Sterowniki do grafiki RX470 | sterowanie wentylatorem

Cześć,

moja karta graficzna RX470 ma dwa wentylatory. W W10 działały tylko wtedy, kiedy temp > x. Natomiast teraz kręcą się cały czas. Podejrzewam, że lepsze sterowniki by pomogły.

Z systemu dostępne tylko mam:

video-linux            2018.05.04                true            PCI
video-modesetting            2020.01.13                true            PCI
video-vesa            2017.03.12                true            PCI

Znalazłem na forach AMDGPU i AMDGPU-Pro ale po próbie instalacji miałem tylko blackscreen.
Ma ktoś z Was podobną grafikę? Warto w ogóle się z tym męczyć? Może jest jakiś inny sposób na sterowanie tymi wiatraczkami?

Dzięki :wink:

Kilka pytań dla uściślenia problemu.

To jest wynik polecenia mhwd -li czy mhwd -l? To pierwsze pokaże ci tylko zainstalowane sterowniki, a to drugie wszystkie dostępne dla twojego sprzętu, które możesz zainstalować.

Co konkretnie znalazłeś i gdzie. Ogólnie grzebanie w sterownikach w Manjaro z pominięciem MHWD to niemal pewny sposób na popsucie systemu, więc jakikolwiek to jest sposób, jeśli nie jest wyraźnie zaznaczone, że dotyczy Manjaro, odradzam korzystania.

Pokaż wynik inxi -G.

mhwd -li

video-modesetting            2020.01.13                true            PCI

mhwd -l

video-linux            2018.05.04                true            PCI
video-modesetting            2020.01.13                true            PCI
video-vesa            2017.03.12                true            PCI

inxi -G

Graphics:
  Device-1: AMD Ellesmere [Radeon RX 470/480/570/570X/580/580X/590] 
  driver: amdgpu v: kernel 
  Display: server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting 
  resolution: 1920x1200~60Hz 
  OpenGL: renderer: AMD Radeon RX 470 Graphics (POLARIS10 DRM 3.35.0 
  5.4.31-1-MANJARO LLVM 9.0.1) 
  v: 4.6 Mesa 20.0.4 

Próbowałem coś ogarnąć z tego miejsca: AMDGPU - ArchWiki , zerkałem również tutaj: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-prorad-lin-amdgpupro :slight_smile:

Ze sterownikami wydaje się być wszystko w porządku, karta pracuje na sterownikach amdgpu.

Możliwe, że problem leży w złej konfiguracji wentylatora, w takim razie zajrzyj tutaj, szczególnie przyjrzyj się fragmentowi o amdgpu.

Czyli jesteś na wolnym sterowniku amdgpu i renderowaniu 3D również wolnego sterownika mesa. Jak instalowałeś sterownik zamknięty amdgpu pro? Jest on w AUR o nazwie amdgpu-pro-libgl, jak piszą tutaj.

@Tomek
Dzięki, przegapiłem to - zaraz sprawdzę.

@aquila
Prawdopodobnie właśnie to próbowałem instalować, nie pamiętam.
W każdym razie tak wygląda pozostałość po tej próbie:


Nie wiem co znaczy.
Pytając wcześniej: “Jak instalowałeś sterownik zamknięty?”, oczekiwałem np. takiej odpowiedzi:

Wydałem komendę pamac build amdgpu-pro-libgl i zainstalowały się pakiety

Sprawdzanie dostępnego miejsca na dysku...                                      [3/3]
Instalowanie amdgpu-core-meta (19.30_934563-1)...                               [1/3]
Instalowanie amdgpu-pro-core-meta (19.30_934563-1)...                           [2/3]
Instalowanie amdgpu-pro-libgl (19.30_934563-1)...                               [3/3]
Uruchomione zaczepy pooperacyjne...
Arming ConditionNeedsUpdate...                                                  [1/1]
Operacja zakończona sukcesem.

Po restarcie mam czarny ekran.

Zapomniałem, które konkretnie polecenie wydałem - nie chciałem wprowadzać w błąd podając inne. Byłem pewien, że po tym co pokazałem będziesz wiedział co zrobiłem. No i nie myliłem się, bo to faktycznie tak wyglądało.
W każdym razie dzięki za pomoc, obraz jest, wentylatory ustawione za pomocą amdgpu-fan @Tomek.

Jeszcze chodzi mi głowie ew. undervolting tej karty, wtedy może by się tak nie grzała.

W takim wypadku polecam instrukcje stąd. Zalecam jednak ostrożność – grzebanie w tym może popsuć ci grafikę, a nawet spalić kartę.

Hmm, to może jednak sobie daruje :smiley:

Został drobny szczegół, który mnie irytuje a na który pewnie nic nie poradzę - sensors przy zatrzymaniu wentylatorów podaje ostatnią znaną wartość obrotów zamiast 0 RPM.

Z tym spaleniem komputera to może trochę przesadziłem :slight_smile: W przypadku przegrzania komputer prędzej się wyłączy niż spali, ale nie zmienia to faktu, że jeśli gdzieś się pomylisz w konfiguracji, to możesz fizycznie uszkodzić kartę graficzną. Zresztą to samo dotyczy grzebania przy wentylatorach – trochę po fakcie, ale jednak też powinienem przed tym ostrzec :wink:

@Tomek @aquila, dziękuje za zaangażowanie i pomoc. Myślę, że temat można zamknąć :slight_smile: