Steam nie włącza się bez terminala, podczas uruchamiania gry dziwny komunikat i karta graficzna

Cześć! Mam trzy problemy ze Steam:

  1. Steam podczas próby normalnego uruchomienia (bez “steam” w terminalu") się nie włącza, tylko jakby próbuje się uruchomić, przy tym laptop (Lenovo z51-70) zaczyna głośno chodzić, a Steam non stop się na pasku uruchamia i zamyka.
  2. Podczas uruchamiania gry wysakuje oto taki komunikat (nie jeden) ERROR: ld.so: object '/home/adrian/.local/share/Steam/ubuntu12_64/gameoverlayrenderer.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS64): ignored.
  3. W ustawieniach gdy włączam fallouta new vegas pokazuje mi do wyboru jedynie kartę Intela, nie ma do wyboru dedykowanej Radeona. Sterowniki zainstalowane, ładnie i wykrywa obie karty w Konfiguracji sprzętowej. Dodanie komendy w opcjach gry “DRI_PRIME=1 %command%” nie działa.

Proszę o pomoc i dzięki :slight_smile:

Spróbuj zresetować klienta:

steam-runtime --reset

Bez znaczenia. Wszystkie komunikaty typu ERROR cośtam ignored można spokojnie zignorować.

Powinno działać, a jeśli nie działa to zapewne gra uruchamia się na Vulkanie i potrzebujesz doinstalować vulkan-mesa-layers i lib32-vulkan-mesa-layers

Wklepałem kod na reset klienta, steam po tym włączył się jak zwykle, ale jak go wyłączyłem to z ikony dalej go nie uruchomię. Dalej dzieje się to samo.

Zainstalowałem te 2 pakiety ale nie pomogło, dalej to samo. Przed uruchomieniem włączyło się przetwarzanie szaderów vulcan. Widziałem też do zainstalowania pakiety vulkan radeon, może to zadziała? Czy raczej nie?
Screenshot_20230914_191713