Sterowniki Intela

Hej mam pytanko. Czy miał ktoś z Was styczność z grafiką Intel Arc ? Tak się składa, że jestem jej posiadaczem i chciałbym wycisnąć z niej pełną moc. Domyślnie Manjaro załadowało sterowniki modesetting, ale chciałbym wypróbować także te od Intela. Wg. archwiki wystarczy stworzyć plik
/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

oraz dodać tam taki wpis:

Section “Device”
Identifier “Intel Graphics”
Driver “intel”
EndSection

Po tym zabiegu X-y nie wstały. Podobnie zrobiłem na starym laptopie jakiś czas temu i nie było problemu, stery intela zapewniły lepszą wydajność niż modesetting. Tyle że tam była starsza karta, bo HD Graphics 5500. Czy jest sens eksperymentować dalej w tym temacie czy dać sobie spokój ? Arc na modesetting przy benchmarku glmark2 wypluł 2983 punktów. Nie mam nawet do czego tego porównać.

Cofnij swoje zmiany i pokaż wynik inxi -G

I tak musiałem, bo X nie wstawał :wink:

inxi -G:

Graphics:
Device-1: Intel Meteor Lake-P [Intel Arc Graphics] driver: i915 v: kernel
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.13 driver: X: loaded: modesetting
dri: iris gpu: i915 resolution: 1920x1080~60Hz
API: EGL v: 1.5 drivers: iris,swrast platforms: gbm,x11,surfaceless,device
API: OpenGL v: 4.6 compat-v: 4.5 vendor: intel mesa v: 24.1.6-arch1.1
renderer: Mesa Intel Arc Graphics (MTL)

Już korzystasz z sterowników od Intela, nie musisz nic robić :wink:

Żeby to działało potrzebujesz jeszcze pakietu xf86-video-intel – tylko że to jest raczej dla starszych sprzętów. Nowsze mogą działać słabo albo w ogóle. Tak więc raczej nie polecam.

To co możesz zrobić to pobawić się konfiguracją zarówno x11 jak i mesy oraz opcjami samego sterownika.

Miałem go domyślnie zainstalowanego, ale usunąłem po przeszukaniu kilku wątków na forum Archa. Ludzie pisali o dziwnych problemach, sam na początku miewałem dziwne losowe zniekształcenia obrazów lub tekstu. W momencie gdy przestawiłem sterownik na intelowski, miałem ten pakiet jeszcze zainstalowany oczywiście. Dzięki Tomek, może teraz poszperam w samych configach, chyba zmiana sterownika nie przyniesie niv dobrego. Ma wspomnianym forum również o tym pisano,