycja. Kombinuję po objawach, bo - na szczęście - nie miałem nigdy podobnego problemu.

  1. Uruchom system live.
  2. W manager’ze plików spróbuj zamontować szyfrowaną partycję. Jeżeli da radę, to znaczy, że jest OK. Jeżeli nie, to wrzuć komunikat.
  3. Za pomocą gsmartcontrol (powinien być w live) lub crazy (terminalowy) sprawdź stan dysku.