Steam nie wykrywa i nie instaluje gier (błąd zapisu na dysku)

Ostatnio steam przestał mi aktualizować gry (wersja z repo Manjaro), podczas pobierania aktualizacji pojawia się błąd brak manifestu. Próbowałem naprawiać dysk w ustawieniach steam i czyścić pamięć podręczną. Przeinstalowanie gry nie pomogło, przy ponownej instalacji ten sam błąd. Zainstalowałem steam z flatpaka i zainstalowałem grę w domyślnym folderze. Uruchomiła się. Następnie dodałem kolejną lokalizację (jest to osobny dysk na stałe zamontowany do folderu w katalogu głównym, partycja systemowa i katalog domowy są szyfrowane a ten dysk nie) i przeniosłem grę korzystając z opcji steam na ten dysk i się uruchomiła. Jednak po restarcie żadna gra na tym dysku nie była wykrywana. Przy próbie instalacji pojawia się błąd zapisu na dysku podczas rezerwowania przestrzeni dyskowej. Dysk jest sprawny i zależy mi aby na nim były gry.

3 pytania:

  1. Masz uprawnienia do zapisu na tym dysku?
  2. Dysk ma wystarczająco dużo wolnego miejsca aby zainstalować grę?
  3. Jaki tam jest system plików? NTFS, ext4…
  1. Tak
  2. Ma. Tak jak napisałem wyżej gra po przeniesieniu z folderu domyślnego steam działa. Dopiero po restarcie steam pokazuje że na tym dysku nic nie ma.
  3. ext4

Czyli trzeba podrążyć dalej.

Sprawdzałeś uprawnienia także po restarcie? Niewykluczony jest scenariusz, że w dysku coś chrupnęło i po restarcie przełączył się na tryb tylko do odczytu.

lsblk -o NAME,MOUNTPOINT,FSSIZE,FSUSE%,RO,PARTUUID
cat /etc/fstab
ls -l <punkt-montowania-dysktu>

Sprawdź też czy w katalogu z grami na dysku (katalog steamapps) znajdują się pliki appmanifest_<game_id>.acf – de facto to one są odpowiedzialne za to, czy Steam widzi daną grę czy nie.

lsblk -o NAME,MOUNTPOINT,FSSIZE,FSUSE%,RO,PARTUUID
sda                                                                0
└─sda1                   /home/przemek/dyski          219G    59%  0 1e5bf1b5-01

cat /etc/fstab
UUID=60571bd0-93fb-44ba-b440-3b791f0b1fd8 /home/przemek/dyski ext4    defaults,noatime 0 2
ls -l
drwxrwxrwx 10 przemek przemek     4096 sie  6 17:25  dyski

W katalogu steamapps jest plik appmanifest_730.acf

Ech, zamiast partuuid powinienem spytać o uuid, ale mniejsza o to, bo wszystko wygląda ok i powinno działać mimo tego, że dałeś punktowi montowania trochę większe uprawnienia niż zwykle się daje (domyślnie jest 755). Nie mam pojęcia gdzie może leżeć problem, poza problemem z dyskiem, które zostały wykluczone, nic innego nie przychodzi mi do głowy. Być może jest to coś specyficznego dla gry albo dla twojej konfiguracji (choć jest ona w zasadzie identyczna jak moja).

Ten problem ze steam zaczął się jakiś miesiąc temu, wcześniej czyli przez jakieś 2 lata wszystko działało dobrze (ta sama konfiguracja, ten sam sprzęt)

Jak bym przeinstalował Steam, może masz pliki konfiguracyjne uszkodzone.
Ja mam najnowszą wersje Manjaro i najnowszego Steama i wszystko działa ok. Steam mam na dysku systemowym, same gry siedzą na dodatkowym. Instalowanie i aktualizowanie gier działa bez problemów.

Tak swoją drogą, chyba właśnie się natknąłem na ten błąd :slight_smile: Miałem potrzebę przerzucenia paru gier na inny dysk (bo Baldur się nie mieścił). W moim przypadku to kwestia nie do końca sprawnego dysku (stykał się z kablem, kabel się nagrzewał i w pewnym momencie padło mi w nim parę sektorów – po naprawieniu tego fakapu od roku jest spokój). Parę gier naprawiłem (wystarczyło przeinstalować), kilku nie tykałem, bo działały (a przynajmniej się uruchamiały i dało się pograć 5 minut) No i teraz wyszło, że gry, których nie ruszałem rzucają ten błąd przy próbie przeprowadzki :slight_smile: Tylko u mnie problem jest prosty do rozwiązania – usuń grę i zainstaluj w docelowym miejscu.