Sterownik do drukarki Brother dcp-j552dw WiFi

Witam wszystkich,
i tak oto Windows zaczął mnie denerwować - należę do bardzo cierpliwych ludzi, głównie dzięki/za sprawą Windowsa 95, który na 4mb ramu pracował tak, że czekałem 10 sekund aż wysunie się menu start :slight_smile:
I tak sobie korzystam z rozwiązań Microsoftu od 1992 roku i do Linuxa podchodziłem jak do ciekawostek, bo bardzo lubię poznawać systemy (kto pamięta jeszcze BeOSa?) :slight_smile: Zawsze jednak Linux był to dla mnie system typu zainstaluję, popatrzę co i jak, a na koniec powrót do Windowsa.
Jest kilka programów, których używam a których na Linuxie nie uruchomię (głównie muzyczny Reason utrzymuje mnie przy Win) ale postanowiłem zrobić sobie dualboota i obo Win11 Manjaro wylądował na partycji.
Edycja KDE bardzo mi się podoba i zaczynam ją poznawać. Chciałbym kiedyś już tylko używać Linuxa, więc tym razem tam łatwo się nie poddam.
Są dla mnie dwie bardzo ważne sprawy - dostęp do drukarki oraz pulpit zdalny.
Z pulpitem po części sobie poradziłem (choć jeszcze borykam się z czarnym ekranem) ale póki co stanąłem na zainstalowaniu drukarki.
Posiadam drukarę Brother dcp-j552dw i znalazłem sterownik ale wygląda na to że jest to sterownik do usb?? bo po instalacji od razu zostaje dodana, ale komunikacja po usb. Drukarka znajduje się w pewnej odległości od komputera i głównie użytkownicy korzystają z niej bezprzewodowo, dlatego nie mam możliwośći podpięcia jej po usb i sprawdzeniu czy po tym złączu zadziała.
Chciałbym skorzystać z niej po WiFi - instnieje sposób aby połączyć ją po WiFi?
Przepraszam za przydługawy wstęp, ale jak na pierwszy post przystało chciałem trochę o sobie dodać :slight_smile:
Bardzo dziękuję za wyrozumiałość i wszelkiego rodzaju sugestie.
Pozdrawiam i miłego dnia.

Jak chcesz skorzystać po wifi to musisz ją dodać – i skoro korzystasz z KDE to najwygodniej z poziomu ustawień systemowych, jeśli ci automatycznie nie wykryje to musisz z palca podać jej parametry przede wszystkim adres IP oraz protokół – jest ich kilka do wyboru, wybierz zgodnie z tym co twoja drukarka obsługuje i ma włączone. Najprościej będzie podejrzeć na panelu drukarki jej parametry (jeśli taki ma) albo ukraść z jakiegoś połączonego już systemu. Gdyby brakowało poniższej zakładki ustawień to doinstaluj print-manager albo po prostu skonfiguruj przez panel admina CUPS - znajdziesz go pod http://localhost:631/admin :wink:

Co do pulpitu zdalnego to z tego co mi wiadomo Plasma 6.1 przynosi pewne usprawnienia w tej kwestii – wyszła na dniach, więc niedługo pojawi się i w Manjaro :wink:

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dodam, iż drukarkę udało mi się dodać (mam dodane nawet dwie - jedna po usb którą sam dodał sterownik, druga po WiFi która za którymś razem system wykrył, ale pomimo tego nie jestem w stanie drukować).
Tutaj ktoś miał podobny problem, zapoznałem się z tym tematem, lecz nie do końca rozumiem w jaki sposób rozwiązali tam problem :smiley:
“After removing foomatic-db-engine, foomatic-db, foomatic-db-nonfree and hplip the printer is actually printing now” do tego ponoć potrzebne jest cpus-pdf ale u mnie w repozytoriach tego nie znajduje (mam włączone Arch i Flatpak).

Załączam zdjęcia dodanych dwóch drukarek. Jedna automatycznie dodana po instalacji sterownika (usb:/dev…) druga po kilkukrotnym wyszukiwaniu znalazł drukarkę po WiFi, dodałem ale niestety nie mogę na niej nic wydrukować (lpd://brother_j552dw/binary_p1 )

No bo to nie jest poprawne połączenie, poprawnie powinieneś mieć adres IP zamiast brother_j552dw np.

lpd://192.168.1.100/BINARY_P1

Dowiedz się jakie ma IP ta drukarka, podmień i powinno zadziałać :wink:

Dzięki! Poszło, szkoda tylko że nie pokazuje poziomu tuszu, ale to już detal :smiley:

Dziękuję za pomoc!