[Stable Update] 2023-09-10 - Kernels, Systemd, Firefox, Thunderbird, LLVM

Nowa aktualizacja stable :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Po aktualizacji nie mam autologowania. Nie mogę odnaleźć opcji w ustawieniach systemowych.

Jakie DE? Ze swej strony mogę jedynie powiedzieć, że w KDE jest wszystko w porządku.

No właśnie KDE.
Dzisiaj zaktualizowałem i po restarcie taka mała niespodzianka. W ustawieniach systemu nie mogę znaleźć opcji autologowania.

Rozpoczynanie i kończenie → Ekran logowania (SDDM) → Zachowanie, pierwsza opcja z góry to autologowanie

“Automatyczne logowanie nie obsługuje automatycznego odblokowywania portfela KDE, dlatego przy każdym logowaniu pojawi się monit o jego odblokowanie. Aby tego uniknąć, możesz zmienić portfel tak, aby miał puste hasło. Należy pamiętać, że jest to niebezpieczne i powinno być wykonywane wyłącznie w zaufanym środowisku.”
Hasło miałem puste a i tak nie działa automatyczne logowanie.

W tej kwestii nic się nie zmieniło, wcześniej też autologowanie nie obsługiwało kwallet (a raczej obsługiwało tylko z pustym hasłem). To nijak się ma do autologowania samego w sobie, a jedynie kwestia tego czy po zalogowaniu się dostaniesz prompta o hasło do kwallet. Co konkretnie nie działa? Nie logujesz się automatycznie do pulpitu tj. zatrzymujesz się na ekranie logowania SDDM czy po zalogowaniu masz prompta o hasło (czyli kwallet prosi o odblokowanie)?

Zatrzymuje się na ekranie logowania. Wpisując hasło przechodzę normalnie dalej.

W takim razie pokaż zawartość pliku /etc/sddm.conf oraz plików w /etc/sddm.conf.d/

Current=breath
[Autologin]
Relogin=false
Session=plasma
User=piotrek

[General]
HaltCommand=/usr/bin/systemctl poweroff
RebootCommand=/usr/bin/systemctl reboot

[Theme]
Current=breath

[Users]
MaximumUid=60000
MinimumUid=1000
InputMethod=qtvirtualkeyboard to było w /etc/sddm.conf.d
pliku /etc/sddm.conf nie mam w root

Konfiguracja wygląda ok, autologowanie powinno działać. Patrzyłeś w logi? Może tam jest jakiś komunikat od sddm czy inny powiązany błąd.

Użytkuję manjaro już ładnych parę lat i nawet nie wiem ci to są logi i jak się sprawdza. :grinning:
Odpaliłem KSystemlog i czego mam tam szukać?
To mam na pomarańczowo:

15.09.2023 13:32 sddm Authentication error: SDDM::Auth::ERROR_INTERNAL Process crashed
15.09.2023 13:32 sddm Auth: sddm-helper (–socket /tmp/sddm-auth-1c110f42-b2ef-4078-9088-56eb2b5dd869 --id 1 --start /usr/bin/startplasma-x11 --user piotrek --autologin) crashed (exit code 1)
15.09.2023 13:32 sddm Authentication error: SDDM::Auth::ERROR_INTERNAL Process crashed
15.09.2023 13:32 sddm Auth: sddm-helper exited with 15

Póki co wiemy, że sddm-helper się wykrzaczył, ale nie wiemy dlaczego. Przydałby się szerszy kontekst. Minimum:

journalctl -b | grep -i "sddm"

ale więcej nie zaszkodzi.

journalctl -b | grep -i “sddm”
To mi wypluło

Wróciłem z kernela 6.5.1-1 na 6.4.14-1 i autologowanie działa.